Böyük Britaniya Baş Nazirinin ticarət elçisi Beynəlxalq Muğam Mərkəzində olub
Ölkəmizdə səfərdə olan Böyük Britaniya Baş Nazirinin ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson və Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri Ceyms Şarp oktyabrın 31-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzini ziyarət etdilər.
Qonaqları qarşılayan Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev Azərbaycanın musiqi mədəniyyəti, muğam sənəti haqqında qısa məlumat verdi. Bildirdi ki, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi və Mədəniyyət Nazirliyinin iştirakı ilə muğam sənətinin qorunub saxlanılması, zəngin tarixə malik ifaçılıq ənənələrinin gələcək nəsillərə çatdırılması, yeni ifaçılar nəslinin yetişdirilməsi məqsədilə 2005-ci ildən Muğam Televiziya Müsabiqəsi keçirilir. Bu günə kimi çoxsaylı gənc muğam ifaçıları bu müsabiqələrdə uğur qazanıb, qədim sənəti təbliğ edirlər.
Nazir həmçinin vurğuladı ki, Azərbaycanın muğam sənəti, tar və kamança ifaçılıq sənətlərinin UNESKO-nun Qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilməsi təkcə xalqımızın deyil, bütün bəşəriyyətin misilsiz mədəni sərvətinin ayrılmaz hissəsi kimi qiymətləndirilməsidir.
Daha sonra Beynəlxalq Muğam Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış konsert proqramı təqdim edildi. Gənc xanəndələr Elgiz Əliyev və Nisbət Sədrayeva xalq mahnıları və təsnifləri, eləcə də “Bayatı-Şiraz”, “Segah” və “Rast” muğamlarından parçaları ifa etdilər. Xanəndələri tarda Rəşad İbrahimov, kamançada Təbriz Yusifov müşayiət edirdi.
İfaçıları alqışlayan Baronessa Emma Nikolson qeyd etdi ki, onun musiqiyə, xüsusilə də şifahi ənənəli musiqi janrlarına böyük marağı var. Azərbaycan musiqisinin bu janrları haqqında məlumatlar onun üçün olduqca maraqlıdır. Britaniyalı qonaq ifaçılara və müşayiətçilərə təşəkkürünü bildirdi.

Торговый посланник премьер-министра Великобритании побывала в Международном центре мугама
31 октября находящаяся с визитом в нашей стране торговый посланник премьер-министра Великобритании по Азербайджану баронесса Эмма Николсон и посол Британии в Азербайджане Джеймс Шарп побывали в Международном центре мугама.
Встретивший гостей министр культуры Абульфас Гараев кратко проинформировал о музыкальной культуре, мугамном искусстве Азербайджана. Он отметил, что при поддержке Фонда Гейдара Алиева и при участии Министерства культуры с 2005 года проходит телевизионный конкурс мугама с целью сохранения мугамного искусства, доведения до будущих поколений исполнительских традиций с богатой историей, воспитания нового поколения исполнителей. До сегодняшнего дня многие молодые исполнители мугама добились успеха в этих конкурсах, пропагандируют древнее искусство.
Министр также подчеркнул, что включение мугамного искусства Азербайджана, искусства исполнения на таре и кяманче в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО - показатель того, что эти виды искусства являются неотъемлемой частью бесценного культурного наследия не только нашего народа, но и всего человечества.
Затем была представлена концертная программа, подготовленная Международным центром мугама. Молодые ханенде Эльгиз Алиев и Нисбет Садраева исполнили народные песни и теснифы, а также отрывки из мугамов «Баяты-Шираз», «Сегях» и «Раст». Ханенде на таре аккомпанировал Рашад Ибрагимов, на кяманче – Тебриз Юсифов.
Аплодируя исполнителям, баронесса Эмма Николсон сказала, что она проявляет большой интерес к музыке, в особенности, к музыкальным жанрам с устной традицией. Информация о таких жанрах азербайджанской музыки очень интересна для нее. Британская гостья выразила признательность исполнителям и аккомпанирующим.