Teatr-tamaşa və konsert müəssisələrinin fəaliyyətinə həsr olunan müşavirə keçirilib
Yanvarın 22-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin iştirakı ilə teatr-tamaşa və konsert müəssisələrinin fəaliyyətinə həsr olunan müşavirə keçirilib.
Mədəniyyətə dövlət qayğısından danışan nazir bildirib ki, ölkəmizdə bu sahənin inkişafına xüsusi diqqət yetirilir. Prezident İlham Əliyev tərəfindən mədəniyyətin müxtəlif istiqamətlərinin kompleks inkişafına xidmət edən ardıcıl addımlar atılır. Mədəniyyət müəssisələrinin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, bu sahədə çalışan insanların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması diqqətdə saxlanılır. Ölkə başçısının sərəncamları ilə mədəniyyət və incəsənət sahələrinin inkişafına töhfə verən insanlar müxtəlif dövlət təltiflərinə, təqaüd və fəxri adlara layiq görülürlər.
Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən mədəniyyətin inkişafı, təbliği, xüsusilə də mədəniyyət xadimlərinin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində çoxsaylı layihələr həyata keçirilir.
Bununla belə, müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq, mədəniyyət sahəsinə yeni yanaşmalar tətbiq edilməlidir. Teatr-tamaşa və konsert müəssisələrində yaradıcılıq potensialının inkişaf etdirilməsinə, yüksək bədii və estetik dəyərə malik tamaşaların hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirilməlidir.
Müşavirədə müəssisələrdə təhlükəsizlik qaydalarına ciddi riayət olunması, tamaşaçıların və işçilərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində mütəmadi tədbirlərin görülməsi, teatr-tamaşa və konsert müəssisələrinin, habelə Bakı Dövlət Sirkinin fəaliyyəti ilə bağlı vətəndaşlara xidmət göstərilməsi işinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində müvafiq təhlillər aparılmalı və konkret tədbirlər görülməlidir. Bədii şuraların fəaliyyətinin canlandırılması, kollektivlərə yeni kadrların cəlb olunması, peşəkarlığın artırılması və bütün sahələrdə şəffaflığın təmin edilməsinin zəruriliyi də vurğulanıb.
Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının direktoru Əliqismət Lalayev, Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının direktoru Naidə İsmayılzadə, Dövlət Kukla Teatrının direktoru Rəşad Əhmədzadə, Dövlət Mahnı Teatrının direktoru Kazım Qasımov, Dövlət Uşaq Filarmoniyasının direktoru Dilarə Əliyeva müvafiq sahələr üzrə təkliflərini səsləndiriblər.

A meeting addressing the activities of theater, performance, and concert institutions took place with the participation of Minister of Culture Adil Karimli at the International Mugham Center on January 22.
The minister spoke about the government's commitment to cultural development, emphasizing President Ilham Aliyev's consistent efforts to comprehensively develop various areas of culture. “The government gives priority to increasing the material and technical resources of cultural institutions and improving the social conditions of those working in this field, and it recognizes their achievements with state awards, scholarships, and honorary titles.
Under the leadership of First Vice President Mehriban Aliyeva, the Heydar Aliyev Foundation implements a number of projects aimed at the development and promotion of culture, in particular the improvement of the social status of cultural figures. However, adaptation to the challenges of the modern era requires new approaches in the field of culture. Special attention should be paid to the development of creative potential within theater and concert institutions and the preparation of performances of high artistic and aesthetic value.
Regular measures are needed to ensure the safety of spectators and employees. In addition, it is necessary to improve the provision of services to citizens regarding the activities of theatrical and concert institutions, as well as the Baku State Circus”. The importance of revitalizing artistic councils, recruiting new personnel, increasing professionalism, and ensuring transparency in all spheres was also emphasized.
Suggestions in relevant areas were made by Aligismet Lalayev, Director of the Azerbaijan State Academic Musical Theater, Naida Ismailzadeh, Director of the State Theater of Young Spectators, Rashad Ahmadzadeh, Director of the State Puppet Theater, Kazim Gasimov, Director of the State Song Theater, and Dilara Aliyeva, Director of the State Children's Philharmonic.