Mikayıl Abdullayevin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
2021-ci ilin dekabr ayında Azərbaycan təsviri sənətinin görkəmli nümayəndəsi, SSRİ və Azərbaycan Respublikasının Xalq rəssamı, SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının akademiki, Dövlət Mükafatı laureatı, professor Mikayıl Hüseyn oğlu Abdullayevin anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Mikayıl Abdullayev parlaq ənənələrə malik Azərbaycan rəssamlıq məktəbinin böyük simalarındandır. Onun təsviri sənətin ən müxtəlif sahələrini əhatə edən koloritli yaradıcılığı xalqımızın mədəni sərvətlər xəzinəsində özünəməxsus layiqli yer tutur. Sənətkar çoxsaylı tematik lövhə, mənzərə və natürmortlarında doğma təbiətin gözəlliklərini, insanların quruculuq əzmini və mənəvi zənginliyi incə rəng çalarları ilə tərənnüm etmiş, dahi Nizaminin “Xəmsə”sinin motivləri əsasında monumental rəngkarlığın bənzərsiz nümunələrini yaratmışdır. Azərbaycan ədəbiyyatına dərin məhəbbətlə ərsəyə gətirdiyi silsilə portretlər və klassik ədəbi əsərlərə çəkdiyi parlaq illüstrasiyalar rəssamın Şərq və Qərb incəsənətinin mütərəqqi ənənələrinin qovuşuğunda formalaşdırdığı yeni dəst-xəttin dolğun ifadəsidir. Dünyanın nüfuzlu sərgi salonlarında, muzey və qalereyalarında uğurla nümayiş etdirilən əsərləri Mikayıl Abdullayevi fitri istedad sahibi kimi tanıtmışdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, müasir Azərbaycan təsviri sənətinin inkişafında və geniş şöhrət qazanmasında mühüm xidmətlər göstərmiş görkəmli fırça ustası Mikayıl Abdullayevin anadan olmasının 100-cü ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının təkliflərini nəzərə almaqla, Xalq rəssamı Mikayıl Abdullayevin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики o проведении 100-летнего юбилея Микаила Абдуллаева
В декабре 2021 года исполняется 100 лет со дня рождения выдающегося представителя азербайджанского изобразительного искусства, народного художника СССР и Азербайджанской Республики, академика Академии художеств СССР, лауреата Государственной премии, профессора Микаила Гусейн оглу Абдуллаева.
Микаил Абдуллаев является одним из выдающихся представителей азербайджанской школы живописи, обладающей яркими традициями. Его колоритное творчество, охватывающее самые различные сферы изобразительного искусства, занимает достойное место в сокровищнице культурных ценностей нашего народа. В своих многочисленных тематических табло, картинах и натюрмортах мастер утонченной палитрой оттенков воспел красоту родной природы, стремление людей к созиданию, духовное богатство, на основе мотивов «Хамсе» великого Низами создал неподражаемые образцы монументальной живописи. Цикл портретов, созданных им с большой любовью к азербайджанской литературе, и яркие иллюстрации к классическим литературным произведениям служат истинным выражением нового почерка, сформированного художником на стыке прогрессивных традиций восточного и западного искусства. Работы, успешно представленные в авторитетных выставочных залах, музеях и галереях мира, популяризировали Микаила Абдуллаева как художника, обладающего врожденным талантом.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 100-летней годовщины со дня рождения выдающегося мастера кисти Микаила Абдуллаева, которому принадлежат важные заслуги в развитии и преумножении славы азербайджанского изобразительного искусства, постановляю:
1.Министерству культуры Азербайджанской Республики с учетом предложений Союза художников Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий в связи со 100-летним юбилеем народного художника Микаила Абдуллаева.