Heydər Əliyev Mərkəzində “Onları Bakı və Moskva sevir” fotosərgisi açılıb
Yanvarın 24-də “Bakı-Moskva: mədəniyyətlərin dialoqu” konfransı çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzində “Onları Bakı və Moskva sevir” adlı fotosərgi açılıb.
Sərgi Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi və Rusiyanın TASS İnformasiya Agentliyinin birgə təşkilati dəstəyi ilə reallaşıb.
Açılış mərasimində çıxış edən AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri Aslan Aslanov deyib: “Sərgidə TASS-ın və AZƏRTAC-ın fotomüxbirləri tərəfindən çəkilmiş 60-dan çox foto nümayiş etdirilir. Buna görə də sərgini cəsarətlə iki informasiya agentliyinin birgə yaradıcılıq işinin bəhrəsi adlandırmaq olar”.
Qeyd olunub ki, bu fotolarda ölkələrimizin liderləri, tanınmış siyasətçilər, ictimai xadimlər, elm adamları, aktyorlar, musiqiçilər və idmançılar əks olunub. Ekspozisiyada Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, Rusiya-Azərbaycan münasibətlərini tamamilə yeni məzmunla zənginləşdirmiş Heydər Əliyevin, öz səyləri ilə ölkələrimiz arasında əlaqələri strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldən və gündən-günə möhkəmləndirən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin fotoları var.
Bəstəkarlar Qara Qarayev və Fikrət Əmirov, SSRİ Xalq rəssamı Tahir Salahov, SSRİ Xalq artisti Müslüm Maqomayev, böyük musiqiçimiz və diplomatımız, Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu, görkəmli neftçi Fərman Salmanov da bu fotoların qəhrəmanlarıdır.
Onların hər biri öz sahəsində ölkələrimizin şöhrətlənməsinə və ənənəvi dostluq münasibətlərinin möhkəmlənməsinə töhfə verib, bəziləri hələ də töhfə verməyə davam edirlər. Həqiqətən də onları həm Rusiyada, həm də Azərbaycanda tanıyır və sevirlər.
İstedadlı azərbaycanlıların yeni nəslinin yetişdiyini vurğulayan AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri deyib: “Onlar Rusiyada müvəffəqiyyətlə çalışmaqla bərabər, Azərbaycanı təbliğ edirlər. Fotolarda əks olunmuş bu insanlara baxdıqca, ulu öndərimiz Heydər Əliyevin sözlərini xatırlayıram: “Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam!”.
Aslan Aslanov bildirib ki, TASS-ın və AZƏRTAC-ın fotomüxbirlərinin böyük yaradıcı potensialını nümayiş etdirən ekspozisiya bir-birinə səmimiyyəti və qarşılıqlı dəstəyi ilə həmişə fərqlənən agentliklərimizin sıx əlaqələrinin təsdiqidir. Bu sərgi ölkələrimizin qarşılıqlı münasibətlərinin bir növ fotolarda əks olunmuş tarixidir və illər keçdikcə həmin fotoların dəyəri daha da artır. Əminəm ki, qarşıda birgə sərgilərimiz çox olacaq. Çünki ölkələrimizin əməkdaşlığı genişlənir və möhkəmlənir, biz isə öz informasiyalarımız və fotolarımızla bu dostluğun salnaməsini yaratmaq üçün əlimizdən gələni edəcəyik.
TASS İnformasiya Agentliyinin baş direktoru Sergey Mixaylov bildirib ki, sərginin adı ilk baxışda sadə görünsə də, əslində, çox dərin mənaya malikdir. Bizim ölkələrimizin, xalqlarımızın qarşılıqlı münasibətlərində, ümumiyyətlə, sevgi vacib sözdür. Sevgini Bakıya, bu torpağa qədəm qoyduğun andan duyursan. Əminəm ki, azərbaycanlılar da Moskvada bu hissi keçirirlər. Bu ekspozisiyada şəkillərin sayı çox olmasa da, əslində, xalqlarımızın bir-birinə xoş münasibətini əks etdirən fotoşəkilləri sərgiləmək üçün ən geniş salonlar da kifayət etməz. Onların sayı minlərlədir. Çünki biz Azərbaycanda yaşayan hər kəsi sevirik. Moskvaya gəlin. Biz əminik ki, Rusiya ilə Azərbaycanın münasibətləri daha da möhkəmlənəcək, inkişaf edəcək, genişlənəcək. Fotolar minlərlə sözdən daha çox şeyi deyir.
Açılışı bildirən rəmzi lent kəsildikdən sonra iştirakçılar sərgi ilə tanış oldular.
Ekspozisiyada sərgilənən fotolar arasında Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev və Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Rusiya-Azərbaycan arasında sənədlərin imzalanması mərasimində, Rusiya və Azərbaycan prezidentləri Vladimir Putin və İlham Əliyev Heydər Əliyev Fondunda. Fondun prezidenti Mehriban Əliyeva Vladimir Putinə xatirə hədiyyəsi təqdim edərkən, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə görüşərkən, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Qırğızıstan Respublikasının Prezidenti Sooronbay Jeenbekov və Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin “Şelkunçik” baletindən sonra Mariinski Teatrının truppası ilə görüş zamanı, müğənni Tamara Sinyavskaya və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Tretyakov qalereyasında keçirilən “Abşeron ulduzları. 1960-1980-ci illərin Azərbaycan rəssamları” sərgisinin açılışında və digər fotolar ziyarətçilər tərəfindən maraqla izlənib.
Sərgi ilə tanışlıqdan sonra Rusiyanın TASS informasiya agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusmanın yubileyinə həsr olunmuş ziyafət təşkil edilib.
Azərbaycanın Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev “Bakı-Moskva: mədəniyyətlərin dialoqu” konfransının əhəmiyyətindən danışıb, tədbirin təşkilinə göstərdiyi dəstəyə görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirib.
Yubilyar Mixail Qusman təşkilatçılara minnətdarlığını bildirib. TASS-ın baş direktorunun birinci müavini deyib: “Otuz ildən çoxdur ki, Moskvada yaşamağıma baxmayaraq, özümü bakılı hesab edirəm, ildə bir neçə dəfə bu gözəl şəhərə səfər edirəm. Çünki Bakı mənim uçun doğma şəhərdır”.
Tədbirdə bir sıra ölkələrin media nümayəndələri və mədəniyyət xadimləri çıxış edərək yubilyara təbriklərini çatdırıblar.

В Центре Гейдара Алиева открылась фотовыставка «Их любят Баку и Москва»
24 января в рамках конференции «Баку-Москва: диалог культур» в Центре Гейдара Алиева открылась фотовыставка «Их любят Баку и Москва».
Выставка проводится при совместной организационной поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, Азербайджанского государственного информационного агентства и Российского информационного агентства ТАСС.
Председатель правления АЗЕРТАДЖ Аслан Асланов, выступая на церемонии открытия, сказал: На выставке представлено более 60 фотографий, сделанных корреспондентами ТАСС и АЗЕРТАДЖ. Поэтому выставку можно смело назвать плодом совместного творческого труда двух информационных агентств.
Было отмечено, что на этих фотографиях запечатлены лидеры наших стран, известные политики, общественные деятели, ученые, актеры, музыканты и спортсмены. В экспозиции фотографии общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, благодаря которому российско-азербайджанские отношения приобрели совершенно новое содержание, президентов Ильхама Алиева и Владимира Путина, чьими усилиями связи между нашими странами поднялись на уровень стратегического партнерства и с каждым днем крепнут.
Героями этих фотографий стали также композиторы Кара Караев и Фикрет Амиров, народный художник СССР Таир Салахов, народный артист СССР Муслим Магомаев, наш выдающийся музыкант и дипломат, посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглу, известный нефтяник Фарман Салманов.
Каждый из них в своей сфере вносил, а некоторые продолжают вносить вклад в прославление двух стран и укрепление их традиционно дружественных связей. И их действительно знают и любят и в России, и в Азербайджане.
Подчеркнув появление нового поколения талантливых азербайджанцев, председатель правления АЗЕРТАДЖ сказал: «Успешно работая в России, они одновременно популяризируют Азербайджан. Глядя на всех этих людей, запечатленных на фотографиях, я вспоминаю слова нашего великого лидера Гейдара Алиева: «Я всегда гордился и горжусь тем, что я – азербайджанец!».
Аслан Асланов отметил, что экспозиция также демонстрирует большой творческий потенциал фотокорреспондентов ТАСС и АЗЕРТАДЖ, является свидетельством тесных связей наших агентств, которые всегда отличались доброжелательностью и взаимной поддержкой. Это – история взаимоотношений наших стран в фотографиях, и с годами эти снимки приобретают еще большую ценность. Уверен, что впереди у нас будет еще много совместных выставок. Ведь сотрудничество наших стран расширяется и крепнет, а мы будем делать все, чтобы создавать своими сообщениями и фотоснимками летопись этой дружбы.
Генеральный директор информационного агентства ТАСС Сергей Михайлов подчеркнул, что, хотя название выставки на первый взгляд кажется простым, оно по сути имеет глубокий смысл. Во взаимоотношениях наших стран и народов, да и вообще, любовь является очень важным словом. Любовь ощущаешь с момента приезда в Баку, на эту землю. Уверен, что те же чувства переживают и азербайджанцы в Москве. Фотоснимков в экспозиции немного, тем не менее, по сути для представления фотоснимков, отражающих доброе отношение наших народов друг к другу, не хватит даже самых просторных залов. Их тысячи, так как мы любим всех, кто живет в Азербайджане. Приезжайте в Москву. Уверены, что отношения между Россией и Азербайджаном еще более упрочатся, получат развитие, станут шире. Фотоснимки говорят больше, чем тысячи слов.
После того, как была разрезана лента, символизирующая открытие, участники ознакомились с выставкой.
В числе представленных в экспозиции фотоснимков интерес у посетителей выставки вызвали фото: Президент Азербайджана Гейдар Алиев и Президент России Владимир Путин на церемонии подписания документов между Россией и Азербайджаном; президенты России и Азербайджана Владимир Путин и Ильхам Алиев в Фонде Гейдара Алиева; при вручении президентом Фонда Мехрибан Алиевой памятного подарка Владимиру Путину; на встрече Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой с Президентом России Владимиром Путиным; Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Кыргызстан Сооронбай Жээнбеков и Президент Российской Федерации Владимир Путин во время встречи с труппой Мариинского театра после балета «Щелкунчик»; певица Тамара Синявская и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева на открытии проведенной в Третьяковской галерее выставки «Созвездие Абшерона. Азербайджанские художники 1960-1980-х годов» и др.
После ознакомления с выставкой был устроен прием, посвященный юбилею первого заместителя генерального директора Российского информационного агентства ТАСС Михаила Гусмана.
Министр культуры Азербайджана Абульфас Гараев отметил значение конференции «Баку-Москва: диалог культур», выразил главе государства признательность за поддержку, оказанную в организации мероприятия.
Юбиляр Михаил Гусман поблагодарил организаторов. Первый заместитель генерального директора ТАСС сказал: «Хотя я живу в Москве более тридцати лет, тем не менее, считаю себя бакинцем, несколько раз в год приезжаю в этот замечательный город, так как Баку – родной город для меня».
Представители медиа и деятели культуры ряда стран, выступая на мероприятии, передали юбиляру свои поздравления.