Əməkdar artist Aygün Bəylər vəfat edib
Azərbaycan mədəniyyətinə itki üz verib. Tanınmış müğənni, Əməkdar artist Aygün Bəylər 6 yanvar 2024-cü il tarixində uzun sürən ağır xəstəliklə bağlı müayinə üçün getdiyi Türkiyənin Ankara şəhərində vəfat edib.
Aygün Aydın qızı Hümbətova (Aygün Bəylər) 22 avqust 1975-ci ildə Bakıda anadan olub.
1988-ci ildə yeni yaradılan Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyasına solist olaraq qəbul edilib. 1995-ci ildə Şövkət Ələkbərova adına musiqi kollektivini yaradaraq geniş konsert fəaliyyətinə başlayıb.
Aygün Bəylər 1998-ci ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının (indiki Bakı Musiqi Akademiyası) Xanəndəlik fakültəsinə daxil olub. Burada Arif Babayev, İslam Rzayev, Ağaxan Abdullayev və başqa görkəmli sənətkarlardan muğamın incəliklərini öyrənib.
2002-ci ildə “Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti” fəxri adına layiq görülüb.
2005-ci ildə Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində ənənəvi keçirilən “Şərq təranələri” beynəlxalq musiqi festivalında folk-muğam triosunun müşayiəti ilə çıxış edən Aygün Bəylər Azərbaycan muğam məktəbini uğurla təmsil edərək birinci mükafata layiq görülüb.
Müğənni 2005 – 2010-cu illərdə Fransa, İspaniya, Mərakeş, ABŞ, İngiltərə, Rusiya, Türkiyə, Yunanıstan, Almaniya, Cənubi Koreya, İsveç, Danimarka və s. ölkələrdə konsert proqramları ilə çıxış edib.
Özünəməxsus ifası ilə musiqisevərlərin rəğbətini qazanan Aygün Bəylərin əziz xatirəsi qəlblərdə yaşayacaq.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin kollektivi Əməkdar artist Aygün Bəylərin vəfatından kədərləndiyini bildirir, mərhumun ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir.

Азербайджанская культура понесла утрату. Известная певица, Заслуженная артистка Айгюн Бейлер скончалась 6 января 2024 года в Анкаре (Турция), куда отправилась на обследование из-за длительной тяжелой болезни.
Айгюн Айдын гызы Хумбатова (Айгюн Бейлер) родилась 22 августа 1975 года в Баку.
В 1988 году она был принята солисткой во вновь созданную Азербайджанскую Государственную Детскую Филармонию. В 1995 году она создала музыкальный коллектив имени Шовкет Алекперовой и начала широкую концертную деятельность.
В 1998 году Айгюн Бейлер поступила на факультет Певческого искусства Азербайджанской Государственной Консерватории (ныне Бакинская музыкальная академия). Здесь она изучала тонкости мугама у Арифа Бабаева, Ислама Рзаева, Агахана Абдуллаева и других выдающихся мастеров.
В 2002 году ей было присвоено почётное звание «Заслуженный артист Азербайджанской Республики».
В 2005 году Айгюн Бейлер в сопровождении фолк-мугамного трио выступила на международном музыкальном фестивале «Мелодии Востока», традиционно проходившем в Самарканде, Узбекистан успешно представив азербайджанскую школу мугама, она была удостоена первой премии.
В 2005-2010 годах певица гастролировала во Франции, Испании, Марокко, США, Англии, России, Турции, Греции, Германии, Южной Корее, Швеции, Дании и других странах с концертными программами.
Светлая память об Айгюне Бейлер, завоевавшей симпатии любителей музыки своим уникальным исполнением, будет жить в сердцах.
Коллектив Министерства культуры Азербайджанской Республики выражает скорбь в связи со смертью Заслуженной артистки Айгюн Бейлер, выражает глубокие соболезнования семье и близким покойной.