Şuşamızda "Xarıbülbül" Beynəlxalq Folklor Festivalı keçiriləcək
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamına əsasən Azərbaycan Respublikasında 2022-ci il “Şuşa İli” elan edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2022-ci il 25 fevral tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Şuşa İli ilə bağlı Tədbirlər Planı”na əsasən "Xarıbülbül" Beynəlxalq Folklor Festivalı keçiriləcək.
Sözügedən festivalın 2022-ci il 12-14 may tarixlərində Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşa şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
İlk dəfə 1989-cu ildə keçirilmiş və Seyid Şuşinskinin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş festival II Qarabağ müharibəsində qazanılmış parlaq zəfər nəticəsində 30 illik fasilədən sonra 2021-ci ilin 12-13 may tarixlərində Şuşada Cıdır düzündə Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə yenidən keçirilmişdir.
Cari ildə keçiriləcək sayca beşinci festivalda 10 xarici ölkədən müxtəlif folklor üslublarında çıxış edən musiqiçilərin, rəqs kollektivlərinin, həmçinin Azərbaycanın müxtəlif regionlarından folklor kollektivlərinin iştirakı nəzərdə tutulur.

In accordance with the action plan approved by the order of Azerbaijan’s Cabinet of Ministers dated February 25, 2022, the Kharibulbul International Folklore Festival will be held in Shusha, pearl of Karabakh.
Initially held in 1989 to mark the 100th anniversary of birth of the prominent Azerbaijani mugham performer Seyid Shushinski, the Festival, organized by the Heydar Aliyev Foundation, has returned to Shusha after 30 years of longing and was held on May 12-13, 2021 on Shusha’s Jidir Duzu.
This year, the 5th edition of the Kharibulbul International Folklore Festival will feature performances of folk musicians and folk dancers from 10 foreign countries, as well as folk ensembles from various regions of Azerbaijan.
The Festival will be held on 12-14 May.
By the relevant Order of Azerbaijani President Ilham Aliyev, the year 2022 was declared as the “Year of Shusha” in Azerbaijan.