Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin BƏYANATI
Xəbər verildiyi kimi, Ermənistanın silahlı qüvvələri oktyabrın 4-də Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin göstərişi ilə Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri, qədim tarix və mədəniyyət mərkəzi olan Gəncəni ağır artilleriyadan atəşə tutmuşdur. Nəticədə 1 mülki şəxs həlak olmuş, 32 nəfər yaralanmış, şəhərdəki mülki obyektlərə, yaşayış binalarına, müxtəlif tikililərə, o cümlədən dövlət tərəfindən mühafizəyə götürülən (inv. 3838) tarixi abidəyə ciddi ziyan dəymişdir.
Gəncə şəhərində dövlət qeydiyyatına alınmış 195 daşınmaz tarix-mədəniyyət abidəsi mövcuddur. Həmin abidələrdən 1-i dünya əhəmiyyətli arxeoloji, 15-i ölkə əhəmiyyətli memarlıq, 3-ü ölkə əhəmiyyətli bağ-park, monumental və xatirə, 169-u yerli əhəmiyyətli memarlıq, 6-sı yerli əhəmiyyətli bağ-park, monumental və xatirə abidələri, 1-i dekorativ-tətbiqi sənət nümunəsidir. Gəncə Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu ərazisində yerləşən dünya əhəmiyyətli arxeoloji abidə kimi dövlət mühafizəsinə götürülmüş “Köhnə Gəncə” (orta əsrlər), ölkə əhəmiyyətli memarlıq abidələri olan İmamzadə kompleksi (XVII—XIX əsrlər), Uğurlu xan və Şah Abbas karvansaraları (XVII-XVIII əsrlər), Gəncə çayının sahilində yerləşən Gəncə qalası və qala divarları (XV—XVI əsrlər) şəhərin zəngin mədəni irsindən xəbər verir.
Əsrlər boyu Böyük İpək Yolu üzərində mədəniyyət mərkəzi kimi tanınan Gəncə dünyanın mədəni irsinə dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvi, 2013-cü ildə 900 illik yubileyi UNESCO səviyyəsində qeyd olunmuş görkəmli şairə Məhsəti Gəncəvi, məşhur incəsənət xadimləri, bəstəkarlar, memarlar və s. bəxş etmişdir. 2020-ci ilin 23 sentyabrında Gəncə şəhəri UNESCO-nun Öyrənən Şəhərlər üzrə Qlobal Şəbəkəsinə (UNESCO Global Network of Learning Cities) üzv seçilmişdir.
Azərbaycan tərəfindən müvafiq beynəlxalq təşkilatlar vasitəsilə edilən çoxsaylı xəbərdarlıqlara baxmayaraq, Ermənistanın növbəti dəfə mülki əhali və obyektləri, tarixi abidələri hədəfə alması beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən "Silahlı münaqişə baş verdikdə mədəni dəyərlərin qorunması haqqında" UNESCO-nun 1954-cü il Haaqa Konvensiyası, "Dünya mədəni və təbii irsin mühafizəsi haqqında" UNESCO-nun 1972-ci il Konvensiyası, hərbi münaqişələr zamanı mülki şəxslərin qorunması ilə bağlı 1949-cu il Cenevrə konvensiyası, "Arxeoloji irsin mühafizəsi haqqında" 1992-ci il Avropa Konvensiyası və digər beynəlxalq hüquq normalarının kobud şəkildə pozulmasının, bu ölkənin təcavüzkar siyasətini davam etdirməsinin göstəricisidir.
Ermənistan Azərbaycanın tarixi-mədəni irs mərkəzi olan qədim Gəncə şəhərinə raket zərbələri endirməklə nəinki Azərbaycanı, eyni zamanda dünya mədəni irsini, ümumbəşəri dəyərləri hədəf aldığını, özünün uzun illərdən bəri sürən vandalizm siyasətini bir daha nümayiş etdirmişdir. Dağlıq Qarabağdakı qondarma rejimin başçısının Gəncənin atəşə tutulması ilə bağlı məsuliyyəti nümayişkaranə şəkildə öz üzərinə götürməsi isə erməni tərəfinin riyakar siyasətinin daha bir təsdiqidir.

ЗАЯВЛЕНИЕ Министерства культуры Азербайджанской Республики
Как сообщалось, 4 октября по приказу военно-политического руководства Армении вооруженные силы Армении обстреляли из тяжелой артиллерии Гянджу, второй по величине город Азербайджана, являющийся центром древней истории и культуры. В результате погибло 1 гражданское лицо, 32 человека получили ранения, сильно пострадали гражданские объекты, жилые дома, различные строения, в том числе сильно поврежден исторический памятник (инв. № 3838), охраняемый государством.
В Гяндже  зарегистрировано 195 недвижимых историко-культурных памятников. Из них один памятник археологии мирового значения, 15 памятников архитектуры государственного значения, 3 садово-парковых, монументальных и мемориальных объекта государственного значения, 169 памятников местного значения, 6 садово-парковых, монументальных и мемориальных памятников местного значения и 1 памятник декоративно-прикладного искусства. О богатом культурном наследии города свидетельствуют охраняемый государством археологический памятник мирового значения, расположенный на территории Гянджинского государственного историко-культурного заповедника, - комплекс «Старая Гянджа» (средние века), архитектурные памятники государственного значения – комплекс Имамзаде (XVII—XIX вв.), Караван-сараи Угурлу хана и Шаха Аббаса (XVII-XVIII вв.), а также Гянджинская крепость и крепостные стены (XV—XVI вв.), расположенные на берегу реки Гянджа.
Известный на протяжении веков как центр культуры на Великом шелковом пути, Гянджа подарил миру великого поэта и мыслителя Низами Гянджеви, известную поэтессу Мехсети Гянджеви, 900-летие которой было торжественно отмечено в рамках ЮНЕСКО в 2013 году, а также композиторов, архитекторов и других известных деятелей искусства. 23 сентября 2020 года город Гянджа был избран членом Глобальной сети обучающихся городов ЮНЕСКО (UNESCO Global Network of Learning Cities).
Несмотря на многочисленные предупреждения, сделанные Азербайджаном через посредство соответствующих международных организаций, Армения, взяв на прицел гражданское население, гражданские объекты и исторические памятники, в очередной раз грубо нарушает нормы международного гуманитарного права, в том числе - Гаагскую конвенцию ЮНЕСКО 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооружённого конфликта», Конвенцию ЮНЕСКО 1972 года «Об охране всемирного культурного и природного наследия», Женевскую конвенцию 1949 года о защите гражданского населения во время войны», Европейскую конвенцию 1992 года об охране археологического наследия и прочие нормы международного права, что является наглядным показателем агрессивной политики этой страны.
Осуществив ракетные удары по древнему городу Гянджа, центру историко-культурного наследия Азербайджана, Армения еще раз продемонстрировала свою давнюю политику вандализма, проводимую не только в отношении Азербайджана, но и всего мирового культурного наследия, общечеловеческих ценностей. То, что глава сепаратистского режима Нагорного Карабаха демонстративно взял на себя ответственность за обстрел Гянджи, является еще одним подтверждением лицемерной политики армянской стороны.