Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən beynəlxalq təşkilatlara müraciət ünvanlanıb
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin birinci müavini, Mədəniyyət nazirinin vəzifələrini icra edən Anar Kərimov tərəfindən UNESCO-nun Baş direktoru Odre Azuley, İSESCO-nun Baş direktoru Səlim bin Məhəmməd Əl-Malik və BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə Ali nümayəndəsi Migel Angel Moratinosa müraciət ünvanlanmışdır.
Müraciətdə cari ilin 27 sentyabr tarixindən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhə xəttində hərbi təxribat törətməsi və Azərbaycanın yaşayış məntəqələrini atəşə tutması diqqətə çatdırılır, yaşayış məntəqələrinə ağır artilleriya atəşləri nəticəsində dinc sakinlər arasında ölən və yaralananların olduğu, həmçinin mülki obyektlərə, yaşayış binalarına, müxtəlif tikililərə, o cümlədən maddi mədəni irs nümunələrinə ziyan dəydiyi  bildirilir.
Müraciətdə BMT Təhlükəsizlik Şurasının işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsi ilə bağlı 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin qeyd-şərtsiz icra olunmasının vacibliyi qeyd olunaraq, Ermənistanın mülki əhali və obyektləri, tarixi abidələri hədəfə almasının beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən "Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin qorunması haqqında" 1954-cü il Haaqa Konvensiyası və onun 1999-cu ildə imzalanmış İkinci Protokolunun, "Dünya mədəni və təbii irsinin mühafizəsi haqqında" UNESCO-nun 1972-ci il Konvensiyasının, hərbi münaqişələr zamanı mülki şəxslərin qorunması ilə bağlı 1949-cu il Cenevrə konvensiyaları və Əlavə Protokollarının, "Arxeoloji irsin mühafizəsi haqqında" 1992-ci il Avropa Konvensiyasının və digər beynəlxalq hüquq normalarının kobud şəkildə pozulmasının bu ölkənin təcavüzkar siyasətini davam etdirməsinin göstəricisi olduğu vurğulanır.
Müraciətin sonunda Anar Kərimov sözügedən beynəlxalq təşkilatları Ermənistanın beynəlxalq hüquqa zidd əməllərini pisləməyə və Ermənistan tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoyulması üçün səy göstərməyə çağırıb.

The Ministry of Culture has addressed an appeal to international organizations
The First Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Acting Minister of Culture Anar Karimov addressed an appeal to UNESCO Director-General Odre Azuley, ISESCO Director-General Salim M. Al-Malik and UN High Representative for the Alliance of Civilizations Miguel Angel Moratinos.
The appeal notes that since September 27 of this year, the Armenian armed forces have committed military provocations on the frontline and fired on Azerbaijani settlements. As a result of heavy artillery fire on settlements, civilians were killed and wounded, as well as civilian infrastructure, residential buildings, various structures, including material and cultural heritage were damaged.
The appeal stressed the importance of unconditional implementation of UN Security Council Resolutions 822, 853, 874 and 884 on the liberation of the occupied territories of Azerbaijan, noting that Armenia’s targeting of civilian population and infrastructure and historical monuments is a gross violation of international humanitarian law, including the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict and its Second Protocol, signed in 1999; the 1972 UNESCO Convention Concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage; 1949 Geneva Conventions and Additional Protocols on the Protection of Civilians in Military Conflicts; 1992 European Convention on the Protection of Archaeological Heritage, and other norms of international law, which is an indication of the country’s continuing aggressive policy.
At the end of the appeal, Anar Karimov called on these international organizations to condemn Armenia’s actions, which run contrary to international law, and to end the occupation of Azerbaijani lands by Armenia.