Bir qrup tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimi ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində bir qrup tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimi, ziyalılar ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov, Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Mədəniyyət nazirinin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Anar Kərimov iştirak ediblər.
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov son illər ölkəmizdə müxtəlif sahələrin, o cümlədən mədəniyyətin inkişafı, vətəndaşların problemlərinin həlli istiqamətində ciddi islahatların həyata keçirildiyini və bununla bağlı reallaşdırılan layihələrə dəstəyin gücləndirildiyini deyib. Anar Ələkbərov COVID-19 pandemiyasının bütün sahələrə olduğu kimi, mədəniyyət sahəsinə də təsirsiz ötüşmədiyini bildirib. Qeyd edib ki, koronavirusun geniş yayılması səbəbindən hazırda bütün dünyada, o cümlədən ölkəmizdə kütləvi tədbirlər keçirilmir. Buna baxmayaraq, Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən çoxsaylı mədəni layihələrin icrası davam edir. Anar Ələkbərov bu görüşün əsas məqsədinin mədəniyyət xadimləri ilə fikir mübadiləsi aparmaq, onların təkliflərini dinləyib ölkə rəhbərliyinə çatdırmaq olduğunu bildirib.
Prezidentin köməkçisi dövlət tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərə dəstək olaraq Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətini də qeyd edib. O, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafı və dünyada təbliği, mədəniyyət obyektlərinin yenidən qurulması, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində reallaşdırdığı layihələrdən danışıb. Anar Ələkbərov bildirib ki, bundan sonra görüləcək işlər də artıq müəyyənləşdirilib. Bunlarla bağlı mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin fikir və təkliflərinin öyrənilməsi və birgə addımların atılması səmərəli olacaq.
Mədəniyyət nazirinin vəzifələrini müvəqqəti icra edən Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Anar Kərimov yeni yaradılan İctimai Şuranın ictimaiyyət nümayəndələri ilə münasibətlərin genişləndirilməsində faydalı olacağını bildirib.
Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri Fərhad Xəlilov belə görüşlərin yaradıcı təşkilatların fəaliyyəti üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Memarlar İttifaqının İdarə Heyətinin sədri Elbay Qasımzadə təmsil etdiyi qurumun Rusiyada keçiriləcək “Tarixi irsin saxlanılması və istifadəsi” festivalında Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində memarlıq abidələrimizin vəziyyətinə dair sərgi ilə iştirak edəcəyini deyib. Anar Kərimov isə diqqətə çatdırıb ki, tarixi memarlıq abidələrimizin reyestri sonuncu dəfə 2001-ci ildə aparılıb. Ötən 19 ildə həyata keçirilən arxeoloji qazıntılar nəticəsində yeni abidələr tapılıb. Ona görə də yeni siyahının müəyyənləşdirilməsi istiqamətində artıq işlərə başlanılıb.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anar Rzayev və digər çıxış edənlər Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən islahatları yüksək qiymətləndiriblər. Son vaxtlar cəbhə bölgəsində ordumuzun düşmən təxribatlarının qarşısını almaq üçün göstərdiyi hünər və rəşadət xüsusi qeyd olunub.
Mədəniyyət və incəsənət xadimləri mədəni irsin qorunması, təbliği və təşviqinin genişləndirilməsi ilə bağlı təkliflər səsləndiriblər. Ölkəmizdə müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən mədəniyyət sahəsində görüləcək işlərə dair müzakirələr aparılıb.
Tədbir iştirakçıları belə görüşlərin əhəmiyyətini vurğulayıb, müzakirələr üçün seçilən bu formatın qarşıda duran məsələlərin səmərəli həlli üçün zəruri olduğunu qeyd ediblər.

Состоялась встреча с группой известных деятелей культуры и искусства
В Азербайджанском национальном музее искусств состоялась встреча с группой известных деятелей культуры и искусства, представителями интеллигенции.
Во встрече приняли участие помощник Президента Азербайджана Анар Алакбаров, заведующая отделом по вопросам гуманитарной политики, диаспоры, мультикультурализма и религии Фарах Алиева, временно исполняющий обязанности министра культуры первый заместитель министра культуры Анар Каримов.
Помощник Президента Азербайджана Анар Алакбаров сказал, что в последнее время в нашей стране проводятся серьезные реформы в различных сферах, в том числе по развитию культуры, решению проблем граждан, отметил усиление поддержки реализации проектов в этой области. Он сказал, что пандемия COVID-19 повлияла и на сферу культуры, отметил, что из-за широкого распространения коронавируса в настоящее время во всем мире, в том числе и в нашей стране не проводятся массовые мероприятия. Несмотря на это, согласно поручению Президента Ильхама Алиева продолжается реализация многочисленных культурных проектов. Анар Алакбаров отметил, что основная цель этой встречи заключается в проведении обмена мнениями с деятелями культуры, доведении их предложений до руководства страны.
Помощник Президента отметил также деятельность Фонда Гейдара Алиева, оказывающего поддержку государственным мероприятиям. Он рассказал о проектах, реализуемых Фондом под руководством Первого вице-президента Мехрибан Алиевой по развитию и пропаганде в мире азербайджанской культуры, реконструкции культурных объектов, доведении до международной общественности правды об армяно-азербайджанском нагорно-карабахском конфликте. Анар Алакбаров отметил, что уже определена последующая работа. Было бы полезно узнать мнения и предложения деятелей культуры и искусства в связи с этим, и проведение совместной работы.
Временно исполняющий обязанности министра культуры первый заместитель министра культуры Анар Каримов сказал, что недавно созданный Общественный Совет будет полезным в расширении отношений с представителями общественности.
Председатель Союза художников Азербайджана Фархад Халилов подчеркнул большое значение таких встреч для деятельности творческих организаций.
Председатель Правления Союза архитекторов Эльбай Гасымзаде сказал, что возглавляемая им структура выступит на фестивале «Сохранение и использование исторического наследия» в России с выставкой о состоянии наших архитектурных памятников на оккупированных территориях Азербайджана. Анар Каримов довел до внимания, что последний реестр наших архитектурных памятников был составлен в 2001 году. За минувшие 19 лет в результате археологических раскопок были обнаружены новые памятники. Уже началась работа по составлению нового списка.
Председатель Союза писателей Азербайджана Анар Рзаев и другие выступившие высоко оценили реформы, проводимые под руководством Президента Ильхама Алиева. Были особо отмечены доблесть и отвага, проявленные в последнее время нашей армией при отражении вражеской провокации во фронтовом регионе.
Деятели культуры и искусства выдвинули предложения по сохранению и пропаганде культурного наследия. Состоялись обсуждения предстоящих работ в различных направлениях, в том числе в сфере культуры.
Участники мероприятия подчеркнули значение таких встреч, отметили эффективность избранного для обсуждений формата, с точки зрения плодотворности решения предстоящих задач.