Azərbaycanda Özbəkistan Kino Həftəsi keçirilir
Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin və “O`zbekkino” Milli Agentliyinin təşkilatçılığı ilə noyabrın 17-24-də Azərbaycanda Özbəkistan Kino Həftəsi keçirilir.
Özbəkistan Kino Həftəsinin açılışı noyabrın 18-də Nizami Kino Mərkəzində olub.
Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin Kinematoqrafiya şöbəsinin əməkdaşı Almas Sultanzadə tədbirdə iştirak etmək üçün Azərbaycana gələn nümayəndə heyətinin üzvlərini təqdim edib. O bildirib ki, Özbəkistan Kino Həftəsi ölkəmizdə artıq ikinci dəfədir keçirilir. Azərbaycan kinematoqrafçılarının nümayəndə heyəti bu yaxınlarda Özbəkistanda səfərdə olub. İndi isə özbək kinematoqrafçılar ölkəmizə cavab səfərinə gəliblər.
“O`zbekkino” Milli Agentliyinin baş direktorunun müavini Şukrulla Rizayev son illərdə ölkələrimiz arasında mədəni əlaqələrdən danışaraq qeyd edib ki, tərəflər müştərək filmin çəkilişlərinə başlamağa hazırdırlar.
Sonra Azərbaycanda Özbəkistan Kino Həftəsinin açılışı olub.
Azərbaycanın Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev özbək kinematoqrafçılarının nümayəndə heyətini salamlayaraq bildirib ki, ölkələrimiz arasında əlaqələr bütün sahələrdə, o cümlədən mədəniyyət sahəsində uğurla inkişaf edir.
Özbəkistanın Azərbaycandakı səfiri Şerzod Fayziyev əmin olduğunu bildirib ki, Özbəkistan Kino Həftəsi çərçivəsində nümayiş etdiriləcək filmlər Azərbaycan tamaşaçısında maraq oyadacaq. Kino Həftəsi rejissor A.Miqnarovun “İmom Abu İso Muhammad Termizi” bədii filminin nümayişi ilə açılıb.
Nümayəndə heyəti noyabrın 19-da Azərbaycan Dövlət Film Fondunun fəaliyyəti ilə tanış olacaq. Burada ölkəmizin kinematoqrafçıları ilə görüş keçiriləcək, kino sahəsində gələcək əməkdaşlıq müzakirə ediləcək.
Nümayəndə heyəti Azərbaycanın bölgələrinə - Şəki, İsmayıllı və Qəbələyə də gedəcək, yerli adət-ənənələr, tarixi abidələrlə tanış olacaqlar.

В Баку открылась Неделя узбекского кино
17-24 ноября в нашей стране проходит Неделя узбекского кино, организованная Министерством культуры Азербайджана и агентством «Узбеккино».
Открытие Недели кино состоялось 18 ноября в Киноцентре «Низами».
Заведующая отделом кинематографии Министерства культуры Азербайджана Алмас Султанзаде представила членов делегации Узбекистана, прибывшей в Азербайджан для участия в мероприятиях.
А.Султанзаде отметила, что Неделя узбекского кино проходит в нашей стране уже второй раз. Недавно делегация азербайджанских кинематографистов посетила Узбекистан. Сейчас ответный визит узбекских кинематографистов в нашу страну.
Заместитель генерального директора Национального агентства «Узбеккино» Шукрулло Ризаев коротко рассказал о культурных связях между нашими странами за последние годы, отметил, что стороны готовы приступить к съемкам совместного фильма.
Затем состоялось открытие Недели узбекского кино в Азербайджане.
Первый заместитель министра культуры Азербайджана Вагиф Алиев сердечно приветствовал делегацию узбекских кинематографистов, отметил, что связи между двумя странами успешно развиваются во всех сферах, в том числе, в сфере культуры.
Посол Узбекистана в Азербайджане Шерзод Файзиев выразил уверенность, что фильмы, показанные в рамках Недели узбекского кино, вызовут интерес азербайджанского зрителя.
Неделя узбекского кино открылась показом художественного фильма «Имом Абу Исо Мухаммад Термизи» режиссера А.Мигнарова.
19 ноября делегация ознакомится с деятельностью Госфильмофонда Азербайджана, где состоится встреча с кинематографистами нашей страны и обсуждение будущего сотрудничества в области кино.
Также делегация совершит визит в регионы Азербайджана – Шеки, Исмаиллы, Габалу, где ознакомится с местными обычаями и традициями, посетит исторические памятники.