Teatr-tamaşa və konsert müəssisələrinin fəaliyyətinə həsr olunan müşavirə keçirilib
Yanvarın 22-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin iştirakı ilə teatr-tamaşa və konsert müəssisələrinin fəaliyyətinə həsr olunan müşavirə keçirilib.
Mədəniyyətə dövlət qayğısından danışan nazir bildirib ki, ölkəmizdə bu sahənin inkişafına xüsusi diqqət yetirilir. Prezident İlham Əliyev tərəfindən mədəniyyətin müxtəlif istiqamətlərinin kompleks inkişafına xidmət edən ardıcıl addımlar atılır. Mədəniyyət müəssisələrinin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, bu sahədə çalışan insanların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması diqqətdə saxlanılır. Ölkə başçısının sərəncamları ilə mədəniyyət və incəsənət sahələrinin inkişafına töhfə verən insanlar müxtəlif dövlət təltiflərinə, təqaüd və fəxri adlara layiq görülürlər.
Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən mədəniyyətin inkişafı, təbliği, xüsusilə də mədəniyyət xadimlərinin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində çoxsaylı layihələr həyata keçirilir.
Bununla belə, müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq, mədəniyyət sahəsinə yeni yanaşmalar tətbiq edilməlidir. Teatr-tamaşa və konsert müəssisələrində yaradıcılıq potensialının inkişaf etdirilməsinə, yüksək bədii və estetik dəyərə malik tamaşaların hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirilməlidir.
Müşavirədə müəssisələrdə təhlükəsizlik qaydalarına ciddi riayət olunması, tamaşaçıların və işçilərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində mütəmadi tədbirlərin görülməsi, teatr-tamaşa və konsert müəssisələrinin, habelə Bakı Dövlət Sirkinin fəaliyyəti ilə bağlı vətəndaşlara xidmət göstərilməsi işinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində müvafiq təhlillər aparılmalı və konkret tədbirlər görülməlidir. Bədii şuraların fəaliyyətinin canlandırılması, kollektivlərə yeni kadrların cəlb olunması, peşəkarlığın artırılması və bütün sahələrdə şəffaflığın təmin edilməsinin zəruriliyi də vurğulanıb.
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının direktoru Əliqismət Lalayev, Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının direktoru Naidə İsmayılzadə, Dövlət Kukla Teatrının direktoru Rəşad Əhmədzadə, Dövlət Mahnı Teatrının direktoru Kazım Qasımov, Dövlət Uşaq Filarmoniyasının direktoru Dilarə Əliyeva müvafiq sahələr üzrə təkliflərini səsləndiriblər.

22 января в Международном Центре Мугама с участием министра культуры Адиля Керимли состоялось совещание, посвященное деятельности театрально-зрелищных и концертных учреждений.
Говоря о государственной заботе о культуре, министр сообщил, что развитию этой сферы в нашей стране уделяется особое внимание. Президент Ильхам Алиев предпринимает последовательные шаги, служащие всестороннему развитию различных направлений культуры. Уделяется внимание укреплению материально-технической базы учреждений культуры, улучшению социального положения людей, работающих в этой сфере. Указами главы страны люди, внесшие вклад в развитие культуры и искусства, удостоены различных государственных наград, стипендий и почетных званий.
Под руководством Первого вице-президента Мехрибан ханым Алиевой Фонд Гейдара Алиева реализует множество проектов в направлении развития и пропаганды культуры, особенно улучшения социального статуса деятелей культуры.
Однако в соответствии с вызовами современной эпохи должны применяться новые подходы в сфере культуры. Особое внимание следует уделить развитию творческого потенциала театрально-зрелищных и концертных учреждений, подготовке спектаклей, имеющих высокую художественную и эстетическую ценность.
На совещании была отмечена необходимость строгого соблюдения правил безопасности на предприятиях, регулярного принятие мер по обеспечению безопасности зрителей и сотрудников; необходимость в проведении соответсвующего анализа и принятия конкретных мер в целях совершенствования работы по оказанию услуг гражданам, связанных с деятельностью театрально-зрелищных и концертных учреждений, а также Бакинского государственного цирка. Также была подчеркнута необходимость активизации деятельности художественных советов, привлечения в коллективы новых кадров, повышения профессионализма и обеспечения прозрачности во всех сферах.
Свои предложения в соответствующих областях высказали директор Азербайджанского Государственного Академического Музыкального театра Алигисмет Лалаев, директор Государственного Театра Юного Зрителя Наида Исмаилзаде, директор Государственного Театра Кукол Рашад Ахмедзаде, директор Государственного Театра Песни Кязым Гасымов, директор Государственной Детской Филармонии Диляра Алиева.