İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının nümayəndə heyəti Mədəniyyət Nazirliyində olub
Dekabrın 21-də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibinin müavini Tariq Bakitin rəhbərliyi altında nümayəndə heyəti Mədəniyyət Nazirliyində olub.
Qonaqları səmimiyyətlə salamlayan Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov İƏT-lə ölkəmiz arasında münasibətlərin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini qeyd edərək mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq üçün imkanların daha da genişləndiyini bildirib.
Qəbula və xoş sözlərə görə təşəkkürünü bildirən T.Baxit öz növbəsində təşkilatın ölkəmizlə münasibətlərə böyük önəm verdiyini bildirərək Qarabağın işğalı dönəmində İƏT-in daim ədalətin yanında olduğunun və rəsmi sənədlərdə bu mövqeyin əks etdirilməsinin böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. Görüşdə Qarabağda dağıdılmış və məhv edilmiş mədəni irsin bərpa edilməsi istiqamətində Azərbaycan dövləti tərəfindən aparılan miqyaslı təmir-bərpa işləri haqqında təşkilata məlumat verildi. Öz növbəsində qonaqlar tezliklə Şuşada mədəniyyət sahəsində birgə beynəlxalq tədbirlərin təşkilini səbirsizliklə gözlədiklərini qeyd edərək, İƏT qətnamələrinin icra edildiyinə sevinclərini ifadə etdilər.
Görüş çərçivəsində həmçinin ikitərəfli gündəlikdə duran cari layihələr, o cümlədən, “Şuşa İslam dünyasınısın mədəniyyət paytaxtı 2024” ili çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlər və Bakı Prosesi çərçivəsində ölkəmizdə keçiriləcək VI Ümumdünya Mədəniyyətlərası Dialoq Forumu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Делегация во главе с заместителем Генерального секретаря Организации Исламского Сотрудничества Тариком Бакитом посетила 21 декабря Министерство Культуры.
Тепло приветствуя гостей, заместитель министра культуры Фарид Джафаров отметил, что отношения между ОИК и нашей страной развиваются по восходящей линии и сообщил, что возможности сотрудничества в сфере культуры расширяются.
Выразив благодарность за приём и добрые слова, Т.Бахит, в свою очередь, заявил, что организация придаёт большое значение отношениям с нашей страной, и заявил, что ОИК всегда была на стороне справедливости во время оккупации Гарабаха и что отражение этой позиции в официальных документах организации имело большое значение. На встрече организация была проинформирована о масштабных ремонтно-восстановительных работах, проводимых Азербайджанским государством направленных на восстановление разрушенного и уничтоженного культурного наследия в Гарабахе. В свою очередь гости отметили, что рассчитывают на организацию в ближайшее время совместных международных мероприятий в сфере культуры в Шуше, и выразили удовлетворение по поводу выполнения резолюций ОИК.
В рамках встречи также состоялся обмен мнениями по текущим проектам двусторонней повестки дня, в том числе мероприятиям, запланированным в рамках года «Шуша как культурная столица исламского мира 2024» и VI Всемирного Форума Межкультурного Диалога, который пройдёт в нашей стране в рамках Бакинского Процесса.