Azərbaycan ərazisində xristian dini mirasının qorunmasını daim diqqətdə saxlayacağıq
Multikultural və çoxkonfessiyalı ölkə olan Azərbaycanda bütün xalqlar və dinlərin nümayəndələri əsrlərdir dinc yanaşı yaşayır, qurub-yaradırlar. Ölkəmizdə olan çoxsaylı xristian icması cəmiyyətimizin ayrılmaz və fəal hissəsidir və onların abidələri və ibadət yerləri, kilsələr Azərbaycan dövləti tərəfindən tam mühafizə edilir və mütəmadi olaraq bərpa edilir. Təsadüfi deyil ki, Roma Papası Fransisk 2016-ci ilin oktyabr ayında  Azərbaycana səfəri zamanı Azərbaycanı dini tolerantlıq üzrə dünyada model ölkə kimi qiymətləndirmişdir.
Maddi-mədəni irsə dəyər verilməsi, tarixi-dini abidələrimizin, o cümlədən kilsə, sinaqoqların bərpası və yenidən qurulması Azərbaycan dövlətinin bu sahədə həyata keçirdiyi siyasətin tərkib hissəsidir.
Bildiririk ki, son 20 ildə Rus Pravoslav Baş Kafedral Kilsəsi (“Jen Mironosits” pravoslav kafedral kilsəsi), "Xilaskar" Yevangelik-lüteran kilsəsi, Gəncədəki Aleksandr Nevski Rus Pravoslav Kilsəsi dövlət tərəfindən təmir edilmiş, Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının Pravoslav Dini-Mədəniyyət Mərkəzi inşa edilmişdir. Belə ki, Qəbələdəki Çotari alban-udi və Bakıdakı Pravoslav kilsələrinin təmiri, Bakıdakı Müqəddəs Məryəm kilsəsi inşası Heydər Əliyev Fondunun Tolerantlığın ünvanı - Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində reallaşdırılmışdır. 2020-ci ildə layihə çərçivəsində Qəbələnin Nic qəsəbəsindəki Müqəddəs Məryəm Ana Alban kilsəsi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən əsaslı şəkildə bərpa edilib. Bakı şəhərinin mərkəzində Azərbaycan dövləti tərəfindən Erməni Kilsəsi bərpa edilmiş və insanların sərbəst istifadəsinə verilmişdir.
Azərbaycan təkcə ölkə daxilində deyil dünya miqyasında xristian irsinin qorunmasına töhfələr vermişdir. Ölkəmizin dəstəyilə Vatikanda yerləşən Müqəddəs Sebastian katakombaları, Heydər Əliyev Fondu ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında imzalanmış “Roma katakombalarının bərpasına dair ikitərəfli Saziş” çərçivəsində Roma şəhərində Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpası, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Rusiyada xristianlığın qəbul edilməsinin 1025 illiyinə və Həştərxanın təməlinin qoyulmasının 455 illiyinə həsr edilən Müqəddəs Vladimir kilsəsinin qarşısındakı meydanda Knyaz Vladimirin abidəsinin ucaldılması bu faktların sırasındadır.
Bununla yanaşı Fransanın Orn departamentinin Santiyi, Fresnay o Sovaj, San-İler la Jerar, Tanvil, Kurjust, Revoyon və Mal yaşayış qəsəbələrində X-XII əsrlərə aid 7 kilsənin bərpasına yardım edilib.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi bildirir ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki müsəlman abidələri ilə yanaşı, xristian mirası da mənşəyindən asılı olmayaraq yüksək səviyyədə qorunacaq, bərpa ediləcək və istifadəyə veriləcəkdir.

We will always show due diligence and care towards the protection of the Christian religious heritage in the territory of the Republic of Azerbaijan
As a multicultural and multi-religious country, Azerbaijan has always been home for representatives of all nations and religions, who have co-existed and worked together peacefully for centuries; the state shows due care towards protecting, restoring and rebuilding their cultural heritage. The large Christian community in our country is an integral and active part of our society, and their monuments and places of worship, churches are fully protected by the Azerbaijani state and are regularly restored. It is no coincidence that during his visit to Azerbaijan in October 2016, Pope Francis praised Azerbaijan as a model country in the world for religious tolerance.
The restoration and reconstruction of our historical and religious monuments, including churches and synagogues, is an integral part of the policy pursued by the Azerbaijani state in this area.
Over the last 20 years, the Russian Orthodox Church (The Church of the Jen-Mironosits Cathedral), The Evangelical Lutheran Church in Baku or Baku Church of the Saviour, and the Alexander Nevsky Russian Orthodox Church in Ganja have been renovated by the state, and the Orthodox Religious and Cultural Centre of the Baku and Azerbaijan Eparchy has been built. Moreover, the repair of the Chotari Albanian-Udi Church in Gabala and the Orthodox Church in Baku, and the construction of the Church of the Virgin Mary’s Immaculate Conception in Baku were carried out as part of the Heydar Aliyev Foundation’s project “Azerbaijan – the Land of tolerance”. In 2020, within the framework of this project, the Albanian Church of the Blessed Virgin Mary in Nij settlement of Gabala was thoroughly restored by the Heydar Aliyev Foundation. The Armenian Church in the centre of Baku was restored by the Azerbaijani state and given to the free use of the people.
Azerbaijan has contributed to the protection of the Christian heritage not only within the country but also worldwide; the restoration of the St. Sebastian catacombs at the initiative of the Heydar Aliyev Foundation, including the restoration of the catacombs of Saints Marcellino and Pietro in Vatican, Rome, which was carried out as part of a bilateral agreement between the Heydar Aliyev Foundation and the Holy See (Vatican) on the restoration of Roman catacombs, as well as the erection of a monument to Prince Vladimir in the square in front of the St. Vladimir’s Church by the order of the President of the Republic of Azerbaijan, which were dedicated to the 1025th anniversary of the adoption of Christianity in Russia and the 455th anniversary of the founding of Astrakhan, are among these projects.
In addition, assistance was provided in the restoration of seven churches of the 10th-12th centuries in the settlements of Saint-Hilaire, Fresnaye-au-Sauvage, Saint-Hilaire-la-Gérard, Tanville, Courgeoût, Réveillon and Mâle in the Orne department of France.
The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan states that along with mosques and other Islamic monuments in the liberated territories, the Christian heritage, irrespective of its origin will also be preserved, restored and put into operation at the highest level.