İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının nümayəndə heyəti Mədəniyyət Nazirliyində olub
Dekabrın 21-də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibinin müavini Tariq Bakitin rəhbərliyi altında nümayəndə heyəti Mədəniyyət Nazirliyində olub.
Qonaqları səmimiyyətlə salamlayan Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov İƏT-lə ölkəmiz arasında münasibətlərin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini qeyd edərək mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq üçün imkanların daha da genişləndiyini bildirib.
Qəbula və xoş sözlərə görə təşəkkürünü bildirən T.Baxit öz növbəsində təşkilatın ölkəmizlə münasibətlərə böyük önəm verdiyini bildirərək Qarabağın işğalı dönəmində İƏT-in daim ədalətin yanında olduğunun və rəsmi sənədlərdə bu mövqeyin əks etdirilməsinin böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. Görüşdə Qarabağda dağıdılmış və məhv edilmiş mədəni irsin bərpa edilməsi istiqamətində Azərbaycan dövləti tərəfindən aparılan miqyaslı təmir-bərpa işləri haqqında təşkilata məlumat verildi. Öz növbəsində qonaqlar tezliklə Şuşada mədəniyyət sahəsində birgə beynəlxalq tədbirlərin təşkilini səbirsizliklə gözlədiklərini qeyd edərək, İƏT qətnamələrinin icra edildiyinə sevinclərini ifadə etdilər.
Görüş çərçivəsində həmçinin ikitərəfli gündəlikdə duran cari layihələr, o cümlədən, “Şuşa İslam dünyasınısın mədəniyyət paytaxtı 2024” ili çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlər və Bakı Prosesi çərçivəsində ölkəmizdə keçiriləcək VI Ümumdünya Mədəniyyətlərası Dialoq Forumu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

On December 21, a delegation headed by Tariq Bakheet, Deputy Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation, visited the Ministry of Culture.
Deputy Minister of Culture Farid Jafarov welcomed the guests and noted the upward trend of relations between the OIC and our country. He mentioned that the opportunities for cooperation in the field of culture are expanding.
Responding to the warm welcome and kind words, T. Bakheet expressed his gratitude and said that the organization attaches great importance to relations with our country. He pointed to the OIC's unwavering support for justice during the occupation of Karabakh and stressed the importance of reflecting this stance in official documents. During the meeting, the guests were also informed about Azerbaijan's extensive repair and restoration efforts aimed at restoring the cultural heritage destroyed in Karabakh.
The guests noted that they look forward to the organization of joint international events in the field of culture in Shusha in the near future and expressed their satisfaction with the implementation of the OIC resolutions.
During the meeting, there was an exchange of views on the ongoing projects on the bilateral agenda, including the events planned for the year "Shusha as the Cultural Capital of the Islamic World 2024" and the VI World Forum on Intercultural Dialogue to be held in our country within the framework of the Baku Process.