Müasir İncəsənət Muzeyində xeyriyyə sərgisi açılıb
Dekabrın 20-də Müasir İncəsənət Muzeyi və Azərbaycanın tanınmış rəssamı Milena Nəbiyeva “Həyata ümid” adlı xeyriyyə layihəsi təqdim ediblər.
Buna bənzər formatda layihə Azərbaycanda ilk dəfədir keçirilir. Tədbirin təşkilatçısı Milena Nəbiyeva bu cür aksiyanın hər il keçiriləcəyini vurğulayıb. “Həyata ümid” – geniş ictimaiyyətə incəsənət vasitəsilə bir müraciətdir. Rəssamın dediyi kimi, ona ailəsindən məhrum olan uşaqlara yaranmış vəziyyətdən asılı olmayaraq onların həyatının bir çox insanlar üçün mühüm və maraqlı olmasını başa salmaq vacibdir.
Dekabrın 27-dək davam edəcək sərgi xeyriyyə aksiyası xarakteri daşıyır: sərgilənən əsərlərin satışından əldə edilən gəlir xəstəlikdən əziyyət çəkən Nərminə Kiçikbəyovanın müalicəsinə sərf olunacaq.
Ekspozisiyaya Altay Sadıqzadə, Arif Hüseynov, Əli Şəmsi, Nigar Nərimanbəyova, Milena Nəbiyeva, Səbinə Şıxlinskaya, Müseyib Əmirov, Yelena Haqverdiyeva və digər tanınmış Azərbaycan rəssamlarının 50-yə yaxın əsəri daxil edilib.

В Музее современного искусства открылась благотворительная выставка
20 декабря Музей современного искусства и известная азербайджанская художница Милена Набиева представили благотворительный проект под названием «Надежда на жизнь» («Həyata ümid»).
Проект такого масштаба в подобном формате впервые проводится в Азербайджане. Организатор мероприятия Милена Набиева подчеркнула, что подобная акция будет проводиться ежегодно. «Надежда на жизнь» – это обращение к широкой общественности посредством искусства. Как сказала сама художница, ей необходимо дать понять детям, лишенным семьи, что их жизнь, несмотря на сложившиеся обстоятельства, очень важна и интересна многим людям.
Выставка, которая продлится до 27 декабря, носит характер благотворительной акции: все средства от продажи выставленных картин пойдут на оплату лечения Нармины Кичибековой, борющейся с неутешительным диагнозом – Т-клеточной лимфомой молочной железы.
В экспозицию вошли около 50 работ таких известных азербайджанских художников, как Алтай Садыхзаде, Ариф Гусейнов, Али Шамси, Нигяр Нариманбекова, Милена Набиева, Сабина Шихлинская, Мусеиб Амиров, Елена Хагвердиева и мн. др.