“Sərhədsiz incəsənət” adlı beynəlxalq seminar həyata keçiriləcək
25-28 noyabr tarixlərində MDB-nin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun maliyyə və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilati dəstəyi ilə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Sərhədsiz incəsənət” adlı beynəlxalq seminar həyata keçiriləcək.
Layihənin ideyası muzey məkanı və onun informasiya resurslarının sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərin maksimal rahat qavrayışı üçün uyğunlaşdırmaq məqsədilə dünyanın aparıcı muzeylərinin təcrübəsinın öyrənilməsi zamanı ərsəyə gəlmişdir. Əlçatan mədəniyyətin yaradılması üzrə BMT-nin tövsiyələrini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi sərhədsiz mədəniyyət və turizm məkanının yaradılması sahəsində MDB-yə üzv dövlətləri ilə fəal əməkdaşlıq platforması yaradır.
Gözlənilən seminar çərçivəsində MDB ölkələrinin muzey məkanı və onun informasiya resurslarının sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərin ehtiyaclarına uyğunlaşdırılması üzrə uğurlu təcrübəsi nəzərdən keçiriləcək. Bununla yanaşı, hüquqi məsələlər, turizm fəaliyyətinin təşkili, sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərin incəsənət vasitəsilə inklüziv bədii təhsilin inkişafı, sağlamlıq imkanları məhdud olan şəxslərin sosiallaşması və əmək məşğulluğu məsələləri də nəzərdən keçiriləcək. Seminar çərçivəsində ustad dərsləri, sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərin işlərinin sərgiləri də təşkil ediləcək.

Состоится международный семинар «Искусство без границ»
25-28 ноября при финансовой поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества СНГ и организационной поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики в Азербайджанском национальном музее искусств состоится международный семинар «Искусство без границ».
Идея проекта появилась при ознакомлении с опытом ведущих музеев мира по адаптации музейного пространства и его информационных ресурсов для максимально комфортного восприятия людьми c ограниченными возможностями. Руководствуясь рекомендациями ООН по созданию доступной культуры, Азербайджанский национальный музей искусств создает платформу активного сотрудничества с государствами-участниками СНГ в сфере создания без барьерного культурного и туристического пространства.
В рамках предстоящего семинара будут рассматриваться успешные практики ведущих музеев СНГ по адаптации музейного пространства и его информационных ресурсов под нужды людей с ограниченными возможностями. Также будут рассмотрены юридические вопросы, вопросы организации туристической деятельности, инклюзивного художественного образования, социализации и трудоустройства людей с ограниченными возможностями через сферу искусства. Будут проведены мастер-классы, конкурсы и выставки работ людей с ограниченными возможностями. В работе семинара примут участие НПО и благотворительные фонды, представители обществ инвалидов стран СНГ.