İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılışı olub
"50-ci illərin ədəbi nəsli” mövzusuna həsr olunan builki sərgiyə xarici və yerli iştirakçılardan ibarət 800-dən çox təşkilat qatılıb. Sərgi çərçivəsində 300 ədəbi-bədii tədbirin, 3 minə yaxın imza günün keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı və İstanbuldakı Baş Konsulluğumuzun dəstəyi ilə ölkəmiz sərgidə iki xüsusi stendle təmsil olunur. Beynəlxalq salondakı milli stend 4, “Zəngin Yayıncılıq” nəşriyyatı vasitəsilə təşkil olunan “Azərbaycan” stendi isə 9 gün müddətində fəaliyyət göstərəcək. Azərbaycan bölməsində Mədəniyyət Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu və yerli nəşriyyatlar tərəfindən çap olunan ölkəmizin tarixini, mədəniyyətini, multikultural dəyərlərini və dövlətçilik ənənələri əks etdirən 300 adda, 600 nüsxədən çox nəşr sərgilənir. Eyni zamanda Mədəniyyət Nazirliyinin “Azərbaycan kitabının dünyada tanıdılması” layihəsi çərçivəsində türk dilinə çevrilən 45 adda Azərbaycan ədəbiyyatı da ziyarətçilərə təqdim edilir.
Azərbaycan bölməsində, həmçinin “Kaspi nəşrləri” seriyasından ümummilli lider Heydər Əliyevə, Azərbaycan tarixinə, mədəniyyətinə, ədəbiyyat xadimlərinə həsr olunan kitablar da sərgilənir. Azərbaycan və türk dillərində olan bu nəşrlər də ziyarətçilər tərəfindən maraqla qarşılanır.
Xatırladaq ki, bu kitablar “Kaspi” qəzeti və “Kaspi” Təhsil Şirkəti tərəfindən nəşr edilib.
Milli stenddə quraşdırılmış monitorda ölkəmizin tarix-mədəniyyət abidələri, müasir memarlığı, ədəbiyyat xadimləri, xalq yaradıcılığı və musiqisi barədə videoçarxlar nümayiş olunur.
Sərgi çərçivəsində bölməmizdə türk dilinə tərcümə edilən Nizami Gəncəvinin “Xəmsəsi”nin, “Nesimi İrak Divanı” və Sona Vəliyevanın “Yurd Sevdası” kitablarının təqdimatı keçiriləcək.
Tədbiri ziyarət edən Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm naziri Məhmət Nuri Ərsoy Azərbaycan bölməsinə də baxış keçirib. Nazir ölkəmizin sərgidə yüksək səviyyədə iştirakına görə məmnunluğunu bildirib. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin kitab dövriyyəsi və nəşriyyatlarla iş şöbəsinin müdiri Aslan Cəfərov Azərbaycan bölməsinin sərgidəki fəaliyyəti, “Azərbaycan kitabının dünyada tanıdılması” layihəsi barədə Məhmət Nuri Ərsoya məlumat verib və Nizami Gəncəvinin “Xəmsəsi”ni və Nəsiminin “İrak Divanı”nı nazirə hədiyyə edib.
Milli stenddə nümayiş olunan kitabların əsas hissəsi sərginin sonunda ziyarətçilərə paylanılacaq, bir qismi isə Türkiyədəki kitabxanalara hədiyyə olunacaq.

Состоялось открытие Стамбульской международной книжной выставки
В нынешней выставке, посвященной теме «Литературное поколение 50-х годов» принимают участие более 800 зарубежных и местных организаций. В рамках выставки планируется проведение 300 литературно-художественных мероприятий.
При организационной поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики и Генерального консульства Азербайджана в Стамбуле наша страна представлена на выставке двумя специальными стендами. На азербайджанском павильоне выставлены более 600 экземпляров изданий 300 наименований, отражающих историю, культуру, мультикультуральные ценности, традиции государственности нашей страны, опубликованные Министерством культуры, Фондом Гейдара Алиева и местными издательствами. Кроме того, в рамках проекта Министерства культуры «Популяризация азербайджанской книги в мире» посетителям представлена переведенная на турецкий язык азербайджанская литература 45 наименований.
На азербайджанском павильоне представлены также книги из серии «Издания Каспия», посвященные общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, истории, культуре, деятелям литературы Азербайджана. Эти издания на азербайджанском и турецком языках вызывают интерес у посетителей.
Напомним, что эти книги изданы газетой «Каспий» и Образовательной компанией «Каспий».
На установленном в национальном стенде мониторе демонстрируются видеоролики об историко-культурных памятниках, современной архитектуре, деятелях литературы, народном творчестве и музыке нашей страны.
В рамках выставки в национальном павильоне состоятся презентации переведенных на турецкий язык книг – «Хамсэ» Низами Гянджеви, «Nesimi Irak Divanı» и «Yurd Sevdası» (Любовь к Родине) Соны Велиевой.
Посетивший мероприятие министр культуры и туризма Турции Мехмет Нури Эрсой осмотрел и павильон Азербайджана. Министр выразил признательность за участие на высоком уровне нашей страны в выставке.
Большая часть выставленных на национальном стенде книг в завершение выставки будет роздана посетителям, а другая – подарена библиотекам в Турции.