Koronavirus pandemiyası ilə mübarizə mövzusunda hekayə müsabiqəsinin qalibləri müəyyənləşib
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Azərbaycan Yazıçılar Birliyi ilə birgə  elan etdiyi “Koronavirus pandemiyası ilə mübarizə mövzusunda hekayə müsabəqəsi”nin qalibləri müəyyənləşib.
Müsabiqəyə 417 hekayə təqdim olunmuşdur. 29 hekayə müəyyən edilmiş müsabiqə qaydalarına cavab vermədiyi üçün qəbul edilməmişdir.
Komissiyanın 5 üzvü tərəfindən müsabiqəyə qəbul olunan 388 hekayənin mövzu, bədii və peşəkar yaradıcılıq baxımından dəyərləndirilməsi aparılmış və müəyyən edilmiş qiymətləndirmə cədvəlinə müvafiq olaraq əsərlələrə hər bir üzv tərəfindən 10 ballıq şkala əsasında qiymət verilmişdir.
Koronavirus pandemiyası ilə mübarizə mövzusunda hekayə müsabəqəsi”nin komissiyasının fərdi qiymətləndirmə cədvəlinə əsasən alınmış ümumi nəticəyə və komissiyanın yekun qərarına müvafiq olaraq aşağıdakı hekayələr müsabiqənin qalibləri elan edilmişdir:
I YER
Natiq Məmmədli “Taclı mələklər”
II YER
Sevinc Elsevər “A quşlarım, getməyin...”
III YER
Cavi Dan  “Ev”
Xüsusi mükafat üzrə
Reyhan Yusifqızı “Həkimin gündəliyi”
Əkbər Qoşalı “İradə, mən ölürəm...”
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin müvafiq əmrinə əsasən müsabiqənin  I yer üzrə qalibinə 2000 (iki min), II yer üzrə qalibinə 1500 (bir min beş yüz) və III yer üzrə qalibinə 1000 (bir min), xüsusi mükafat üzrə qaliblərə 500 manat məbləğində pul mükafatı və nazirliyin xüsusi diplomu təqdim olunacaq.
Qısa müddət ərzində qaliblərin mükafatlandırılması xüsusi karantin rejimi və sosial izolyasiya qaydlarına müvafiq olaraq təşkil ediləcək.

Определены победители конкурса рассказа на тему борьбы с пандемией коронавируса
Объявлены победители конкурса рассказа на тему борьбы с пандемией коронавируса, объявленного Министерством культуры совместно с Союзом писателей Азербайджана.
На конкурс было представлено 417 материалов, из которых 29 не были приняты, поскольку не соответствовали правилам конкурса.
5 членов комиссии рассмотрели 388 рассказов, принятых на конкурс. В соответствии с установленным графиком, работы оценивались по 10-балльной шкале по темам, художественному и профессиональному творчеству.
В соответствии с решением комиссии 1-го места удостоен рассказ Натика Мамедли «Венценосные ангелы», 2-го - рассказ Севиндж Эльсевер «Мои птицы, не улетайте…», рассказ Джави Дана «Дом» занял 3-е место.
Специальной награды удостоены рассказ Рейхан Юсифгызы "Дневник доктора" и рассказ Акбара Гошали "Ирада, я умираю ..." .
Согласно соответствующему распоряжению Министерства культуры, победители получат денежные премии и специальный диплом. Победитель получит 2000 манатов, занявший 2-е место - 1500 и обладатель 3-го места - 1000 манатов.
Вручение наград победителям состоится в ближайшее время в соответствии со специальными правилами карантина и социальной изоляции.