Forumun növbəti paneli: Azərbaycanın daşınmaz tarixi-mədəni irsin tədqiqi və mühafizəsi
Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Mədəni İrs Forumunun dekabrın 19-da işini davam etdirir. Forumun ikinci gününün ilk paneli Azərbaycanın daşınmaz tarixi-mədəni irsinin tədqiqi və mühafizəsi mövzusuna həsr olunub. Azərbaycan Vəkillər Kollegiyasının üzvü Nazlı Əhmədovanın moderatorluğu ilə keçirilən paneldə "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi İdarə heyətinin sədri Şahin Seyidzadə "Mədəni irsin qorunması, monitorinqi, inventarlaşdırılması və pasportlaşdırılması, abidənin bərpa-konservasiya təcrübəsi, ənənələr və müasir yanaşmalar" mövzusunda çıxış edib. O, qoruq ərazisindəki tarixi abidələrdən və ərazidə yaşayış şərtlərindən danışıb.
Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Səbinə Hacıyeva "Mədəni irsin qorunması sahəsində qanunvericilik məsələləri" mövzusunda çıxışında mədəni irsin qorunmasında əsas istiqamət və məqsədlər barədə söz açıb. Abidələrə qanunsuz müdaxilələrdən danışan xidmət rəisi diqqətə çatdırıb ki, vətəndaşların istifadəsinə olan tarixi-mədəni abidələrimizin bir qismi baxımsız vəziyyətdədir. Burada ərazi şəraiti, yaxud kiminsə fərdi sahəsində olması və digər bu kimi amillər həmin abidələrin mühafizəsinə əngəl törədir. AMEA Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun icraçı direktoru Zaur Həsənov "Arxeoloji abidələrin tədqiqinə yeni üsullar: müasir metodologiyalardan istifadə" mövzusunda çıxış edib. Məruzəçi arxeoloji tədqiqatlarda müasir texnologiyaların istifadəsinin tətbiqinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Dövlət Turizm Agentliyi nəzdində Qoruqları İdarəetmə Mərkəzi İdarə heyətinin sədr müavini Sədaqət Davudova "Mədəni irsin qorunmasında qanunvericilik məsələri" mövzusunda çıxışında mərkəzin tabeliyində olan qoruqlardakı irs obyektlərinin mühafizəsi məsələlərindən bəhs edib. Deyib ki, Qoruqları İdarəetmə Mərkəzinin əsas vəzifələri qoruqların ərazilərində yerləşən maddi mədəni və qeyri-maddi tarixi irs nümunələrini qorumaqla onlardan turizm məqsədli səmərəli istifadəni təşkil etmək, qoruq ərazilərində turizm marşrutlarını müəyyən etməklə onların turizm potensialını inkişaf etdirmək, tarixi-mədəni irs nümunələrinin mühafizəsinə və təbliğinə dair tədqiqat işlərini dəstəkləyib ictimai maarifləndirməni artırmaq və s. ibarətdir. "Mədəni irs abidələrinin idarə edilməsi, onların qorunmasında müasir texnologiyalar və innovasiyalar, kadrların hazırlanması" mövzusunda çıxış edən Avstriyanın "Atəşlər” Erich Pummer" şirkətinin müdir müavini Çingiz Nemanzadə minarələrin bərpasında diqqət edilməli məqamlardan, bu sahədə tətbiq edilən yeni texnologiyalardan söz açıb.
Onun çıxışı minarələrin bərpa texnologiyasına dair videoçarxla müşayiət olunub. Televiziya aparıcısı, bələdçi Fuad Axundov "Memarlıq abidələrinin qorunması və istifadəsində əhalinin sosial məsuliyyəti , dövlət və özəl tərəfdaşlıq" mövzusunda çıxışında tarixi binaların fasadlarına yersiz müdaxilələrdən danışıb. Çıxışlardan sonra qaldırılan məsələlər və təkliflər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Форум Культурного Наследия, организованный Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры, продолжает работу 19 декабря. Первая панель второго дня форума посвящена теме изучения и охраны недвижимого историко-культурного наследия Азербайджана. На панели, проведенной под модерацией члена Коллегии Адвокатов Азербайджана Назлы Ахмедовой, председатель правления Управления Государственного Историко-Архитектурного Заповедника «Ичеришехер» Шахин Сеидзаде выступил на тему «Охрана, мониторинг, инвентаризация и паспортизация культурного наследия, реставрационно-консервационный опыт памятника, традиции и современные подходы». Он рассказал об исторических памятниках на территории заповедника и об условиях проживания на территории.
Начальник Государственной Службы по Охране, Развитию и Восстановлению Культурного Наследия при Министерстве культуры Сабина Гаджиева в своем выступлении на тему «Вопросы законодательства в области охраны культурного наследия» рассказала об основных направлениях и целях сохранения культурного наследия. Говоря о незаконном вмешательстве в памятники, начальник службы отметила, что часть наших историко-культурных памятников, находящихся в пользовании граждан, находится в запущенном состоянии. Здесь мешают охране этих памятников территориальные условия или чье-то личное присутствие и другие подобные факторы. Исполнительный директор Института Археологии, Этнографии и Антропологии НАНА Заур Гасанов выступил на тему «Новые методы исследования археологических памятников: использование современных методологий». Докладчик подчеркнул важность применения современных технологий в археологических исследованиях.
Заместитель председателя Правления Центра Управления Заповедниками при Государственном Агентстве по Туризму Садагат Давудова в своем выступлении на тему «Законодательные вопросы охраны культурного наследия», рассказала о вопросах охраны объектов наследия в подведомственных Центру заповедниках. Она сказала, что основными задачами Центра Управления Заповедниками являются сохранение образцов материального культурного и нематериального исторического наследия, расположенных на территории заповедников, организация их эффективного использования в туристических целях, развитие их туристического потенциала путем определения туристических маршрутов на территории заповедников, поддержка исследований по сохранению и пропаганде образцов историко-культурного наследия и повышение осведомленности общественности и т.д. Выступая на тему «Управление памятниками культурного наследия, современные технологии и инновации в их охране, подготовка кадров», заместитель директора австрийской компании «Атешлер» Эрих Пуммер» Чингиз Неманзаде рассказал о тех моментах, на которые следует обратить внимание при восстановлении минаретов, о новых технологиях, применяемых в этой области.
Его выступление сопровождалось видеороликом о технологии восстановления минаретов. Телеведущий, гид Фуад Ахундов в своем выступлении на тему «Социальная ответственность населения , Государственное и частное партнерство в охране и использовании памятников архитектуры» рассказал о ненадлежащем вмешательстве в работу фасадов исторических зданий. После выступлений состоялся обмен мнениями по поднятым вопросам и предложениям.