UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 15-ci iclası öz işinə başlayıb
UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə 2003-cü il Konvensiyası əsasında fəaliyyət göstərən Hökumətlərarası Komitənin 15-ci iclası bu gün, 14 dekabr tarixində öz işinə başlamışdır. İclası giriş sözü ilə UNESCO-nun Baş direktoru Odre Azule və 15-ci komitənin sədri, Yamaykanın Mədəniyyət, Gender, Əyləncə və İdman naziri Oliviya Qranqe açaraq iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Qlobal pandemiya şəraiti ilə əlaqədar ilk dəfədir ki, virtual formatda baş tutan Komitənin sessiyası 19 dekabr tarixinədək davam edəcəkdir.
Hazırda dünyanın 180 ölkəsinin qoşulduğu Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə UNESCO-nun 2003-cü il Konvensiyasını Azərbaycan Respublikası 18 yanvar 2007-ci ildə ratifikasiya etmişdir. Konvensiyanın yerinə yetirilməsinə nəzarəti seçkilər vasitəsilə formalaşan və 24 üzv ölkədən ibarət Hökumətlərarası Komitə həyata keçirir. Qeyd edək ki, ölkəmiz  2018-2022-ci illər üçün bu komitəyə üzv seçilmişdir. Hökumətlərarası Komitə gündəlikdə duran digər məsələlərlə yanaşı, həmçinin,  “Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irsinin Reprezentativ Siyahısı”na daxil edilməsi məqsədilə təqdim edilən nominasiyaları da müzakirə edir və yekun qərar verir.
Komitənin 15-ci iclasında ölkəmizi Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, UNESCO yanında daimi nümayəndəliyimizin rəsmiləri Vasif Eyvazzadə və Ayaz Qocayev təmsil edirlər. Növbəti günlərdə iclasda “Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irsinin Reprezentativ Siyahısı”na daxil edilməsi üçün baxılacaq nominasiyalar arasında Azərbaycanın təqdim etdiyi "Nar Bayramı-ənənəvi nar bayramı və mədəniyyəti" nominasiya sənədi və  ölkəmizin Türkiyə, İran və Özbəkistan ilə birgə təqdim etdiyi "Miniatür Sənəti" çoxmillətli nominasiya sənədinin müzakirəsi nəzərdə tutulur. Ümumilikdə Komitənin 15-ci sessiyasında üzv ölkələrdən tərəfindən “Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irsi üzrə Reprezentativ Siyahısı”na daxil edilməsi məqsədilə 42 nominasiya faylı, “Təcili Qorunma Siyahısı”na daxil edilməsi üçün isə 4 nominasiya faylı təqdim edilmişdir.
UNESCO ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsində və mədəni irsimizin qorunması və dünya miqyasında təbliğində əvəzsiz xidmətləri olan Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO və İCESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın dəstəyi ilə hazırda  “Dədə Qorqud irsi: Dastan mədəniyyəti, xalq nağılları və musiqisi”, kamança hazırlanması və ifaçılıq sənəti, dolma hazırlama və paylaşma ənənəsi, Azərbaycan muğam ifaçılığı, lavaş bişirmə və paylaşma ənənəsi, Lahıc misgərlik sənəti, aşıq sənəti, Novruz bayramı, xalça sənəti, tar ifaçılığı, kəlağayı sənəti, UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısında, həmçinin Çovqan– ənənəvi Qarabağ atüstü oyunu və “Yallı (Köçəri, Tənzərə), Naxçıvanın ənənəvi qrup rəqsləri”nin isə UNESCO-nun təcili qorunmaya ehtiyacı olan qeyri-maddi mədəni irs siyahısında yer alır.

Начало работу 15-е заседание Межправительственного комитета по нематериальному культурному наследию ЮНЕСКО
Сегодня начало работу 15-е заседание Межправительственного комитета, функционирующего на основе Конвенции об охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО 2003 года. Открывшая заседание вступительным словом генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле и председатель 15-го комитета, министр культуры, по гендерным вопросам, развлечениям и спорту Ямайки Оливия Гранж пожелали участникам успехов.
Сессия комитета, которая в связи с глобальной пандемией впервые проходит в виртуальном формате, продлится до 19 декабря.
Конвенция ЮНЕСКО 2003 года об охране нематериального культурного наследия, к которой в настоящее время присоединились 180 стран мира, была ратифицирована Азербайджанской Республикой 18 января 2007 года. Контроль над выполнением Конвенции осуществляет Межправительственный комитет, сформированный в результате выборов и состоящий из 24 стран-участниц. Отметим, что наша страна избрана членом этого комитета на 2018-2022 годы. Межправительственный комитет, помимо других вопросов, стоящих на повестке дня, также обсуждает номинации, представленные для включения в «Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества», и принимает окончательное решение.
На 15-м заседании комитета нашу страну представляют Министерство культуры Азербайджанской Республики, официальные лица нашего постоянного представительства при ЮНЕСКО Васиф Эйваззаде и Аяз Годжаев.
В последующие дни на заседании среди номинаций, которые будут рассматриваться для включения в «Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества», планируется также обсуждение документа о номинации «Праздник граната - традиционный праздник и культура граната», а также представленного нашей страной совместно с Турцией, Ираном и Узбекистаном документа многонациональной номинации «Искусство миниатюры».
В целом, на 15-й сессии Комитета страны-члены представили 42 файла с номинациями для включения в «Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества» и 4 файла с номинациями для включения в «Список чрезвычайной защиты».
В настоящее время при поддержке Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО Мехрибан Алиевой, имеющей неоценимые заслуги в деле расширения сотрудничества с ЮНЕСКО, защиты и пропаганды нашего культурного наследия в мировом масштабе, в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО включены «Наследие Деде Горгуда: культура эпоса, народные сказки и музыка», изготовление кеманчи и исполнительское искусство, традиция приготовления и подачи долмы, азербайджанское исполнение мугама, традиция приготовления и подача лаваша, медницкое ремесло Лагиджа, ашугское искусство, праздник Новруз, искусство ковроткачества, искусство игры на таре, искусство келагаи, кроме того, Човкан – традиционная карабахская игра на лошадях и «Яллы(Кочери, Тензере), традиционные групповые танцы Нахчывана» вошли в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, нуждающегося в срочной охране.