Azərbaycan-Özbəkistan arasında xalq simli musiqi alətləri ifaçılarının Beynəlxalq onlayn - müsabiqəsi keçiriləcək
Cari il 10 -18 sentyabr tarixlərində Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə hər iki ölkənin xalq simli musiqi alətləri üzrə ifaçıların Beynəlxalq onlayn müsabiqəsi keçiriləcəkdir.
Müsabiqə hər iki ölkənin milli konservatoriyaları, habelə Özbəkistanın “SOQDİANA” Xalq çalğı alətləri ansamblının iştirakı və dəstəyi ilə reallaşdırılır.
Müsabiqənin təşkilində əsas məqsəd milli musiqi alətlərinin təbliği, gənc musiqiçilərin yaradıcılığına dəstək və stimul, onların inkişafı, peşəkar ustalığının, ifaçılıq mədəniyyətinin təkmilləşdirilməsi, yeni istedadlı ifaçıların üzə çıxarılması, ümumilikdə isə xalq musiqisinin təbliği və daha da populyarlaşmasına dəstək görsətməkdir.
Müsabiqə hər iki ölkənin xalq simli musiqi alətləri üzrə aşağıdakı nominasiyalarla onlayn formatda keçiriləcəkdir: tar-kaşkar rübabı, kamança-gicak və ud musiqi aləti üzrə. Hər iştirakçı ifa etdiyi simli alətdə milli musiqi səsləndirəcəkdir. Ümumilikdə iştirakçı təmsil etdiyi ölkə ilə yanaşı qarşı tərəfə aid əsər də ifa edə bilər. Hər nominasiya üzrə qaliblərə Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin fəxri diplomları və pul mükafatları təqdim olunacaqdır.
Müsabiqə iştirakçılarının çıxışı Azərbaycan və Özbəkistandan qeyd olunan sahə üzrə tanınmış mütəxəsislərdən təşkil olunmuş 5 nəfərlik görkəmli münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndiriləcəkdir.
Müsabiqədə konsert təşkilatları, teatr, radio və televiziya qurumlarında çalışan ifaçılar, musiqi sahəsi üzrə ali məktəblərin və orta ixtisas məktəblərinin tələbələri iştirak edə bilərlər. İştirakçıların yaşı 16 yaşdan 35 yaşa qədər müəyyən edilmişdir.
18 sentyabr 2020-ci il tarixində Beynəlxalq musiqi günündə onlayn - müsabiqəyə yekun vurulacaq və qaliblərinin iştirakı ilə onlayn Qala-konsert keçiriləcəkdir.
Qeyd edək ki, müsabiqədə çıxışların video yazısı Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin internetin youtube.com portalında fəaliyyət göstərən onlayn kanalında yerləşdiriləcək və sosial şəbəkələrdə geniş təbliğ olunacaqdır.

Между Азербайджаном и Узбекистаном состоится Международный онлайн - конкурс исполнителей на народных струнных музыкальных инструментах
С 10 по 18 сентября текущего года по проекту Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане состоится Международный онлайн конкурс исполнителей на народных струнных музыкальных инструментах двух стран.
Конкурс проводится при участии и поддержке национальных консерваторий обеих стран, а также оркестра узбекских народных инструментов.
Основная цель конкурса - популяризация национальных музыкальных инструментов, поддержка и стимулирование творчества молодых музыкантов, их развитие, профессиональные навыки, культура исполнения, выявление новых талантливых исполнителей, а также продвижение и популяризация народной музыки в целом.
Конкурс будет проводиться в Онлайн-формате по следующим номинациям: тар-кашкарский рубаб, кеманча - гичак и музыкальный инструмент уд. Каждый участник будет исполнять национальную музыку на струнном инструменте. В целом, наряду со страной, представляемой участником, он может исполнить произведение относящиеся к другой стороне.
По каждой номинации победителям будут вручены почётные дипломы и денежные премии Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане.
Выступление участников конкурса будет оценено жюри из 5 человек, состоящим из известных специалистов в данной области из Азербайджана и Узбекистана.
В конкурсе могут принять участие исполнители, работающие в концертных организациях, театральных, радио и телевизионных учреждениях, студенты высших и средних специальных школ по музыкальной сфере. Возраст участников был определён в категории от 16 до 35 лет.
18 сентября 2020 года в Международный день музыки завершится онлайн- конкурс и состоится онлайн гала - концерт с участием победителей.
Отметим, что видеозапись выступления на конкурсе будет размещена на канале youtube.com Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане, а также будет широко продвигаться в социальных сетях.