ARKA tərəfindən təşkil olunmuş film layihələri müsabiqəsinin nəticələri ilə bağlı Apellyasiya komissiyasının ilk iclası keçirilib
Xəbər verdiyimiz kimi, ölkədə kino sahəsinin inkişafının dövlət tərəfindən dəstəklənməsi, kinematoqrafiya fəaliyyətinin təşviq edilməsi və yerli kinematoqrafçıların təcrübəsinin artırılması, milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərləri təbliğ edən filmlərin istehsalına nail olunması, eləcə də bu sahədə özəl sektorun dəstəklənməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi (ARKA) tərəfindən ötən il iyulun 18-dən noyabrın 29-dək keçirilmiş film layihələri müsabiqəsinin nəticələri elan olunmuşdur.
Kinematoqrafiya sahəsində fəaliyyət göstərən müstəqil prodüser mərkəzləri və digər hüquqi şəxslər tərəfindən dövlət sifarişi, kommersiya, müəllif (sənət), debüt və tələbə filmləri kateqoriyaları üzrə layihələrin təqdim edildiyi müsabiqədə seçilməmiş, lakin ssenarilərin inkişaf proqramına yönləndirilmiş layihələrlə bağlı Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyinin nəzdində Ssenari laboratoriyası yaradılmış, tanınmış türkiyəli rejissor və ssenarist Semih Kaplanoğlunun rəhbərliyi ilə dekabrın 11-dən 25-dək sözügedən layihələrin ssenarinin inkişaf proqramı çərçivəsində müzakirələri həyata keçirilmişdir.
Eyni zamanda müsabiqənin nəticələri ilə bağlı narazılığı olan iştirakçılar üçün Apellyasiya komissiyası yaradılmışdır. Yanvarın 8-də Apellyasiya komissiyasının ilk iclası keçirilib.
Komissiya üzvləri Apellyasiya komissiyasına təqdim olunan layihələrlə bağlı fikir və təkliflərini səsləndiriblər. Bəzi layihənin təkmilləşdirilməsi, rejissor işi ilə bağlı təkliflərin verilməsi, əlavə və dəyişiklərin labüdlüyü diqqətə çatdırılıb.
İclasda komissiyanın növbəti toplantısının yanvar ayının ikinci ongünlüyündə keçirilməsi ilə bağlı qərar qəbul olunub.

Как мы сообщали, в целях поддержки со стороны государства развития киноиндустрии в стране, содействия кинематографической деятельности и повышения опыта отечественных кинематографистов, с целью добиться производства фильмов, пропагандирующих национальные, моральные и общечеловеческие ценности, а также поддерживая частный сектор в этой сфере, Агентство Кино Азербайджанской Республики (АРКА) объявило итоги конкурса кинопроектов, проведенного в прошлом году с 18 июля по 29 ноября.
При Агентстве Кино Азербайджанской Республики была создана Сценарная лаборатория для проектов, направленных на программу разработки сценариев, где под руководством известного турецкого режиссера и сценариста Семиха Капланоглу с 11 по 25 декабря в рамках программы разработки сценариев проводились обсуждения сценарных проектов независимых продюсерских центров и других юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере кинематографии, представленных, но не отобранных на конкурс в номинациях государственного заказа, коммерческих, авторских (художественных), дебютных и студенческих фильмов.
При этом создана Апелляционная комиссия для участников, недовольных результатами конкурса. Первое заседание Апелляционной комиссии состоялось 8 января.
Члены комиссии высказали свои мнения и предложения по проектам, представленным в Апелляционную комиссию. Обращалось внимание на доработку некоторых проектов, внесение предложений по режиссёрской работе, необходимость дополнений и изменений.