“Nəsimi” bədii filmi yenilənmiş versiyada tamaşaçılara təqdim olunub
“Nəsimi ili” çərçivəsində “Nizami Kino Mərkəzində tanınmış Azərbaycan rejissoru Həsən Seyidbəylinin “Nəsimi” bədii filminin yenilənmiş versiyası tamaşaçılara təqdim edilib.
Ekran əsərinin yenilənmiş versiyası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə “Balans” milli rəqəmsal studiyasında ərsəyə gətirilib.
Gecədə filmin elektron versiyası üzərində aparılan işlər barədə danışılıb. Qeyd edilib ki, qrup artıq iki filmin bərpasını yerinə yetirib. Mədəniyyət Nazirliyinin birgə layihəsinə müvafiq olaraq, daha 15 filmin bərpası gözlənilir.
Bildirilib ki, “Balans” milli rəqəmsal studiyası xalqın sevgisini qazanmış, ən baxımlı filmlərdən biri olan “Nəsimi” filmini yüksək peşəkarlıqla bərpa edərək yenidən tamaşaçılara təqdim edir.
Ekranda filmin bərpadan əvvəlki və sonrakı vəziyyəti nümayiş olunub.
“Azərbaycanfilm” kinostudiyasının direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi Cəmil Quliyev bildirib ki, “Nəsimi” filminin yenilənmiş versiyasının bugünkü təqdimatı Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nəsiminin 650 illiyi ilə bağlı 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan edilməsi çərçivəsində keçirilir.
Film 1973-cü ildə, Nəsiminin 600 illiyi şərəfinə çəkilib. Kinoda Nəsimi obrazını Azərbaycanın Xalq artisti Rasim Balayev ifa edib.
Təqdimatda filmdə Fatimə rolunu canlandıran Xalq artisti Xalidə Quliyeva və digər aktyorlar çıxış ediblər.

Художественный фильм «Насими» представлен зрителям в обновленной версии
В киноцентре «Низами» в рамках празднования «Года Насими» зрителям была представлена обновленная электронная версия художественного фильма «Насими» известного азербайджанского режиссера Гасана Сеидбейли.
Обновленная версия фильма снята по заказу Министерства культуры ANS группой студии БАЛАНС, Госфильмофондом, Фондом имени Национального героя Чингиза Мустафаева, киностудией «Азербайджанфильм» имени Дж.Джаббарлы.
Руководитель ANS группы студии БАЛАНС Вахид Мустафаев рассказал о работе над электронной версией фильма. Отметил, что группа уже отреставрировала два фильма, и согласно совместному с Министерством культуры проекту, намерена отреставрировать еще 15 фильмов, выразил благодарность Министерству культуры за поддержку.
Директор киностудии «Азербайджанфильм» имени Дж.Джаббарлы Джамиль Гулиев отметил, что сегодняшняя презентация новой версии фильма «Насими» приурочена к 650-летию великого азербайджанского поэта и мыслителя, которое отмечается Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, объявившего 2019 год «Годом Насими».
Фильм был снят в 1973 году в честь 600-летия Насими. Главную роль в нем сыграл народный артист Азербайджана Расим Балаев.
На презентации выступила народная артистка Халида Гулиева, сыгравшая в фильме роль Фатмы, и другие актеры.