Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Anar Kərimov nazirliyin kollektivinə təqdim edilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin iyulun 20-də imzaladığı sərəncama əsasən, Anar Qabil oğlu Kərimov Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin birinci müavini təyin edilib. Dövlət başçısının digər sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin vəzifələrini müvəqqəti icra etmək səlahiyyəti Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Anar Kərimova verilib.
İyulun 21-də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Anar Kərimovu nazirliyin kollektivinə təqdim edib. Tədbirdə Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev, nazir müavini Sevda Məmmədəliyeva, nazirliyin struktur bölmə rəhbərləri iştirak ediblər.
Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva çıxış edərək dövlət başçısının iyulun 20-də imzaladığı sərəncamları diqqətə çatdırıb, Anar Kərimovu təyinat münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Bildirib ki,  Anar Kərimov məsul vəzifələrdə fəaliyyət göstərib, o cümlədən Azərbaycanın UNESCO-dakı daimi nümayəndəsi vəzifəsində çalışıb. Onun fəaliyyəti eyni zamanda mədəniyyət sahəsi ilə sıx bağlı olub. Qeyd edilib ki, Anar Kərimov Azərbaycanın maraqlarının beynəlxalq səviyyədə müdafiə olunması, həmçinin mədəni irsimizin tanınması və təbliği işində fəal iştirak edib, bu sahədə təcrübə, səriştə və idarəçilik bacarığına malikdir.
Dövlət başçısının müvafiq sərəncamına əsasən, Anar Kərimovun həmçinin Mədəniyyət nazirinin vəzifələrini müvəqqəti icra edəcəyini vurğulayan Fərəh Əliyeva ümidvar olduğunu bildirib ki, o, bu yüksək etimadın öhdəsindən gələcək. Qeyd edib ki, nazirlik sistemində, ayrı-ayrı sahələrdə, o cümlədən yerlərdə uşaq musiqi və incəsənət məktəbləri, kitabxanalar, mədəniyyət evləri, muzeylər və s. müəssisələrin fəaliyyəti ilə bağlı bir müddət əvvəl başlanan islahatlar prosesi davam etdirilməlidir.
Prezident Administrasiyasının şöbə müdiri Anar Kərimova və nazirliyin kollektivinə qarşıda duran vəzifələrin həyata keçirilməsində uğurlar arzulayıb.
Təqdimat mərasimində çıxış edən Anar Kərimov ona göstərilən yüksək etimada görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, dövlət başçısının və Mehriban xanım Əliyevanın nazirliyin fəaliyyəti, mədəniyyət sahəsinin inkişaf etdirilməsi, idarə olunması, mədəniyyətimizin təbliği ilə bağlı ona müvafiq tapşırıq və tövsiyələri olub. Gələcək fəaliyyətini bu tapşırıq və tövsiyələr istiqamətində quracağını deyən Anar Kərimov bildirib ki, UNESCO-da çalışdığı 10 ilə yaxın müddətdə Mədəniyyət Nazirliyi ilə fəal əməkdaşlıq edib. Dövlət başçısının islahatlar kursuna uyğun olaraq Mədəniyyət Nazirliyinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, müvafiq sahələr üzrə, xüsusilə regionlarda mədəniyyət işinin təşkili ilə bağlı islahatlar zəruridir. Bunun üçün bütün sahələr üzrə mövcud vəziyyət təhlil edilməli, müfəssəl araşdırmalar aparılmalı, o cümlədən beynəlxalq təcrübə öyrənilməli və müvafiq təkliflər rəhbərliyə təqdim edilməlidir.
Anar Kərimov qeyd edib ki, Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə bu gün bütün sahələrdə gənc, peşəkar, vətənsevər kadrlara etimad göstərilir və eyni yanaşma mədəniyyət sektorunda da tətbiq olunmalıdır. Vurğulayıb ki, öz fəaliyyətində hər zaman dörd prinsipi – dövlətçilik, məsuliyyət, şəffaflıq və ədalət prinsiplərini rəhbər tutaraq, gələcək fəaliyyətində bu prinsiplərə riayət edəcək.

Первый заместитель министра культуры Анар Керимов представлен коллективу министерства
Заведующая отделом по гуманитарной политике, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Фарах Алиева представила первого заместителя министра культуры Анара Керимова коллективу министерства.
Выступившая Фарах Алиева довела до внимания распоряжения, подписанные 20 июля главой государства, поздравила Анара Керимова с назначением, пожелала ему успехов в деятельности. Было отмечено, что Анар Керимов занимал ответственные должности, в том числе был постоянным представителем Азербайджана в ЮНЕСКО. Его деятельность была напрямую связана со сферой культуры. Было отмечено, что Анар Керимов активно защищал интересы Азербайджана на международном уровне, а также участвовал в мероприятиях по пропаганде и признании нашего культурного наследия, обладает опытом и управленческими способностями в этой сфере.
Подчеркнув, что согласно соответствующему распоряжению главы государства Анар Керимов будет временно исполнять обязанности министра культуры, Фарах Алиева выразила надежду на то, что он оправдает оказанное ему высокое доверие. Было отмечено, что необходимо продолжить процесс реформ, начатый некоторое время назад в системе министерства, в отдельных сферах, в том числе детских музыкальных школах и школах искусств, библиотеках, домах культуры, музеях и др.
Заведующая отделом Администрации Президента пожелала успехов Анару Керимову и коллективу министерства в осуществлении предстоящих задач.
Выступивший на церемонии представления Анар Керимов выразил признательность Президенту Ильхаму Алиеву и Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за оказанное ему высокое доверие. Было отмечено, что глава государства и Мехрибан ханым Алиева дали ему соответствующие поручения и рекомендации по поводу деятельности министерства, развития, управления сферой культуры, пропаганды нашей культуры. Отметив, что построит свою дальнейшую деятельность на основе этих поручений и рекомендаций, Анар Керимов сказал, что за около 10 лет своей деятельности в ЮНЕСКО он тесно сотрудничал с Министерством культуры. В соответствии с курсом реформ главы государства необходимо осуществление реформ, направленных на усовершенствование деятельности Министерства культуры в конкретных областях, в частности, организации работы в регионах. Для этого необходимо проанализировать существующую ситуацию по всем сферам, провести достоверные исследования, в том числе следует изучить международный опыт и представить руководству соответствующие предложения.
Анар Керимов отметил, что по инициативе Президента Азербайджана сегодня во всех сферах оказывается доверие молодым, профессиональным, любящим свою Родину кадрам, и этот подход должен быть внедрен и в секторе культуры. Он подчеркнул, что в своей деятельности всегда руководствовался четырьмя принципами - государственности, ответственности, прозрачности и справедливости, в дальнейшей деятельности также будет соблюдать эти принципы.