Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev Londonda Britaniya Şurasının (British Council) baş ofisində görüş keçirib
Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev Londonda Britaniya Şurasının İncəsənət Şəbəkəsinin (Arts Network) direktoru Karoline Mebay (Caroline Meaby) ilə görüş keçirib.
Görüşdə 2019-cu ildə Britaniya Şurası ilə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi arasında imzalanmış əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində həyata keçirilmiş tədbirlər və gələcək planlar barədə müzakirələr aparılıb.
Ə.Qarayev bildirib ki, ötən bir il müddətində ölkədə yaradıcı sənayenin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı bır sıra addımlar atılıb, “Kreativ Azərbaycan” portalı və loqosu təsis olunub. Portal bu sahədə fəaliyyətlərin əlaqələndirilməsinə və vahid istiqamətdə həyata keçirilməsinə imkan verir. Nazir Britaniya Şurası ilə birgə “Creative Spark” proqramı çərçivəsində layihə həyata keçirildiyini qeyd edib. O, həmçinin ümumilikdə yaradıcı sənayelərlə məşğul olan biznes nümayəndələri və fərdlərlə bir sıra layihələrin reallaşdırıldığını bildirib.
Nazir qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə 2020-ci il ölkədə “Könüllülər ili” elan edilib. Bununla əlaqədar yaxın zamanda Kreativ Azərbaycan Könüllülük Hərəkatının yaradılması nəzərdə tutulub. Bu sahədə biznesin inkişaf etdirilməsi, biznes modellərinin yaradılması və startapların dəstəklənməsi məqsədilə ölkədə kreativ biznes mərkəzinin açılması üçün hazırda BP və digər təşkilatlarla danışıqlar aparılır.
Karoline Mebay Britaniya Şurasının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi ilə ölkədəki tərəfdaş dövlət qurumları və Mədəniyyət Nazirliyi arasında əməkdaşlıqdan məmnun olduqlarını qeyd edərək Britaniya Şurasının fəaliyyətinə göstərilən dəstəyə görə nazir Əbülfəs Qarayevə təşəkkürünü bildirib. O qeyd edib ki, hazırda Britaniya Şurası bir sıra ölkələrdə maraqlı layihələr həyata keçirir. Bu layihələrdən ən əhəmiyyətlisi “Crafting Futures” layihəsidir. Layihə yaradıcı bizneslə məşğul olan insanlara və təşkilatlara bu sahədə bilik və bacarıqların öyrədilməsi ilə bağlı dəstək göstərməkdən ibarətdir. K.Mebay layihə ilə əlaqədar Azərbaycana da səfərin təşkil olunduğunu qeyd edib.
Ə.Qarayev Britaniya Şurasının layihələrini yüksək qiymətləndirdiyini, təkcə yaradıcı sənayelərlə bağlı deyil, həm də teatr, musiqi və digər sahələrdə Britaniya Şurasının layihələrinin Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən dəstəkləndiyini qeyd edib. Nazir hazırda Azərbaycanda yaradıcı sənayelərin inkişafı ilə bağlı 2020-2025-ci illər üçün İnkişaf Proqramı hazırlandığını, ilkin mərhələdə proqramın konseptual təhlilinə və onun strategiyasının hazırlanmasına Britaniya Şurasının dəstəyi ilə müvafiq xarici ekspertlərin də cəlb olunduğunu bildirib. Həmçinin qeyd edib ki, növbəti mərhələdə də bu prosesə xarici ekspertlərin cəlb olunması nəzərdə tutulur.
Görüşün sonunda gələcək əməkdaşlıq üçün irəli sürüləcək təşəbbüs və layihələrin qarşılıqlı mübadiləsi barədə razılıq əldə olunub.

Абульфас Гараев провел встречу в головном офисе арт-сети Британского совета
Министр культуры Абульфас Гараев встретился в Лондоне с директором арт-сети (Arts Network) Британского совета Каролине Мебай.
В ходе встречи состоялись обсуждения мероприятий, проведенных в рамках меморандума о сотрудничестве, подписанного между Британским советом и министерством в прошлом году, и предстоящих планов .
А.Гараев отметил, что в прошлом году был предпринят ряд шагов, связанных с развитием творческой индустрии в стране, созданы портал и лого «Креативный Азербайджан». Лого позволяет координировать и осуществлять деятельность в едином направлении. Министр сказал, что вместе с Британским советом реализуется проект в рамках программы Creative Spark. Он подчеркнул, что в целом также осуществлен ряд проектов с бизнесменами и отдельными лицами, занятыми творческой индустрией.
Министр отметил, что соответствующим Распоряжением Президента Азербайджанской Республики 2020 год объявлен в стране «Годом волонтеров». В связи с этим в ближайшее время предусматривается создание Волонтерского движения «Креативного Азербайджана». В настоящее время ведутся переговоры с ВР и другими организациями для открытия в стране креативного бизнес-центра с целью развития бизнеса в этой области, создания бизнес-моделей и поддержки стартапов.
Каролине Мебай, подчеркнув, что Британский совет удовлетворен сотрудничеством между представительством Британского совета в Азербайджане и государственными структурами-партнерами в стране и Министерством культуры, выразила министру Абульфасу Гараеву признательность за поддержку деятельности Британского совета. Она отметила, что в настоящее время Британский совет реализует интересные проекты в ряде стран. Одним из самых важных проектов является Crafting Futures. Проект заключается в оказании поддержки в обучении этой области людей и организаций, занятых творческим бизнесом. К.Мебай отметила, что в связи с проектом организован визит в Азербайджан.
А.Гараев сказал, что высоко оцениваются проекты Британского совета, Министерство культуры поддерживает проекты Британского совета не только в области творческой индустрии, но и в театральном, музыкальном и других направлениях. Министр подчеркнул, что в связи с развитием творческой индустрии в Азербайджане в настоящее время разрабатывается Программа развития на 2020-2025 годы, на начальном этапе к концептуальному анализу программы и разработке ее стратегии при поддержке Британского совета привлечены соответствующие иностранные эксперты. Также было отмечено, что на следующем этапе также планируется привлечение иностранных специалистов к этому процессу.
В заключение встречи была достигнута договоренность о взаимном обмене инициатив и проектов, которые будут выдвинуты для дальнейшего сотрудничества.