UNESCO-ya müraciət etmiş rusiyalı mədəniyyət xadimlərinə məktub göndərilib
Məlum olduğu kimi, Rusiya Federasiyasının bir qrup mədəniyyət xadimi Qarabağda yerləşən xristian irsinin qorunmasına və bu irsin UNESCO-nun Dünya irsi siyahısına salınmasına köməklik göstərilməsi ilə bağlı UNESCO-ya müraciət edib.
Dağlıq Qarabağda və ətraf rayonlarda erməni işğalı zamanı çoxsaylı müsəlman irsi abidələrinin dağıdılmasına baxmayaraq, müraciətdə yalnız xristian irsi haqqında bəhs edilməsi, eləcə də Azərbaycan ərazisindəki bütün tarixi, mədəni, dini irsin heç bir ayrı-seçkilik qoyulmadan dövlət tərəfindən qorunması və hökumətin bu məsələyə çox ciddi yanaşması nəzərə alınmayaraq, müraciətin birbaşa UNESCO-ya ünvanlanması onun qərəzli və məqsədli şəkildə hazırlandığını və ölkəmizə qarşı qarayaxma kampaniyasının bir hissəsi olduğunu göstərir.
Məsələ ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin birinci müavini, nazirin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Anar Kərimov tərəfindən müraciəti imzalayan mədəniyyət xadimlərinə məktub göndərilib.
Məktubda öncə Ermənistan tərəfindən uzun müddət işğal altında saxlanılmış Azərbaycan ərazilərində mədəni irsimizin dağıdılması, əksər hallarda həm müsəlman, həm də xristian irsinin məhv edilməsi haqqında məlumatlar əks olunub. Eyni zamanda Azərbaycanın müxtəlif şəhərlərində yerləşən həm dini (müsəlman, xristian, yəhudi), həm də mədəni irsin dövlət tərəfindən qorunması ilə bağlı faktlar diqqətə çatdırılıb.
Bundan əlavə, rusiyalı mədəniyyət xadimlərinə qeyd etdikləri narahatçılıqla bağlı Azərbaycan Hökumətinə deyil, birbaşa UNESCO-ya müraciət ünvanlamalarına görə irad bildirilib və onlara erməni təbliğatının qurbanı olmamaq tövsiyə edilib.
Məktubun sonunda müraciəti imzalamış mədəniyyət xadimləri işğaldan azad olunmuş ərazilərdə 30 ilə yaxın davam etmiş dağıdıcılıq və talançılığın nəticələrini, həmçinin ölkəmizdə mədəni irsə necə qayğı göstərildiyini görmək üçün Azərbaycana dəvət olunublar.
Qeyd etmək lazımdır ki, UNESCO-ya göndərilən müraciət bir sıra tanınmış şəxslər və mədəniyyət xadimləri tərəfindən də birmənalı qarşılanmayıb və çoxsaylı tənqidə məruz qalıb.

Обратившимся в ЮНЕСКО российским деятелям культуры направлено письмо
Как известно, группа деятелей культуры Российской Федерации обратилась в ЮНЕСКО с просьбой оказать содействие в сохранении христианского наследия в Карабахе и включении его в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Несмотря на то, что во время армянской оккупации в Нагорном Карабахе и прилегающих районах были разрушены многочисленные памятники мусульманского наследия, в обращении говорилось только о христианском наследии, а также не учитывалась защита всего исторического, культурного, религиозного наследия на территории Азербайджана без какой-либо дискриминации со стороны государства и очень серьезном подходе правительства к этому вопросу. Прямое обращение в ЮНЕСКО свидетельствует о том, что оно было подготовлено предвзято и целенаправленно и является частью кампании по очернению нашей страны.
В связи с этим первый заместитель министра культуры, временно исполняющий обязанности министра Анар Керимов направил письмо деятелям культуры, подписавшим обращение.
В письме отражена информация о разрушении нашего культурного наследия, в большинстве случаев как мусульманского, так и христианского наследия на территориях Азербайджана, ранее долгое время удерживаемых Арменией под оккупацией. В то же время были доведены до внимания факты государственной охраны как религиозного (мусульманского, христианского, еврейского), так и культурного наследия, расположенного в различных городах Азербайджана.
Кроме того, российским деятелям культуры было сделано замечание в связи с тем, что по указанному вопросу, вызывавшему их беспокойство, они обратились не к правительству Азербайджана, а напрямую в ЮНЕСКО, и рекомендовано не становиться жертвой армянской пропаганды.
В конце письма подписавшие обращение деятели культуры были приглашены в Азербайджан, чтобы увидеть последствия разрушений и мародерств, продолжавшихся почти 30 лет на оккупированных территориях, а также то, как в нашей стране заботятся о культурном наследии.
Следует отметить, что обращение в ЮНЕСКО также было неоднозначно встречено рядом известных личностей и деятелей культуры и подверглось большой критике.