Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Ermitaj Muzeyi ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalayıb
7 fevral 2020-ci il tarixində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Dövlət Ermitajı arasında anlaşma və əməkdaşlıq haqqında Memorandumun imzalanması mərasimi keçirilib. Mərasimdə hər iki muzeyin rəhbərləri – Mixail Piotrovski və Şirin Məlikova iştirak etdilər.
Sənəddə tərəflərin Rusiya və Azərbaycan xalqlarının tarixi, mədəniyyəti, adət-ənənələri haqqında biliklərin yayılması sahəsində ikitərəfli münasibətlərin və mədəni əməkdaşlığın inkişafı və genişləndirilməsi niyyətləri öz əksini tapıb. Tərəflər birgə elmi-tədqiqat işini, informasiya və muzey işi sahəsində təcrübə mübadiləsini; birgə sərgi layihələrini, muzey əşyalarının qorunması və bərpası sahəsində bilik mübadiləsinin keçirilməsini planlaşdırır.
Memorandumda bununla yanaşı, Ermitajda saxlanılan Azərbaycan xalçalarının kataloqlaşdırması, etiketaj və annotasiyaların Azərbaycanın istehsal yeri kimi göstərilməsi baxımından dəqiqləşdirilməsi, habelə 2020-ci ilin noyabr ayında IX Sankt-Peterburq Beynəlxalq Mədəniyyət Forumu çərçivəsində iki muzeyin birgə sərgisinin təşkili nəzərdə tutulub.
Əməkdaşlığın istiqamətləri arasında xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün mədəni sərvətlərin əlçatan olması işinin yaxşılaşdırılması şərtləri önəmli yer tutacaq. Həmin proqramlardan biri mərasimdə təqdim olunan iki muzeyin bu sahədəki təcrübəsini birləşdirən “Pazırık xalçası” inklüziv layihəsidir. Görmə qabiliyyəti məhdud olan insanların qədim sənətkarların texnika müxtəlifliyini hiss edəcəyi, ornamenti duya biləcəkləri Ermitaj kolleksiyasından Pazırık xalçalarının fraqmentlərinin replikalarının yaradılması nəzərdə tutulur.
Layihənin əsasını Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində işlənib hazırlanmış, özündə xovlu və xovsuz texnikalarını birləşdirən, ornamentin formasını və strukturunu taktil müəyyən etmək imkanı verən xüsusi toxuculuq metodu təşkil edir. Hər bir nümunə eksponat haqqında məlumat daşıyan Brayl şrifti ilə yazılmış mətn və tiflo şərh ilə müşayiət olunacaq. Taktil modellər xalçaya toxunmaq, onun strukturunu, texniki xüsusiyyətlərini hiss etmək istəyən muzeyin çoxsaylı ziyarətçilər üçün maraqlı olacaq.
Layihənin həm Ermitajda, həm də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində həyata keçirilməsi planlaşdırılıb. İki muzey arasındakı ilk layihənin koordinatorları Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova və Ermitajın qiymətli və arxeoloji metalların elmi bərpası laboratoriyasının müdiri İqor Malkieldir.
Bu muzeylər arasında artıq ikinci birgə layihədir. 2019-cu ilin noyabrında İqor Malkiel Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin dəvəti ilə Bakıda zərgərlik kolleksiyasının eksponatlarının konservasiyasına həsr edilmiş təlimlər keçirmişdir. Burada həmçinin inklüziv proqramların tətbiqi məsələləri də müzakirə olunmuşdur.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Ermitaj ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalayan ölkəmizdəki ilk muzey oldu. Bu, Azərbaycanın mədəni həyatı üçün əlamətdar hadisədir.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi yalnız maddi mədəni dəyərlərin saxlancı deyil, həm də mədəni-maarifləndirici mərkəz rolunda çıxış edərək ölkəmizdə xalça sənətinin və Azərbaycanın mədəni irsi siyasətinin xaricdə təbliğı ilə məşğul olur. Beynəlxalq muzey məkanında onun fəaliyyətinin ən əhəmiyyətli istiqamətlərindən biri dünyanın aparıcı muzeyləri ilə əlaqələrin qurulması və onlarla birgə layihələrin həyata keçirilməsidir.

Государственный Эрмитаж и Азербайджанский Государственный музей ковра подписали меморандум о сотрудничестве
Государственный Эрмитаж и Азербайджанский Государственный музей ковра подписали меморандум о сотрудничестве.
Как сообщили в генеральном консульстве Азербайджана в Санкт-Петербурге, 7 февраля в Санкт-Петербурге между Государственным Эрмитажем и Азербайджанским Государственным музеем ковра был подписан меморандум о сотрудничестве.
В мероприятии участвовали генеральный директор Государственного Эрмитажа Михаил Пиотровский, директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликова, генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Гасымов, деятели науки и представители музейного сообщества Санкт-Петербурга.
Соглашение предполагает развитие и расширение двусторонних отношений и культурного сотрудничества, совместную научно-исследовательскую работу и подготовку выставок. Среди основных направлений работы особое место занимают инклюзивные проекты.
Генеральный директор Государственного Эрмитажа Михаил Пиотровский подчеркнул, что стороны намерены развивать и расширять отношения. В частности, они готовят совместный инклюзивный тактильный проект «Пазырыкский ковер», который поможет приблизиться к искусству людям с ограничениями по зрению.
Ширин Меликова рассказала о работе, проводимой в Азербайджанском национальном музее ковра, по созданию условий доступа к культурным ценностям из фондов музея людям с особыми потребностями. «Эти орнаменты можно хорошо разглядеть, детально рассмотреть. И люди, которые не имеют возможность их увидеть, могут их на ощупь очень четко прощупать, прочувствовать», — объяснила Ширин Меликова.
Игорь Малкиель, заведующий Лабораторией научной реставрации драгоценных и археологических металлов Эрмитажа, представил будущий совместный проект «Пазырыкский ковер», который станет первым в ряду планируемых инклюзивных программ.
Генеральный консул Азербайджана в Санкт-Петербурге Султан Гасымов в своем выступлении пожелал сторонам дальнейшего плодотворного сотрудничества. Дипломат подчеркнул значимую роль в расширении гуманитарных и культурных связей между Азербайджаном и Россией Международного культурного форума, который состоится в ноябре 2020 года в Санкт-Петербурге, где Азербайджан примет участие в статусе почетного гостя. Генеральный консул также рассказал о проделанной работе с целью увековечения памяти великого азербайджанского композитора, основателя современного азербайджанского профессионального музыкального искусства и национальной оперы, Узеира Гаджибейли, который в 1913-1914 гг. учился в Консерватории имени Римского-Корсакова в Санкт-Петербурге.