Bakıda “Vətənpərvərlik kinosu həftəsi”nə start verilib
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Kinematoqrafiya şöbəsinin və Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə milli müstəqilliyimizin bərpası istiqamətində mühüm səhifə olan 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümünə həsr olunmuş “Vətənpərvərlik kinosu həftəsi” keçirilir.
Yanvarın 17-dək keçiriləcək kino həftəsi çərçivəsində Vətən yolunda canlarını fəda edən Azərbaycanın Milli qəhrəmanlarına və onların döyüş yoluna həsr edilmiş filmlər göstəriləcək və yaradıcı heyətlə görüş olacaq.
Qeyd edək ki, artıq altıncı ildir həyata keçirilən bu layihənin əsas məqsədi əhali arasında vətənpərvərlik ruhunu gücləndirmək, torpaqlarımız uğrunda döyüşlərdə igidlik nümayiş etdirən Azərbaycanın Milli qəhrəmanlarını gənc nəslə tanıtmaq, Qarabağ müharibəsinin qəhrəmanlıq səhifələrini əks etdirməkdir.
Yanvarın 13-də Binəqədi Mərkəzi Mədəniyyət evində Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Şükür Həmidova həsr olunmuş “Aprel yüksəkliyi” filmi (rejissor Zamin Məmmədov), Müşfiqabad qəsəbə Mədəniyyət evində Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Vüqar Hüseynova həsr olunmuş “Nakam tale” filmi (rejissor Taleh İsmayılov), Nardaran qəsəbə Mədəniyyət Mərkəzində Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Hidayət Rüstəmova həsr olunmuş “Mirpaşa” filmi (rejissor Emin Əfəndiyev) nümayiş olunub.
Film nümayişləri dövlət himninin səslənməsi ilə başlanıb, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
“Vətənpərvərlik kinosu həftəsi” çərçivəsində təqdim edilən filmlərin nümayişi Bakı şəhəri və ətraf qəsəbələrdə yerləşən müxtəlif mədəniyyət müəssisələrində baş tutacaq.

В Баку проходит Неделя патриотического кино
13-17 января в Баку и его поселках проходит Неделя патриотического кино, посвященная 30-й годовщине трагедии 20 Января, организованная отделом кинематографии Министерства культуры Азербайджана и Главным управлением культуры города Баку.
Как сообщили в пресс-службе Главного управления культуры города Баку, в рамках Недели патриотического кино демонстрируются фильмы, посвященные Национальным героям Азербайджана, их славному боевому пути, а также проходят встречи зрителей с творческими коллективами фильмов.
В первый день Недели патриотического кино в Бинагадинском центральном Доме культуры был показан фильм "Aprel yüksəkliyi" (режиссер Замин Мамедов), посвященный Национальному герою Азербайджана Шюкюру Гамидову, в Доме культуры поселка Мушфигабад - "Nakam tale" (режиссер Талех Исмаилов), посвященная Национальному герою Азербайджана Вугару Гусейнову, в Центре культуры поселка Нардаран состоялся показ кинокартины "Mirpaşa" (режиссер Эмин Эфендиев), посвященной Национальному герою Азербайджана Хидаяту Рустамову.
Показ фильмов начался с исполнения Государственного гимна Азербайджана. Минутой молчания была почтена память сыновей Родины, ставших шехидами во имя освобождения азербайджанских земель.