Slovakiya Filarmoniyasında Azərbaycan musiqisi səsləndirilib
Slovakiyanın paytaxtı Bratislava şəhərində Dövlət Filarmoniyasının böyük zalında dünya şöhrətli Avropa kollektivlərindən biri olan Slovakiya Filarmonik orkestrinin Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının baş dirijoru, Əməkdar artisti Əyyub Quliyevlə konserti olub.
Azərbaycanlı dirijorun tanınmış simfonik orkestrlə debütü və həmin konsertdə ilk dəfə olaraq görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Soltan Hacıbəyovun "Karvan" simfonik lövhələrinin ifası ilə əlamətdar idi. Əsərin ifası bu il 100 illik yubileyini qeyd etdiyimiz Soltan Hacıbəyovun yubileyinə gözəl bir töhfəyə çevrilib. Dinləyicilər azərbaycanlı bəstəkarın əsərini böyük sevgi və rəğbətlə qarşılayıblar.
“Karvan”ın uğurlu ifasından sonra dirijor əsərin partiturasını Slovakiya Filarmoniyasının kitabxanasına hədiyyə edib.
Qeyd edək ki, dirijor Əyyub Quliyevin konserti 71-ci mövsümünü qeyd edən Slovakiya Filarmoniyasının “Tanınmış silsilələr” abonementində xüsusi yer alıb. Proqramda Azərbaycan musiqisi ilə bərabər rus musiqi mədəniyyətinin ən parlaq nümunələri yer alıb.
Konsertdə solist qismində müasir musiqi üzrə tanınmış mütəxəssislərdən biri, məşhur skripka ifaçısı Milan Pyala (Slovakiya) iştirak edib.

В Филармонии Братиславы прозвучала азербайджанская музыка
В Братиславе, в Большом зале Словакской филармонии состоялся концерт ведущего коллектива страны, всемирно известного Словакского филармонического оркестра под управлением главного дирижера и музыкального руководителя Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета, заслуженного артиста Азербайджана, лауреата международных конкурсов, доцента Бакинской музыкальной академии, главного приглашенного дирижера Кунминского филармонического оркестра Эйюба Гулиева.
Концерт имел особое значение, так как это было дебютное выступление азербайджанского дирижера с известным оркестром. Программа концерта вошла в абонемент Словакской филармонии под названием «Популярные циклы» и имела огромный резонанс среди любителей музыки.
Словакский филармонический оркестр исполнил шедевры азербайджанской классической музыки «Караван» Солтана Гаджибекова, 100-летний юбилей которого отмечается в этом году.
Музыка выдающегося композитора была встречена словакской публикой бурными аплодисментами и в знак благодарности дирижер Эйюб Гулиев после концерта подарил партитуру «Карвана» симфоническому оркестру Словакии.
Также на концерте прозвучали лучшие образцы русской симфонической музыки, солист - известный скрипач Милан Пяла (Словакия).