“Zamanla dialoq” adlı fərdi sərgi açılacaq
Dekabrın 8-də saat 18:00-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Şöhrət” ordenli Xalq rəssamı Tofiq Ağababayevin 95 illik yubileyi münasibətilə “Zamanla dialoq” adlı fərdi sərgi açılacaq. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgidə rəssamın yaradıcılığının müxtəlif dövrlərində ərsəyə gətirdiyi 50-ə yaxın sənət əsəri nümayiş olunacaq.
Sərginin ekspozisiyasını  Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyası və Xəzər Muzey Mərkəzinin kolleksiyasından təsviri sənətin rəngkarlıq, qrafika növünə aid əsərlər, dekorativ-tətbiqi sənətin şüşə, keramika sahələrində yaradılmış nümunələr təşkil edəcək.
Burada “Şah İsmayıl Xətai”, “General Əliağa Şıxlinski”, “Məhəmməd Füzuli”, “İlyas Əfəndiyev”, “Rasim Babayev”, “İzzət Orucova” kimi dövlət, ədəbiyyat, incəsənət və elm xadimlərinə həsr edilmiş portretlər, sevimli Abşeron mənzərələri, zəngin dekorativliyə və rəng həllinə malik folklor motivli tablolar, “Azərbaycan lirikası” keramik triptixi, plastik forma və təsvirin ahəng yaratdığı digər şüşə və keramika məmulatlar sənətkarın 1950-ci illərdə başlanan uzun, çoxşaxəli yaradıcılıq yolunun ayrı-ayrı mərhələlərini dolğun şəkildə izləməyə imkan verəcək.
Azərbaycan incəsənətinə böyük töhfələr verən,  yüksək bədii-emosional təsir qüvvəsinə malik portret, mənzərə, süjetli-tematik, natürmort janrlarında əsərlər yaradan görkəmli sənətkar Tofiq Ağababayevin sərgisi 2024-cü il 10 yanvar tarixinədək davam edəcək.

8 декабря в 18: 00 в Национальном Музее Искусств Азербайджана откроется персональная выставка «Диалог со временем», посвященная 95-летию народного художника с орденом «Шохрат» Тофика Агабабаева. На выставке, организованной Министерством культуры Азербайджанской Республики и Национальным Художественным Музеем Азербайджана, будет представлено около 50 произведений искусства, созданных художником в разные периоды его творчества.
Экспозицию выставки составят произведения живописи, графики изобразительного искусства из коллекции Национального Музея Искусств Азербайджана, Азербайджанской Государственной Картинной Галереи и Хазарского Музейного Центра, образцы декоративно-прикладного искусства в области стекла, керамики.
Здесь представлены портреты, посвященные таким деятелям государства, литературы, искусства и науки, как «Шах Исмаил Хатаи», «Генерал Алиага Шихлинский», «Мухаммед Физули», «Ильяс Эфендиев», «Расим Бабаев», «Иззет Оруджева», прекрасные абшеронские пейзажи, картины с фольклорными мотивами, богатым декоративным и цветовым решением, керамический триптих «Азербайджанская лирика», пластическая форма и другие изделия из стекла и керамики, создающие гармонию образа, которые позволят в полной мере проследить отдельные этапы долгого, многогранного творческого пути художника, начавшегося в 1950-е годы.
Выставка выдающегося художника Тофика Агабабаева, внесшего большой вклад в азербайджанское искусство, создавшего произведения в жанрах портрета, пейзажа, сюжетно-тематического, натюрморта, обладающие высокой художественно-эмоциональной силой, продлится до 10 января 2024 года.