Regional mədəniyyət idarələri üzrə Respublika müsabiqəsi
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin regional mədəniyyət idarələri üzrə respublika müsabiqəsinin
şərtləri
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ölkəmizdə koronavirus (Covid-19) infeksiyasının qarşısının alınması məqsədilə tətbiq edilmiş sosial təcrid şəraitində respublikada fəaliyyət göstərən mədəniyyət müəssisələrinin, uşaq musiqi, incəsənət və rəssamlıq məktəblərinin, mədəniyyət işçilərinin, ayrı-ayrı yaradıcı şəxslərin fəaliyyətinin stimullaşdılrılması, regional mədəniyyət idarələri tərəfindən irəli sürülmüş təşəbbüs və sosial layihələrin dəstəklənməsi və təbliği məqsədilə 2020-ci ilin aprel-may aylarında videoyazılar əsasında respublika müsabiqəsini keçirir.
Müsabiqə aşağıdakı nominasiyalar üzrə keçirilir:
1. Virtual təqdimat
Bu nominasiya üzrə təqdim edilən videomaterialda mədəniyyət müəssisəsinin fəaliyyəti maraqlı və məzmunlu şəkildə öz əksini tapmalıdır. Mədəniyyət müəssisəsinin təqdimatı 1 videoyazı və ya silsilə videoroliklər şəklində ola bilər.
2. Mədəniyyət məsafədən
Bu nominasiya üzrə təqdim edilən videomaterialda mədəniyyət müəssisəsində təklif olunan online xidmətlərin növləri (online ekskursiya, sərgi, konsert, tamaşa, kitabxana xidməti və s.), bu xidmətlərin təşkili nümayiş etdirilməlidir.
3. Mədəni iz
Bu nominasiya üzrə təqdim edilən videoroliklər milli-mənəvi dəyərlərimizin, mədəni irsimizin qorunması və təbliğinə, təşəbbüs və layihələrə (evdə yaradıcılıq, ahıl mədəniyyət işçilərinə yardım, sosial dəstəyə ehtiyacı olanlara kömək və s.) yönəlik fəaliyyətləri əks etdirməlidir.
4. Ən yaxşı distant dərs
Bu nominasiya üzrə uşaq musiqi, incəsənət və ya rəssamlıq məktəbi müəlliminin şagirdlə internet vasitəsilə keçdiyi distant (məsafədən) dərsin videoyazısı təqdim edilməlidir. Dərsin mövzusu müvafiq sinif üzrə tədris proqramına uyğun olmalı, dərs keyfiyyətli aparılmalıdır. Distant dərs həm fərdi, həm qrup şəklində aparıla bilər
Müsabiqədə iştirak şərtləri:
1. Müsabiqədə iştirak üçün videomateriallar regional mədəniyyət idarəsi, mədəniyyət müəssisəsi və ayrı-ayrı şəxslər tərəfindən təqdim edilə bilər.
2. Müsabiqəyə yalnız karantin dövründə hazırlanmış videomateriallar təqdim edilə bilər.
3. Hər nominasiya üzrə təqdim olunan videomaterialların sayı 3-dən artıq olmamalıdır. Əgər hər hansı bir mövzu üzrə silsilə çəkiliş aparılmışdırsa və hazırlanmış material bir neçə videorolikdən ibarətdirsə, bu, 1 videomaterial kimi qəbul ediləcək.
4. Təqdim olunan videomateriallar texniki cəhətdən keyfiyyətli, məzmunca maraqlı olmalıdır.
5. Hər videorolikin müddəti 5 dəqiqədən çox olmamalıdır.
6. Distant dərslər üzrə videoyazıların müddəti 10-15 dəqiqə olmalıdır.
7. Videoyazılar 2020-ci il 15 may tarixinədək Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Regional siyasət şöbəsinin elektron poçt ünvanına (regionsector@gmail.com) göndərilməlidir
8. Təqdim olunmuş videomateriallar müsabiqənin münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndiriləcək və qaliblər müəyyənləşdiriləcəkdir.

Конкурса среди региональных управлений культуры
Условия республиканского конкурса среди региональных управлений культуры Министерства культуры Азербайджанской Республики
В условиях режима социальной изоляции, введенного в связи с угрозой распространения коронавирусной инфекции (COVID-19), Министерство культуры Азербайджанской Республики приняло решение о проведении в апреле-мае 2020 года республиканского конкурса видеороликов с целью стимулирования деятельности действующих в стране учреждений культуры, детских музыкальных и художественных школ, работников культуры, отдельных представителей творческих профессий, а также поддержки и продвижения инициатив и социальных проектов, выдвигаемых региональными управлениями культуры.
Конкурс проводится в следующих номинациях:
1. Виртуальная презентация
Видеоматериалы, представленные в этой номинации, должны содержать интересный и информативный рассказ о деятельности учреждения культуры. Презентация учреждения культуры может состоять из одной видеозаписи или серии видеороликов.
1. Культура на расстоянии
Видеоматериалы, представленные в этой номинации, должны отражать различные виды виртуальных услуг, предлагаемых учреждением культуры (виртуальные экскурсии, выставки, концерты, театральные постановки, библиотечные услуги и т. д.), а также информацию об организации этих услуг.
1. Культурный след
Видеоролики, представленные в этой номинации, должны рассказывать о деятельности, направленной на защиту и продвижение наших национальных и духовных ценностей, культурного наследия, инициатив и проектов (домашнее творчество, помощь пожилым работникам культуры и людям, нуждающимся в социальной поддержке и т. д.).
1. Лучший дистанционный урок
В этой номинации должна быть представлена видеозапись дистанционного урока, проводимого преподавателем для учеников детской музыкальной или художественной школы посредством Интернета. Тема урока должна быть включена в учебную программу соответствующего класса. Одним из условий является качественное проведение урока. Дистанционное обучение может происходить как индивидуально, так и в составе групп.
Условия участия в конкурсе:
1. Видеоматериалы для участия в конкурсе могут быть представлены региональным управлением культуры, учреждением культуры, а также частными лицами.
2. В конкурсе могут принять участие только видеоматериалы, снятые в период действия карантина.
3. Участники могут направить не более 3 видеоматериалов для участия в одной номинации. Если подготовленный по какой-либо одной теме материал состоит из нескольких отснятых видеороликов, он будет рассматриваться как 1 видеоматериал.
4. Представленные видеоматериалы должны быть высокого качества и интересными по содержанию.
5. Продолжительность каждого видеоролика не должна превышать 5 минут.
6. Продолжительность видеороликов, на которых демонстрируются дистанционные уроки, должна составлять 10-15 минут.
7. Видеоролики необходимо отправить на электронный адрес отдела по вопросам региональной политики Министерства культуры Азербайджанской Республики (regionsector@gmail.com) до 15 мая 2020 года.
8. Представленные на конкурс видеоматериалы будут оцениваться жюри, которое и  определит победителей.