Azərbaycan “Abu Dabi Şeyx Zayed İrs Festivalı”nda təmsil olunur
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində 31 dekabr 2019-cu il - 1 fevral 2020-ci il tarixlərində “Abu Dabi Şeyx Zayed İrs Festivalı” keçirilir. Festivalda ölkəmizi təmsil etmək üçün Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Xalq yaradıcılığı və mədəni marşrutların inkişafı şöbəsinin əməkdaşı Elgün Əliyev “Cəngi” estrada və folklor rəqs ansamblı ilə birgə Əbu-Dabi şəhərinə səfər edib.
Festival beynəlxalq əlaqələrin qurulması, bu sahədə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, ölkəmizin mədəni sənaye potensialının ixracı baxımından olduqca mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu məqsədlə müxtəlif ölkələrin rəqs kollektivləri ilə danışıqlar aparılır, hər bir xalqın ənənəvi milli rəqs elementləri barədə müzakirələr edilir.
Əbu-Dabi şəhərinin ətrafında böyük bir sahədə tikilmiş xüsusi festival şəhərciyində müxtəlif ölkələrin, şirkətlərin, yerli dövlət orqanlarının yüzlərlə stendi, pavilyonu, həmçinin istirahət və əyləncə məkanları, rəqs və ifalar üçün səhnələr qurulub. BƏƏ-nin yerli incəsənət kollektivləri ilə yanaşı tədbirdə Azərbaycan, Rusiya, Çin, Hindistan, Rumıniya, Ukrayna, Bosniya və Herseqovina, Özbəkistan, Cənubi Afrika, Yəmən, Misir respublikalarının, Bəhreyn və Mərakeş krallıqlarının və digər ölkələrin rəqs kollektivləri, ifa və şou qrupları iştirak edib. Yaradıcı kollektivlər gündə üç dəfə (hər dəfə yarım saat olmaqla) şəhərcikdə yerləşən ayrı-ayrı səhnələrdə, həftədə iki dəfə isə Əbu-Dabi televiziyasının səhnəsində çıxışlar edirlər.
Azərbaycanın “Cəngi” estrada və folklor rəqs ansamblı  “Bayram”, “Qaytağı”, “Dağlı”, “Naxçıvani”, “Tənzərə”, “Yallı”, “İgidlər”, “Tərəkəmə”, “Qıt-qılıda”, “Naz eləmə”, “Ağ çiçək”, “Dağlar gözəli”, “Sarı gəlin” kimi milli rəqslərimizi ifa edib.
Qeyd edək ki, festival fevral ayının 1-nə kimi davam edəcək və “Cəngi” estrada və folklor rəqs ansamblının ifa və çıxışları festivalın son gününədək təqdim ediləcək.

Азербайджанские танцы на Фестивале наследия Шейха Заеда в Абу-Даби
Представители Азербайджана принимают участие в Фестивале наследия Шейха Заеда в Абу-Даби (Объединенные Арабские Эмираты), который проходит с 31 декабря 2019 года по 1 февраля 2020 года.
От Азербайджана на фестивале представлена делегация, в которую вошли сотрудник отдела народного творчества и развития маршрутов областей культуры Министерства Эльгюн Алиев и эстрадный и фольклорный танцевальный ансамбль "Cəngi".
Данный фестиваль имеет важное значение с точки зрения установления международных связей, изучения международного опыта в данной области, представления культурного потенциала нашей страны.
В специальном фестивальном городке, построенном на большой территории в Абу-Даби, представлены стенды и павильоны разных стран, также здесь имеются зоны отдыха и развлечений, сценические площадки для выступления танцоров и исполнителей.
Наряду с творческими коллективами ОАЭ в мероприятии участвуют танцевальные коллективы, шоу-группы из Азербайджана, России, Китая, Индии, Румынии, Украины, Боснии и Герцеговины, Узбекистана и многих других стран. Творческие коллективы выступают на различных сценических площадках фестивального городка.
Азербайджанский ансамбль "Cəngi" представляет вниманию гостей фестиваля национальные танцы – "Гайтагы", "Даглы", "Нахчывани", "Танзаре", "Яллы", "Терекеме", "Даглар гезяли", "Сары гялин" и многие другие.
Отметим, что фестиваль продлится до 1 февраля, и выступления коллектива "Cəngi" будут проходить до последнего дня фестиваля.