UNESCO-ya müraciət etmiş rusiyalı mədəniyyət xadimlərinə məktub göndərilib
Məlum olduğu kimi, Rusiya Federasiyasının bir qrup mədəniyyət xadimi Qarabağda yerləşən xristian irsinin qorunmasına və bu irsin UNESCO-nun Dünya irsi siyahısına salınmasına köməklik göstərilməsi ilə bağlı UNESCO-ya müraciət edib.
Dağlıq Qarabağda və ətraf rayonlarda erməni işğalı zamanı çoxsaylı müsəlman irsi abidələrinin dağıdılmasına baxmayaraq, müraciətdə yalnız xristian irsi haqqında bəhs edilməsi, eləcə də Azərbaycan ərazisindəki bütün tarixi, mədəni, dini irsin heç bir ayrı-seçkilik qoyulmadan dövlət tərəfindən qorunması və hökumətin bu məsələyə çox ciddi yanaşması nəzərə alınmayaraq, müraciətin birbaşa UNESCO-ya ünvanlanması onun qərəzli və məqsədli şəkildə hazırlandığını və ölkəmizə qarşı qarayaxma kampaniyasının bir hissəsi olduğunu göstərir.
Məsələ ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin birinci müavini, nazirin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Anar Kərimov tərəfindən müraciəti imzalayan mədəniyyət xadimlərinə məktub göndərilib.
Məktubda öncə Ermənistan tərəfindən uzun müddət işğal altında saxlanılmış Azərbaycan ərazilərində mədəni irsimizin dağıdılması, əksər hallarda həm müsəlman, həm də xristian irsinin məhv edilməsi haqqında məlumatlar əks olunub. Eyni zamanda Azərbaycanın müxtəlif şəhərlərində yerləşən həm dini (müsəlman, xristian, yəhudi), həm də mədəni irsin dövlət tərəfindən qorunması ilə bağlı faktlar diqqətə çatdırılıb.
Bundan əlavə, rusiyalı mədəniyyət xadimlərinə qeyd etdikləri narahatçılıqla bağlı Azərbaycan Hökumətinə deyil, birbaşa UNESCO-ya müraciət ünvanlamalarına görə irad bildirilib və onlara erməni təbliğatının qurbanı olmamaq tövsiyə edilib.
Məktubun sonunda müraciəti imzalamış mədəniyyət xadimləri işğaldan azad olunmuş ərazilərdə 30 ilə yaxın davam etmiş dağıdıcılıq və talançılığın nəticələrini, həmçinin ölkəmizdə mədəni irsə necə qayğı göstərildiyini görmək üçün Azərbaycana dəvət olunublar.
Qeyd etmək lazımdır ki, UNESCO-ya göndərilən müraciət bir sıra tanınmış şəxslər və mədəniyyət xadimləri tərəfindən də birmənalı qarşılanmayıb və çoxsaylı tənqidə məruz qalıb.

Reportedly, a group of cultural figures from the Russian Federation have appealed to UNESCO to help protect the Christian heritage in Karabakh and inscribe this heritage in the UNESCO World Heritage List.
Referring only to the Christian monuments, this letter disregards the fact that numerous Islamic cultural heritage sites have been destroyed during the occupation of Nagorno-Karabakh and its neighbouring areas by Armenia, as well as the fact that the Azerbaijani Government protects all historical, cultural and religious heritage sites located in its territory without any discrimination, and takes this issue very seriously. This letter is addressed directly to UNESCO, which proves that it is biased and was deliberately prepared as part of a smear campaign against our country.
The First Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Acting Minister Anar Karimov, sent a letter to the cultural figures who signed the afore-mentioned appeal.
The letter first informs them about the destruction of our cultural heritage sites (in most cases, both Muslim and Christian heritage sites) located in the territories of Azerbaijan, which were previously occupied by Armenia for many years. The letter further refers to the facts proving that our state protects both religious (Muslim, Christian, Jewish) and cultural heritage sites located in the various cities of Azerbaijan.
In addition, the letter reproaches the Russian cultural figures for addressing their concerns directly to UNESCO, not the Azerbaijani Government, and advises them not to fall victim to Armenian propaganda.
At the end of his letter, Acting Minister Anar Karimov invited the cultural figures who signed the afore-mentioned appeal to visit the heritage sites in the liberated lands of Azerbaijan, which have been destroyed and looted for nearly 30 years, and to see how our country takes care of the cultural heritage.
It is noteworthy that the letter to UNESCO was not welcomed unequivocally by a number of renowned people and cultural figures who widely criticised it.