Şərq Muzeyində Azərbaycanın sovet dövrünə aid xalça və tikmələri sərgilənəcək
Moskvada, Dövlət Şərq Muzeyində “Sovet Azərbaycanının əks-sədası. Xalça. Tikmə. Plakat” adlı sərgi açılacaq.
Bu barədə Moskva merinin və hökumətinin portalı məlumat yayıb.
Sovet illərinin Azərbaycan xalçaları və tikmələrinə fevralın 5-dən martın 1-dək tamaşa etmək mümkün olacaq.
“Ekspozisiyada əlamətdar tarixi hadisələrin dekorativ-tətbiqi sənətə necə təsir etməsi barədə danışılır”, - deyə məlumatda bildirilir.
Qeyd olunur ki, 40 eksponatı özündə birləşdirən sərgidə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin kolleksiyasına daxil edilən, 1920-1970-ci illərə aid xalçalar təqdim edilir.
Bundan başqa, muzeyə gələnlər Mərcani Fondundan olan plakatları, 1920-1930-cu illərə aid, inqilab dövrünün tikmələrini görə bilərlər.

Ковры и вышивки советских лет из Азербайджана представят в Музее Востока
В Москве в Государственном музее Востока откроется выставка "Эхо советского Азербайджана. Ковер. Вышивка. Плакат".
Об этом информирует портал мэра и правительства Москвы.
Азербайджанские ковры и вышивки советских лет можно будет увидеть с 5 февраля по 1 марта.
"Экспозиция расскажет, как знаковые исторические события влияли на декоративно-прикладное искусство", – говорится в сообщении.
Отмечается, что экспозиция соберет в себе 40 экспонатов, среди которых будут представлены ковры 1920–1970-х годов, входящие в коллекцию Азербайджанского национального музея ковра.
Кроме того, посетители смогут увидеть плакаты из фонда Марджани и революционные вышивки, датируемые 1920–1930-ми годами.