Mədəniyyət naziri Cəlil Məmmədquluzadənin ev-muzeyinin əsaslı təmirdən sonrakı vəziyyəti ilə tanış olub
Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev dekabrın 25-də böyük yazıçı-dramaturq, publisist, naşir, ictimai xadim Cəlil Məmmədquluzadənin (1869-1932) Bakıdakı ev-muzeyinin əsaslı təmirdən sonrakı vəziyyəti ilə tanış olub.
Mədəniyyət Nazirliyi Muzey işi və mədəni sərvətlərə nəzarət şöbəsinin müdiri Azadə Hüseynova, Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin rəisi Cəlil Məlikov muzeyin ekspozisiyası, burada görülən işlər barədə Əbülfəs Qarayevə məlumat veriblər. Bildirilib ki, təmirdən sonra muzeydə yeni ekspozisiyalar yaradılıb. Həmçinin üç (Azərbaycan, rus, ingilis) dildə təqdim olunan yeni İP texnoloji vasitə ilə muzeyə ekskursiya etmək mümkündür.
Diqqətə çatdırılıb ki, Cəlil Məmmədquluzadənin 1922-1932-ci illərdə yaşadığı mənzildə ömrünün ən çətin vaxtları keçib. Burada ev-muzeyin yaradılması haqqında qərar respublika hökuməti tərəfindən hələ 1976-cı ildə qəbul olunmuşdu. Muzeyin təntənəli açılışı ədibin anadan olmasının 125 illiyində, 1994-cü il dekabrın 28-də, ulu öndər Heydər Əliyevin iştirakı ilə gerçəkləşib.
Muzeyin birinci zalında C.Məmmədquluzadənin uşaqlıq və gənclik illərini əhatə edən eksponatlar nümayiş olunur. İkinci zal vaxtilə Məmmədquluzadələr ailəsinin qonaq otağı olub. Burada ailə həyatını əks etdirən ekspozisiya sərgilənir.
Ev-muzeyində həmçinin Xalq rəssamı Oqtay Sadıqzadənin müəllifi olduğu, əsli Naxçıvandakı Ədəbiyyat muzeyində saxlanılan əsər – yazıçının həyat yoldaşı Həmidə xanımla portreti yer alır.
Muzeyin daha bir zalı bütünlüklə görkəmli publisistin yaradıcılığını əks etdirir. Burada “Cəlil Məmmədquluzadə və Azərbaycan teatrı” guşəsi, "Molla Nəsrəddin" jurnallarının nüsxələri, jurnalın yayımı ilə bağlı qaimələr, yazıçının əlyazmaları, yazı masası, "Ölülər" tamaşasının 1916-cı ildə çap edilən afişa-proqramı nümayiş olunur. Muzeydə ümumilikdə 5432 eksponat qorunur.
Ev-muzey ilə tanış olan nazir Əbülfəs Qarayev buradakı ədəbiyyat nümunələrinə, “Molla Nəsrəddin" jurnallarının nüsxələrinə baxıb, təmir-bərpadan sonra muzeyə ziyarətçilərin sayı ilə maraqlanıb. Bildirib ki, yeni üslubda təqdim edilən ekspozisiya cəlbedicidir. Multimedia avadanlığının təqdimatı muzeyə gələnlərdə xoş təəssürat yaradır. Bu layihəni virtual ziyarət formatında da təqdim etmək olar. Muzey təkcə nümayiş üçün deyil, elmi-tədqiqat işinin aparılması üçün vacib məkandır.

Министр культуры ознакомился с Домом-музеем Джалила Мамедгулузаде после капитального ремонта
Министр культуры Абульфас Гараев ознакомился с состоянием Дома-музея выдающегося драматурга, публициста и общественного деятеля Джалила Мамедгулузаде в Баку после капитального ремонта.
Заведующая отделом министерства по музейной работе и контролю за культурным достоянием Азада Гусейнова, начальник Главного управления культуры города Баку Джалил Меликов проинформировали Абульфаса Гараева об экспозиции музея, проделанной здесь работе. Было отмечено, что после ремонта в музее созданы новые экспозиции. Кроме того, можно совершить виртуальную экскурсию посредством новой IP технологии, представленной на азербайджанском, русском, английском языках. Было доведено до внимания, что в квартире, где Джалил Мамедгулузаде прожил в 1922-1932 годах, прошли самые тяжелые годы его жизни. Решение о создании здесь дома-музея было принято в 1976 году правительством республики. Торжественное открытие музея состоялось 28 декабря 1994 года в рамках празднования 125-летия с участием великого лидера Гейдара Алиева со дня рождения литератора.
В первом зале музея демонстрируются экспонаты, охватывающие детские и молодежные годы Дж.Мамедгулузаде. Второй зал был гостиной в семье Мамедгулузаде. Здесь демонстрируется экспозиция, отражающая его семейную жизнь. В доме-музее также демонстрируется написанный народным художником Огтаем Садыгзаде портрет писателя с супругой Гамидой ханым, оригинал которого хранится в Нахчыванском музее литературы.
Очередной зал музея, в целом, отражает творчество выдающегося публициста. Здесь находится уголок под названием «Джалил Мамедгулузаде и азербайджанский театр», хранятся экземпляры журнала «Молла Насреддин», фактуры, связанные с распространением журнала, рукописи писателя, письменный стол, афиша-программа спектакля «Мертвецы», напечатанная в 1916 году. В музее, в целом, хранятся 5432 экспоната.
Ознакомившийся с домом-музеем министр Абульфас Гараев посмотрел образцы литературы, экземпляры журнала «Молла Насреддин», поинтересовался числом посетителей музея после его ремонта-реставрации. Было отмечено, что экспозиция, представленная в новом стиле, привлекает внимание. Презентация мультимедийного оборудования вызывает приятные впечатления у посетителей музея. Этот проект можно также представить в формате виртуального посещения. Музей является важным пространством не только для демонстрации экспонатов, но и для проведения научно-исследовательской работы.