ARKA tərəfindən təşkil olunmuş film layihələri müsabiqəsinin nəticələri ilə bağlı Apellyasiya komissiyasının ilk iclası keçirilib
Xəbər verdiyimiz kimi, ölkədə kino sahəsinin inkişafının dövlət tərəfindən dəstəklənməsi, kinematoqrafiya fəaliyyətinin təşviq edilməsi və yerli kinematoqrafçıların təcrübəsinin artırılması, milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərləri təbliğ edən filmlərin istehsalına nail olunması, eləcə də bu sahədə özəl sektorun dəstəklənməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi (ARKA) tərəfindən ötən il iyulun 18-dən noyabrın 29-dək keçirilmiş film layihələri müsabiqəsinin nəticələri elan olunmuşdur.
Kinematoqrafiya sahəsində fəaliyyət göstərən müstəqil prodüser mərkəzləri və digər hüquqi şəxslər tərəfindən dövlət sifarişi, kommersiya, müəllif (sənət), debüt və tələbə filmləri kateqoriyaları üzrə layihələrin təqdim edildiyi müsabiqədə seçilməmiş, lakin ssenarilərin inkişaf proqramına yönləndirilmiş layihələrlə bağlı Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyinin nəzdində Ssenari laboratoriyası yaradılmış, tanınmış türkiyəli rejissor və ssenarist Semih Kaplanoğlunun rəhbərliyi ilə dekabrın 11-dən 25-dək sözügedən layihələrin ssenarinin inkişaf proqramı çərçivəsində müzakirələri həyata keçirilmişdir.
Eyni zamanda müsabiqənin nəticələri ilə bağlı narazılığı olan iştirakçılar üçün Apellyasiya komissiyası yaradılmışdır. Yanvarın 8-də Apellyasiya komissiyasının ilk iclası keçirilib.
Komissiya üzvləri Apellyasiya komissiyasına təqdim olunan layihələrlə bağlı fikir və təkliflərini səsləndiriblər. Bəzi layihənin təkmilləşdirilməsi, rejissor işi ilə bağlı təkliflərin verilməsi, əlavə və dəyişiklərin labüdlüyü diqqətə çatdırılıb.
İclasda komissiyanın növbəti toplantısının yanvar ayının ikinci ongünlüyündə keçirilməsi ilə bağlı qərar qəbul olunub.

As reported earlier, the "Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan" (ARKA) has revealed the results of the film project competition held from July 18 to November 29 last year with the aim of expanding state support for the development of the film industry in the country, encouraging cinematographic endeavors, increasing the experience of local cinematographers, promoting the production of films that uphold national, moral, and universal values, as well as supporting the private sector in this field.
The Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan established a Screenplay Laboratory to support projects not selected in the competition, where independent production centers and other legal entities submitted projects in categories such as state order, commercial, author (art), debut, and student films. Under the leadership of the esteemed Turkish director and screenwriter Semih Kaplanoghlu, discussions for these projects took place within the script development program from December 11 to 25.
At the same time, an Appeals Commission was established for participants dissatisfied with the results of the competition. The first meeting of the Appeals Commission was held on January 8.
The members of the Commission expressed their opinions and suggestions regarding the projects submitted to the Appeals Commission. They pointed out the need for improvement in some projects, made suggestions on the work of the director, and emphasized the need for additions and changes.
At the meeting, it was decided to hold the next meeting of the Commission in the second decade of January.