Şuşamızda "Xarıbülbül" Beynəlxalq Folklor Festivalı keçiriləcək
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamına əsasən Azərbaycan Respublikasında 2022-ci il “Şuşa İli” elan edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2022-ci il 25 fevral tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Şuşa İli ilə bağlı Tədbirlər Planı”na əsasən "Xarıbülbül" Beynəlxalq Folklor Festivalı keçiriləcək.
Sözügedən festivalın 2022-ci il 12-14 may tarixlərində Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşa şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
İlk dəfə 1989-cu ildə keçirilmiş və Seyid Şuşinskinin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş festival II Qarabağ müharibəsində qazanılmış parlaq zəfər nəticəsində 30 illik fasilədən sonra 2021-ci ilin 12-13 may tarixlərində Şuşada Cıdır düzündə Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə yenidən keçirilmişdir.
Cari ildə keçiriləcək sayca beşinci festivalda 10 xarici ölkədən müxtəlif folklor üslublarında çıxış edən musiqiçilərin, rəqs kollektivlərinin, həmçinin Azərbaycanın müxtəlif regionlarından folklor kollektivlərinin iştirakı nəzərdə tutulur.

В Шуше пройдет Международный фольклорный фестиваль «Харыбюльбюль»
Согласно соответствующему Распоряжению Президента Азербайджанской Республики текущий год объявлен в нашей стране «Годом города Шуша».
Международный фольклорный фестиваль «Харыбюльбюль» пройдет в соответствии с «Планом мероприятий в связи с годом города Шуша», утвержденным постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 25 февраля 2022 года.
Данный фестиваль предусмотрено провести 12-14 мая в городе Шуша – культурной столице Азербайджана.
Фестиваль, впервые проведенный в 1989 году и посвященный 100-летию Сеида Шушинского, был вновь проведен при организации Фонда Гейдара Алиева на Джыдыр-дюзю в Шуше 12-13 мая 2021 года после 30-летнего перерыва в результате блестящей победы во Второй Карабахской войне.
В пятом фестивале, который состоится в текущем году, примут участие музыканты, танцевальные коллективы из 10 стран, выступающие в различных фольклорных стилях, а также фольклорные коллективы из разных регионов Азербайджана.