Forumun növbəti paneli: Azərbaycanın daşınmaz tarixi-mədəni irsin tədqiqi və mühafizəsi
Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Mədəni İrs Forumunun dekabrın 19-da işini davam etdirir. Forumun ikinci gününün ilk paneli Azərbaycanın daşınmaz tarixi-mədəni irsinin tədqiqi və mühafizəsi mövzusuna həsr olunub. Azərbaycan Vəkillər Kollegiyasının üzvü Nazlı Əhmədovanın moderatorluğu ilə keçirilən paneldə "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi İdarə heyətinin sədri Şahin Seyidzadə "Mədəni irsin qorunması, monitorinqi, inventarlaşdırılması və pasportlaşdırılması, abidənin bərpa-konservasiya təcrübəsi, ənənələr və müasir yanaşmalar" mövzusunda çıxış edib. O, qoruq ərazisindəki tarixi abidələrdən və ərazidə yaşayış şərtlərindən danışıb.
Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Səbinə Hacıyeva "Mədəni irsin qorunması sahəsində qanunvericilik məsələləri" mövzusunda çıxışında mədəni irsin qorunmasında əsas istiqamət və məqsədlər barədə söz açıb. Abidələrə qanunsuz müdaxilələrdən danışan xidmət rəisi diqqətə çatdırıb ki, vətəndaşların istifadəsinə olan tarixi-mədəni abidələrimizin bir qismi baxımsız vəziyyətdədir. Burada ərazi şəraiti, yaxud kiminsə fərdi sahəsində olması və digər bu kimi amillər həmin abidələrin mühafizəsinə əngəl törədir. AMEA Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun icraçı direktoru Zaur Həsənov "Arxeoloji abidələrin tədqiqinə yeni üsullar: müasir metodologiyalardan istifadə" mövzusunda çıxış edib. Məruzəçi arxeoloji tədqiqatlarda müasir texnologiyaların istifadəsinin tətbiqinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Dövlət Turizm Agentliyi nəzdində Qoruqları İdarəetmə Mərkəzi İdarə heyətinin sədr müavini Sədaqət Davudova "Mədəni irsin qorunmasında qanunvericilik məsələri" mövzusunda çıxışında mərkəzin tabeliyində olan qoruqlardakı irs obyektlərinin mühafizəsi məsələlərindən bəhs edib. Deyib ki, Qoruqları İdarəetmə Mərkəzinin əsas vəzifələri qoruqların ərazilərində yerləşən maddi mədəni və qeyri-maddi tarixi irs nümunələrini qorumaqla onlardan turizm məqsədli səmərəli istifadəni təşkil etmək, qoruq ərazilərində turizm marşrutlarını müəyyən etməklə onların turizm potensialını inkişaf etdirmək, tarixi-mədəni irs nümunələrinin mühafizəsinə və təbliğinə dair tədqiqat işlərini dəstəkləyib ictimai maarifləndirməni artırmaq və s. ibarətdir. "Mədəni irs abidələrinin idarə edilməsi, onların qorunmasında müasir texnologiyalar və innovasiyalar, kadrların hazırlanması" mövzusunda çıxış edən Avstriyanın "Atəşlər” Erich Pummer" şirkətinin müdir müavini Çingiz Nemanzadə minarələrin bərpasında diqqət edilməli məqamlardan, bu sahədə tətbiq edilən yeni texnologiyalardan söz açıb.
Onun çıxışı minarələrin bərpa texnologiyasına dair videoçarxla müşayiət olunub. Televiziya aparıcısı, bələdçi Fuad Axundov "Memarlıq abidələrinin qorunması və istifadəsində əhalinin sosial məsuliyyəti , dövlət və özəl tərəfdaşlıq" mövzusunda çıxışında tarixi binaların fasadlarına yersiz müdaxilələrdən danışıb. Çıxışlardan sonra qaldırılan məsələlər və təkliflər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

The work of the Cultural Heritage Forum organized by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture on December 19, continues. The first panel of the second day of the forum was devoted to the research and protection of the immovable historical and cultural heritage of Azerbaijan. At the panel moderated by Nazli Ahmadova, a member of the Azerbaijan Bar Association, Shahin Seyidzadeh, Chairman of the Board of the Administration of "Icherisheher" State Historical-Architectural Reserve, spoke on the topic "Cultural heritage protection, monitoring, inventorying, and passporting, monument restoration-conservation experience, traditions, and modern approaches". He spoke about the historical monuments and living conditions in the territory of the reserve.
Sabina Hajiyeva, Head of the State Service for Cultural Heritage Conservation, Development, and Rehabilitation under the Ministry of Culture, spoke about the main directions and goals in the protection of cultural heritage in her speech on "Legislative issues in the field of cultural heritage protection". Speaking about the illegal interventions in the monuments, the head of the service pointed out that some of our historical and cultural monuments under the use of citizens are neglected. Here, both site conditions, location on private property, and other such factors hinder the protection of those monuments. Zaur Hasanov, executive director of ANAS Institute of Archaeology, Ethnography, and Anthropology, gave a speech on "New methods for the study of archaeological monuments: use of modern methodologies". The speaker drew attention to the importance of introducing modern technologies in archaeological research.
Sadagat Davudova, Deputy Chairperson of the Management Board of the Reserves Management Center under the State Tourism Agency, spoke about the issues of the protection of heritage objects in the reserves under the control of the center in her speech on "Legislative issues in the protection of cultural heritage". She said that the main tasks of the Reserves Management Center are to protect tangible cultural and intangible historical heritage samples located in the territories of the reserves, to organize their efficient use for tourism purposes, to develop their tourism potential by determining the tourist routes in the reserve areas, to protect and promote historical and cultural heritage samples, to support research and raise public awareness, etc. Chingiz Nemanzadeh, deputy director of the Austrian "Ateshler" Erich Pummer company, speaking on the topic of "Management of cultural heritage monuments, modern technologies and innovations in their protection, training of personnel", spoke about the points to be paid attention to in the restoration of minarets, and the new technologies applied in this field.
His speech was accompanied by a video clip on minaret restoration technology. TV host and tour guide Fuad Akhundov spoke about inappropriate interventions on the facades of historical buildings in his speech on "Social responsibility of the population in the protection and use of architectural monuments, state and private partnership". After the speeches, opinions were exchanged on the issues and proposals raised.