Beşinci Buktreyler Festivalının səsi bəlli oldu
Kinoaktyor Ruslan Sabirlinin təsis etdiyi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin təşkilati dəstəyi və ölkənin lider mobil operatoru olan Azercell şirkətinin əsas tərəfdaşlığı ilə keçirilən “Kitabı tanıdın, kitabla tanının” sloqanlı Buktreyler Festivalının 5-ci sezon video-loqosu təqdim olunub. V Buktreyler Festivalının yubiley səsi şair, yazıçı, kinossenarist, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, Azərbaycan Respublikasının Xalq şairi (2019) Ramiz Rövşəndir.
https://youtu.be/03rj9Vvrass
Bu barədə kinaktyor Ruslan Sabirli məlumat vermişdir: «Bildiyiniz kimi, bu il Buktreyler Festivalı artıq 5 illik yubileyini qeyd edir. Ona görə də Festivalın bu ilki səsinin aparıcılardan kiminsə deyil, məhs ədəbiyyat sahəsində öz sözünü demiş bir şəxsiyyətin, sənətkarın olmasını istədik və bu şəxsin hər kəsin sevimlisi olan Ramiz Rövşən olacağına qərar verdik. Ramiz müəllimə təşəkkür edirik ki, etiraz etmədi və bizim layihəyə dəstək olmağa razılıq verdi.Düşünürəm ki, belə bir sənətkarın V Buktreyler Festivalının səsi olması həm bir təşkilatçı olaraq mənə, həm də festival iştirakçılarına böyük bir hədiyyədir. Bu cür sənətkarla tanışlıq və görüşü təşkil etdiyi üçün yazıçı, jurnalist,  "525-ci qəzet"in  baş redaktoru,  Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin  katibi, Rəşad Məcidə dərin minnətrdarlığımı bildirirəm.»
Qeyd edək ki, festival qaliblərini 1-ci, 2-ci (2 nəfər) və 3-cü (3 nəfər) yerlər üzrə uyğun olaraq 1.000, 800 (hərəsi) və 500 (hərəsi) AZN, “Ən yaxşı mobil buktreyler” nominasiyası üzrə isə 1.000 AZN pul mükafatları gözləyir.
Buktreylerlərin son qeydiyyat tarixi: 1 aprel, 2020
Buktreyler – kitabın məzmununu vizuallaşdırmaqla oxucular arasında təbliğinə istiqamətlənmiş, onun ən parlaq və tanınan anlarını özündə əks etdirən video çarx və ya treylerdir.

Объявлен голос Пятого Фестиваля Буктрейлеров
Презентован видео-лого Пятого Фестиваля Буктрейлеров под слоганом «Kitabı tanıdın, kitabla tanının!», который учрежден киноактерем Руслан Сабирли, и проводится при организационной поддержке Министерства Культуры Азербайджанской Республики, Международного Центра Мугама и главным партнерством лидером мобильной связи страны компания Azercell. Голосом Пятого Фестиваля Буктрейлеров стал поэт, писатель, киноссенарист, член Союза Писателей Азербайджана, Народный поэт Азербайджана (2019) – Рамиз Ровшан.
https://youtu.be/03rj9Vvrass
Об этом заявил киноактер, учредитель Фестиваля Буктрейлеров Руслан Сабирли: «Как вы знаете в этом году Фестиваль Буктрейлеров отмечает свое пятилетие. Поэтому мы хотели что б голосом Фестиваля в этом году стал не ведущий, а именно уважаемая личность и профессионал в сфере литературы и решили что эта личность будет наш всемилюбимый поэт Рамиз Ровшан. Я лично хочу поблагодарить Рамиз Ровшан, за то что он согласился поддержать Фестиваль Буктрейлеров который пропагандирует литературу. Думаю, такой голос, такая личность это большой подарок как и для меня как организатора, так и всем участникам. Еще хочу поблагодарить писателя, журналиста, главного редактора “525-ci qəzet”, секретаря Союза Писателей Азерабайджана – Рашада Маджида за то что, поддержав нас познакомил с Рамиз Ровшан.»
Отметим что, денежные призы за первое, второе (2 места) и третье (3 места) места – 1.000, 800
(каждый) и 500 (каждый) манатов, соответственно; а за номинацию «Лучший мобильный буктрейлер» – 1.000 манатов.
Последний день приема работ: 1 апреля, 2020
Буктрейлер – это видеоролик или трейлер, который включает в себя самые яркие и узнаваемые моменты книги, визуализируя ее содержание, нацеленный на ее продвижение среди читателей.