Kinoaktyor Ruslan Sabirlinin təsis etdiyi festivalın təşkilati dəstəkçiləri Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Beynəlxalq Muğam Mərkəzi, əsas tərəfdaşı isə Azercell şirkətidir. Buktreyler Festivalında iştirak etmək üçün 8 addımı nəzərinizə çatdırırıq:
1. Online qeydiyyatdan keçin
Festivalın www.booktrailer.az saytına daxil olub, ilk səhifədə Qeydiyyat keçidinə daxil olmaqla iştirakçı kimi qeydiyyatdan keçin.
2. Sevdiyiniz kitabı seçin
İstədiyiniz azərbaycanlı yazıçının kitabını seçdikdən sonra buktreyleri hansı media formada çəkəcəyinizi qərarlaşdırın: - oyun (aktyorların iştirakı ilə); - qeyri-oyun (aktyorların iştirakı olmadan); - animasiya və ya qrafika (çizgi filmi).
3. Buktreylerin ssenarsini yazin
Bunun üçün kİtabın ən maraqlı anlarını seçİn. Unutmayın ki, buktreylerinizin maraqlı və baxımlı olması məhz ssenaridən asılıdır.
4. Buktreyleri hazirladiğiniz ssenari əsasinda çəkin
Çəkiliş zamanı istənilən texnikadan, hətta kamerasının minimal ölçüsü 1080p Full HD (1920x1080) olan
smartfonlardan da istifadə etməklə “Ən yaxşı mobil bukteyler” nominasiyasında iştirak edə bilərsiniz.
5. Çəkdiyiniz materiali montaj edin
Montaj zamanı saytımızda buktreylerlərə qoyulmuş tələblərlə diqqətlə tanış olun və riayət edin. Xronometraj: max. 3 dəq.
6. Montaj etdiyiniz materialin səs və musiqi tərtibatini işləyin
Musiqi seçimində diqqətli olun, bəzi musiqilərdən istifadə etdikdə müəllif hüquqları pozulması  səbəbindən buktreyler sosial şəbəkələrdə yerləşdirilə bilmir.
7. Buktreylerinizi festivala göndərin
Buktreylerinizi www.wetransfer.com saytı üzərİndən 1 aprel 2019-cu il tarixədək festival2019@booktrailer.az ünvanına göndərİn.
8. Buktreylerinizi qeydiyyatdan keçirin və qalib olmaq şansini əldə edin
Saytımızda qeyd olunmuş “Buktreylerin Qeydiyyatı” linkinə keçid etməklə oradakı məlumatları doldurun.

Пятый Фестиваль буктрейлеров: 8 шагов для участия
Представляем вашему вниманию 8 шагов для участия в Фестивале буктрейлеров под слоганом «Kitabı tanıdın, kitabla tanının!», который учрежден киноактерем Руслан Сабирли, и проводится при организационной поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, Международного центра мугама, а главным партнером фестиваля является компания Azercell:
1. Зарегистрируйтесь online
Зайдите на сайт www.booktrailer.az, и зарегистирируйтесь как участник заходя по ссылке “Qeydiyyatdan keç!”.
2. Выберите любимую книгу
После выбора книги любого азербайджанского писателя, решите в какой форме вы будете снимать: - игровая (с участием актеров); - не игровая (без участия актеров); - анимация или графика.
3. Пишите сценарий буктрейлера
Выберите самые яркие моменты книги и создайте сценарий буктрейлера. Не забывайте что, именно от сценария будет зависеть насколько интересен и просматриваемый ваш буктрейлер.
4. Снимите буктрейлер на основе сценария
Во время съемок можно использовать любую технику, даже можно снимать на смартфоны у которых минимальное разрешение камер 1080p Full HD (1920x1080).
5. Смонтируйте снятый материал
Во время монтажа внимательно ознакомтесь и соблюдайте требованиям на буктрейлеры, которые опубликованы на сайте Фестиваля. Хронометраж: макс. 3 минуты.
6. Обработайте звуковое и музыкальное оформление смонитруемого материала
Во время выбора музыки будьте внимательны, из-за нарушения авторских прав во время использования некоторых музык в буктрейлерах, их невозможно загрузить в социальные сети.
7. Отправьте свой буктрейлер на фестиваль
Отправьте свой буктрейлер через сайт www.wetransfer.com на эмаил адрес Фестиваля festival2019@booktrailer.az до 1 апреля 2019 г.
8. Зарегистрируйте свой буктрейлер и получите шанс стать победителем
Заполните все необходимые данные, зайдя по указанной ссылке “Buktreylerin Qeydiyyatı” на сайте Фестиваля.