Azərbaycan muzeylərində təqdim olunan audiobələdçilər artıq mobil telefonlarda
Məlum olduğu kimi, Azərbaycanda muzey sahəsində ilk dəfə olaraq 2019-cu ildə Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən yüksək səviyyəli ekskursiyaların təşkili üçün Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii Qoruğuna Azərbaycan, rus, ingilis, fransız və ərəb dillərində audiogidlər alınmışdır.
Audiogidlər üçün avadanlıq Fransanın “ORPHEO Group” şirkətindən alınmışdır.
“ORPHEO Touche” cihazları tərəfindən hazırlanmış mobil tətbiqlər (application) “iOS” və “Android” əməliyyat sistemli telefonlara yükləməklə istifadə etmək mümkündür.
Avadanlıqlar 2 formada təqdim edilir: Orpheo mikro LX və Orpheo touch.
Bu avadanlıqlardan dünyanın ən məşhur muzeylərində (Fransanın Orse Muzeyində, Versal Sarayında, Tokyo Metropolitan Muzeyində) və digər muzey müəssisələrində istifadə olunur.
Orpheo mikro LX avadanlığı üçün 5 dildə hazırlanmış mətnlər həmin dillərin xarici eskpertləri tərəfindən tərcümə edilmişdir.Səs yazıları Gürcüstanda fəaliyyət göstərən səsyazma studiyasında yazılmışdır.
Audiogidləri qulaq asan zaman mətnləri müşaiət edən musiqi Azərbaycan Respublikasının Milli Arxiv İdarəsinin Musiqi Fondundan əldə edilmişdir. Audiobələdçilərin mətnləri müxtəlif yaşa malik olan insanlar üçün ayrı-ayrılıqda hazırlanmışdır.
Bu mobil tətbiqləri ödənişsiz olaraq yükləməklə muzeylərdə qorunub saxlanılan eksponatlar haqqında məlumat əldə etmək mümkündür. Təqdimatlar video və şəkil formatında hazırlanmışdır.

Представленные в музеях Азербайджана аудиогиды уже на мобильных телефонах
Впервые в музейной сфере Азербайджана в 2019 году Министерством культуры Азербайджанской Республики для организации высококачественных экскурсий в Национальном музее искусств Азербайджана, Азербайджанском национальном музее ковра и в Гобустанском государственном историко-художественном заповеднике были приобретены аудиогиды на азербайджанском, русском, английском, французском и арабском языках.
Оборудование для аудиогидов было приобретено у французской компании ORPHEO Group.
Сегодня загрузить специально подготовленное Мобильное приложение для мобильных устройств можно на базе операционных систем «iOS» и «Android».
Оборудование представляется в 2 формах: Orpheo micro LX и Orpheo touch.
Оборудования «Orpheo» используются в таких известных музеях мира как Французский музей Орсе, Версальский дворец, Музей метрополитена Токио и в других музейных учреждениях.
Тексты для оборудования Orpheo micro LX были переведены на 5 языков иностранными экспертами.
Музыка, которая сопровождает тексты аудиогидов, была представлена Музыкальным фондом Национального архивного учреждения Азербайджанской Республики. Тексты аудиогидов были разработаны для людей всех возрастных категорий.
Скачав мобильные приложения бесплатно, пользователь получает доступ к экспонатам, хранящимся в музеях Азербайджана. Данные представляются при помощи видеоматериалов и в графическом формате.