Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin 85 illiyi təntənəli şəkildə qeyd olunub
Dekabrın 19-da Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrında Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) 85 illiyi təntənəli şəkildə qeyd olunub.
Mərasimdə dövlət və hökumət nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, AYB-nin üzvləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin fəaliyyətinə həsr olunmuş sənədli filmə baxıblar.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin 85 illik yubileyi münasibətilə təbrik məktubunu oxuyub.
Tədbirdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar çıxış edərək rəhbəri olduğu qurumun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiyi üçün Prezident İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirib. Ötən ilin dekabr ayında dövlətimizin başçısının qəbulunda olduğunu və bir neçə xahiş etdiyini söyləyən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri vurğulayıb ki, Prezident bu xahişlərin hər birinə müsbət cavab verib.
“Bu ilin may ayında Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü olan üç şairə Xalq şairi, üç yazıçıya Xalq yazıçısı, üç yazıçıya isə Əməkdar incəsənət xadimi fəxri adları verildi. Bilirsiniz ki, Qarabağ münaqişəsi başlananda məcburi köçkünləri Şüvəlandakı Yaradıcılıq Evinə yerləşdirmişdik. Yaradıcılıq evi Yazıçılar Birliyinin Ədəbiyyat Fondunun hesabına tikilmişdi. Sonrakı illərdə qaçqınlar üçün şəhərciklər salınsa da, Yaradıcılıq evinin təmirə ehtiyacı var idi. Bunu dövlətimizin başçısının diqqətinə çatdırdım, bundan sonra binanın təmirini dövlət öz üzərinə götürdü. Doqquz il əvvəl mən yazıçılar üçün ev tikilməsi barədə müraciət etsəm də, müəyyən səbəblərdən həll edilməmişdi. Bunu da Prezidentə dedim, bu da öz həllini tapdı. Nəhayət, Şabranda yaradıcı insanlar üçün şəhərcik salınmasını da ölkə başçısından xahiş etdim. Bu da müsbət həll olundu. Artıq orada tikinti işləri aparılır”, - deyə Xalq yazıçısı Anar qeyd edib.
Yazıçılara göstərilən dövlət qayğısından söz açan Yazıçılar Birliyinin rəhbəri deyib: “Sovet İttifaqının süqutundan sonra əksər ölkələrdəki yazıçılar birlikləri dağıldı. Bizdə isə ulu öndər Heydər Əliyev yazıçıları himayəsinə götürdüyü üçün Yazıçılar Birliyi yaşadı. Güman edirəm ki, 85 il yaşamışıqsa, şərəflə yaşamışıq. Tariximizdə qara səhifələr də, faciəvi illər də olub. Bütün bunlara baxmayaraq, Yazıçılar Birliyi Azərbaycan dilini, ədəbiyyatını, mənəviyyatını qoruyub, yazıçıların müqəddəs ocağı kimi fəaliyyət göstərib, bundan sonra da göstərəcək”.
Xalq yazıçısı vurğulayıb ki, ölkəmizin dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra Yazıçılar Birliyi milli ədəbiyyatın, ana dilinin qorunub yaşadılmasında, azərbaycançılıq ideologiyasının formalaşmasında böyük xidmətlər göstərib. Təşkilat bu illər ərzində həmişə xalqımızın mədəniyyət tarixini və mənəvi sərvətlər xəzinəsini bədii-estetik düşüncənin bir çox qiymətli nümunələri ilə zənginləşdirib.
Tədbir bədii hissə ilə davam edib.
Gecədə Xalq şairləri Sabir Rüstəmxanlı, Nəriman Həsənzadə, Vahid Əziz, Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi şeirlərini söyləyiblər.

Торжественно отмечено 85-летие Союза писателей Азербайджана
19 декабря в Азербайджанском государственном академическом театре оперы и балета в торжественной обстановке было отмечено 85-летие Союза писателей Азербайджана (СПА).
В церемонии приняли участие представители государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, члены СПА.
Вначале участники мероприятия посмотрели документальный фильм, посвященный деятельности Союза писателей Азербайджана.
Заведующая отделом по гуманитарной политике, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Азербайджанской Республики Фарах Алиева зачитала поздравительное послание Президента Ильхама Алиева по случаю 85-летнего юбилея Союза писателей Азербайджана.
Выступивший на мероприятии председатель Союза писателей Азербайджана, народный поэт Анар выразил Президенту Ильхаму Алиеву признательность за высокую оценку деятельности структуры, руководителем которой он является. Отметив, что в декабре прошлого года он был принят главой государства и обратился к нему с несколькими просьбами, председатель Союза писателей Азербайджана подчеркнул, что Президент положительно ответил на все эти просьбы.
«В мае этого года три поэта, являющиеся членами Союза писателей Азербайджана, были удостоены почетного звания «Народный поэт», три писателя - «Народный писатель» и три писателя - «Заслуженный деятель искусств», - сказал он.
Говоря о государственной заботе о писателях, руководитель Союза писателей сказал: «После распада Советского Союза союзы писателей в большинстве стран не сохранились. А у нас, поскольку великий лидер Гейдар Алиев патронировал писателей, Союз писателей сохранился. Полагаю, что если мы просуществовали 85 лет, то просуществовали с честью. Есть в нашей истории и черные страницы, были и трагические годы. Несмотря на все это, Союз писателей Азербайджана сохранил азербайджанский язык, азербайджанскую литературу и нравственность, функционировал и впредь будет функционировать как священный очаг писателей.
Народный писатель подчеркнул, что после восстановления государственной независимости нашей страны, Союзу писателей Азербайджана принадлежат большие заслуги в сохранении национальной литературы, родного языка, формировании идеологии азербайджанства. Организация на протяжении этих лет благодаря многим ценным образцам литературно-эстетической мысли всегда обогащала историю культуры нашего народа и сокровищницу духовных ценностей.
Мероприятие завершилось художественной частью.
На вечере народные поэты Сабир Рустамханлы, Нариман Гасанзаде, Вахид Азиз, секретарь Союза писателей Ильгар Фахми прочитали свои стихотворения.