Azərbaycan-İtaliya sənədləri mübadilə edilib
Fevralın 20-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ilə İtaliya Respublikası Nazirlər Şurasının Sədri Cüzeppe Kontenin geniş tərkibdə görüşü başa çatandan sonra Azərbaycan-İtaliya sənədlərinin mübadiləsi mərasimi oldu.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və İtaliya Respublikası Nazirlər Şurasının Sədri Cüzeppe Konte “Azərbaycan Respublikası ilə İtaliya Respublikası arasında Çoxölçülü Strateji Tərəfdaşlığın gücləndirilməsinə dair Birgə Bəyannamə”ni imzaladılar və mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə İtaliya Respublikasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın Energetika naziri Pərviz Şahbazov və İtaliyanın İqtisadi İnkişaf naziri Stefano Patuanelli mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ilə İtaliya Respublikasının Mədəni İrs, Fəaliyyətlər və Turizm Nazirliyi arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev və İtaliyanın Mədəni İrs, Fəaliyyətlər və Turizm naziri Dario Françeskini mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyi ilə İtaliya Respublikasının Mədəni İrs, Fəaliyyətlər və Turizm Nazirliyi arasında turizm sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev və İtaliyanın Mədəni İrs, Fəaliyyətlər və Turizm naziri Dario Françeskini mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə İtaliya Respublikasının Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyi arasında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov və İtaliyanın Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq nazirinin birinci müavini Emanuela Del Re mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi ilə İtaliya Respublikasının Kənd Təsərrüfatı, Qida və Meşə Təsərrüfatı Nazirliyi arasında bitki karantini və bitki mühafizəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın Energetika naziri Pərviz Şahbazov və İtaliyanın Kənd Təsərrüfatı, Qida və Meşə Təsərrüfatı nazirinin müavini Giuseppe L'Abbate mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi ilə "Leonardo S.p.A" arasında "M-346" təyyarələri inteqrasiya sisteminin alınması ilə bağlı Sazişə dair Bəyannamə”ni Azərbaycanın Müdafiə naziri Zakir Həsənov və “Leonardo S.p.A”nın icraçı direktoru Alessandro Profumo mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsi ilə İtaliya Milli Olimpiya Komitəsi arasında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə və İtaliya Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti Giovanni Malaqo mübadilə etdilər.
“Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti ilə İtaliya Aerokosmik Agentliyi arasında sülh məqsədilə kosmos fəaliyyətləri sahəsində Anlaşma Memorandumu”nu “Azərkosmos” ASC-nin sədri Rəşad Nəbiyev və İtaliya Aerokosmik Agentliyinin prezidenti Giorgio Sakkoçça mübadilə etdilər.
“Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC ilə CDP, SACE, “Simest” şirkətləri arasında Anlaşma Memorandumu”nu “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin baş icraçı direktoru Allahverdi Paşayev və CDP şirkətinin baş icraçı direktoru Fabrizio Palermo, SACE şirkətinin baş icraçı direktoru Pierfrançesko Latini, "Simest" şirkətinin baş icraçı direktoru Mauro Alfonso mübadilə etdilər.
“Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) ilə İtaliya Ticarət Agentliyi (ICE) arasında Anlaşma Memorandumu”nu AZPROMO-nun rəhbəri vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayev və ICE-nin prezidenti Maria Ferro mübadilə etdilər.
“SOCAR ilə SNAM arasında əməkdaşlıq sazişi”ni SOCAR-ın vitse-prezidenti Elşad Nəsirov və “SNAM S.p.A”nın baş icraçı direktoru Marko Alvera mübadilə etdilər.
“AZPROMO ilə “Simest” arasında Tərəfdaşlıq Sazişi”ni AZPROMO-nun rəhbəri vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayev və “SIMEST S.p.A”nın prezidenti Pasquale Salzano mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə “Ansaldo Energia” arasında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın Energetika naziri Pərviz Şahbazov və “Ansaldo Energia”nın baş icraçı direktoru Cüzeppe Zampini mübadilə etdilər.
“Azərenerji” ASC ilə “Ansaldo Energia” arasında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın Energetika naziri Pərviz Şahbazov və “Ansaldo Energia”nın baş icraçı direktoru Cüzeppe Zampini mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC ilə “I.M.A. Project Financing S.R.L.” şirkəti arasında dəmir yolu maşınlarının (drezinlərin) və iş avadanlıqlarının satınalınması barədə müqavilə"ni “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Cavid Qurbanov və “I.M.A. Project Financing” şirkətinin baş icraçı direktoru Rikkardo Paoncelli mübadilə etdilər.
“ADA Universiteti ilə Luiss Universiteti arasında Anlaşma Memorandumu”nu ADA Universitetinin rektoru, səfir Hafiz Paşayev və Luiss Universitetinin vitse-prezidenti Paola Severino mübadilə etdilər.

Состоялся обмен азербайджано-итальянскими документами
20 февраля по завершении встречи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с председателем Совета Министров Итальянской Республики Джузеппе Конте в расширенном составе состоялась церемония обмена азербайджано-итальянскими документами.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и председатель Совета Министров Итальянской Республики Джузеппе Конте обменялись «Совместной декларацией об усилении многомерного стратегического партнерства между Азербайджанской Республикой и Итальянской Республикой».
Министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов и министр экономического развития Италии Стефано Патуанелли обменялись «Меморандумом о взаимопонимании между Министерством энергетики Азербайджанской Республики и Министерством экономического развития Итальянской Республики по сотрудничеству в области энергетики».
Министр культуры Азербайджана Абульфас Гараев и министр культурного наследия, культурной деятельности и туризма Италии Дарио Франческини обменялись «Меморандумом о взаимопонимании между Министерством культуры Азербайджанской Республики и Министерством культурного наследия, культурной деятельности и туризма Итальянской Республики по сотрудничеству в области культуры».
Председатель Государственного агентства по туризму Азербайджана Фуад Нагиев и министр культурного наследия, культурной деятельности и туризма Италии Дарио Франческини обменялись «Меморандумом о взаимопонимании между Государственным агентством по туризму Азербайджанской Республики и Министерством культурного наследия, культурной деятельности и туризма Итальянской Республики по сотрудничеству в области туризма».
Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров и первый заместитель министра иностранных дел и международного сотрудничества Италии Эмануэла Дель Рей обменялись «Меморандумом о взаимопонимании между Министерством иностранных дел Азербайджанской Республики и Министерством иностранных дел и международного сотрудничества Итальянской Республики».
Министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов и заместитель министра сельскохозяйственной, продовольственной и лесной политики Италии Джузеппе Л’Аббате обменялись «Меморандумом о взаимопонимании между Агентством по продовольственной безопасности Азербайджанской Республики и Министерством сельскохозяйственной, продовольственной и лесной политики Итальянской Республики по сотрудничеству в области растительного карантина и защиты растений».
Министр обороны Азербайджана Закир Гасанов и исполнительный директор Leonardo S.p.A Алессандро Профумо обменялись «Декларацией по соглашению между Министерством обороны Азербайджанской Республики и Leonardo S.p.A в связи с приобретением системы интеграции для самолетов «М-346».
Вице-президент Национального олимпийского комитета Азербайджана Чингиз Гусейнзаде и президент Национального олимпийского комитета Италии Джованни Малаго обменялись «Меморандумом о взаимопонимании между Национальным олимпийским комитетом Азербайджана и Национальным олимпийским комитетом Италии».
Председатель ОАО «Азеркосмос» Рашад Набиев и президент Итальянского аэрокосмического агентства Джорджо Саккочча обменялись «Меморандумом о взаимопонимании между Открытым акционерным обществом «Азеркосмос» и Итальянским аэрокосмическим агентством в области космической деятельности в мирных целях».
Генеральный исполнительный директор ОАО «Азербайджанская инвестиционная компания» Аллахверди Пашаев и генеральный исполнительный директор компании CDP Фабрицио Палермо, генеральный исполнительный директор компании SACE Пьерфранческо Латини, генеральный исполнительный директор компании Simest Мауро Альфонсо обменялись «Меморандумом о взаимопонимании между ОАО «Азербайджанская инвестиционная компания» и компаниями CDP, SACE и Simest».
Исполняющий обязанности руководителя AZPROMO Юсиф Абдуллаев и президент ICE Мария Ферро обменялись «Меморандумом о взаимопонимании между Фондом поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджанке (AZPROMO) и Итальянским торговым агентством (ICE)».
Вице-президент SOCAR Эльшад Насиров и генеральный исполнительный директор SNAM S.p.A Марко Альвера обменялись «Соглашением о сотрудничестве между SOCAR и SNAM».
Исполняющий обязанности руководителя AZPROMO Юсиф Абдуллаев и президент SIMEST S.p.A Паскуале Сальцано обменялись «Соглашением о партнёрстве между AZPROMO и SIMEST».
Министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов и генеральный исполнительный директор Ansaldo Energia Джузеппе Зампини обменялись «Меморандумом о взаимопонимании между Министерством энергетики Азербайджанской Республики и Ansaldo Energia».
Министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов и генеральный исполнительный директор Ansaldo Energia Джузеппе Зампини обменялись «Меморандумом о взаимопонимании между ОАО «Азерэнержи» и Ansaldo Energia».
Председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Джавид Гурбанов и генеральный исполнительный директор компании I.M.A. Project Financing S.R.L. Риккардо Паончелли обменялись «Соглашением между ЗАО «Азербайджанские железные дороги» и компанией I.M.A. Project Financing S.R.L. о закупке железнодорожных машин (дрезин) и рабочего оборудования».
Ректор Университета АДА, посол Хафиз Пашаев и вице-президент Университета Луисс Паола Северино обменялись «Меморандумом о взаимопонимании между Университетом АДА и Университетом Луисс».