Mədəniyyət Nazirliyinin Qubadlı rayonundakı məscidin ermənilər tərəfindən təhqir olunması ilə bağlı BƏYANATI
Ermənistan silahlı qüvvələrinin 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında saxladığı Azərbaycan Respublikasının tarixi ərazisi – Dağlıq Qarabağ bölgəsi və onun ətrafındakı rayonlar bu günlər şanlı Azərbaycan Ordusu tərəfindən qarış-qarış yağılardan təmizlənir. Silahlı Qüvvələrimizin Ali Baş Komandanı, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəhrəman hərbçilərimiz tərəfindən Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan və Qubadlı şəhərləri, həmçinin 200-dən çox qəsəbə və kənd işğaldan azad edilib.
Uzun illər davam etmiş işğal zamanı Ermənistanın təcavüzkar siyasəti nəticəsində Azərbaycan xalqına məxsus daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələri dağıdılıb, mənimsənilib, tarixi-mədəni təyinatına uyğun olmayan şəkildə istifadə olunaraq vandalizmə məruz qalıb. Erməni silahlı qüvvələri tərəfindən ən çox dağıdılan daşınmaz mədəni irs nümunələri İslam dini abidələri – məscidlər, türbələr və digər inanc yerləri olub. Ermənilər məscidlərin içərisində ev heyvanları saxlamaqla azərbaycanlılara qarşı öz nifrətlərini ortaya qoyublar. İşğal olunmuş ərazilərdə yerləşən mədəni irsə, o cümlədən xüsusi əhəmiyyətə malik unikal abidələrə bu cür barbarcasına münasibət dünya irsinə qarşı yönəlmiş təhdid kimi dəyərləndirilməlidir.
İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə yerləşən abidələrin bir çoxu, o cümlədən Qubadlı rayonunun Məmər kəndində yerləşən memarlıq abidəsi kimi (inventar №4713) dövlət qeydiyyatına alınmış XVIII əsrə aid məscid və ona məxsus tikili heyvanların saxlanıldığı yer kimi istifadə olunmuşdur. Bu hal Ermənistan Respublikasının digər dinlərə münasibətini və həqiqi simasını əks etdirir. Eyni zamanda bu vandalizm faktı ümumilikdə dünyanın mədəni irsinə barbar münasibət olduğundan beynəlxalq təşkilatlar, tərəqqipərvər dünya birliyi tərəfindən kəskin qınaq obyektinə çevrilməli, hüquqi qiymətini almalıdır.
Sivil dünya dövlətlərini və xalqlarını Ermənistan Respublikasının bəşəri dəyərlərə qarşı bu cür mənfur əməllərini pisləməyə çağırırıq.
Xüsusilə diqqətə çatdırırıq ki, 1954-cü ildə Haaqada qəbul edilmiş “Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin qorunması haqqında Konvensiya”ya əsasən, işğalçı dövlət mədəni sərvətlərin dağılmasına, talan edilməsinə, qeyri-qanuni mənimsənilməsi hərəkətlərinə yol verməməli, bu sərvətlərə qarşı yönəlmiş düşmənçilik hərəkətlərindən çəkinməlidir.

Министерство культуры распространило заявление в связи с осквернением армянами мечети в Губадлы
Министерство культуры распространило заявление в связи с осквернением армянами мечети в Губадлинском районе.
В заявлении говорится: "Сегодня победоносная Азербайджанская армия освобождает пядь за пядью историческую территорию Азербайджанской Республики – Нагорно-Карабахский регион и прилегающие к нему районы, которые около 30 лет находились под оккупацией вооруженных сил Армении. Благодаря отваге наших героических военнослужащих под руководством Победоносного Верховного главнокомандующего Вооруженными силами, Президента Ильхама Алиева освобождены от оккупации города Джебраил, Физули, Зангилан и Губадлы, а также более 200 поселков и сел. В ходе продолжающейся годами оккупации в результате агрессорской политики Армении были разрушены, присвоены принадлежащие Азербайджану недвижимые исторические и культурные памятники, которые использовались не по назначению, подверглись вандализму.
Наибольшие разрушения вооруженные силы Армении нанесли образцам недвижимого культурного наследия Исламской религии – мечетям, гробницам и другим святыням. Содержа внутри мечетей домашний скот, армяне показали свою ненависть к азербайджанцам. Такое варварское отношение к расположенному на оккупированных территориях культурному наследию, в том числе имеющим особое значение уникальным памятникам должно быть оценено как угроза против мирового наследия.
Большинство расположенных на освобожденных от оккупации территориях памятников, в том числе, мечеть, относящаяся к XVIII веку в селе Мемер Губадлинского района, как и ожидалось, находится в плачевном состоянии. Пресловутые армяне использовали этот религиозно-культурный памятник, как и мечеть в Зангиланском районе как свинарню.
Это отражает отношение Республики Армения к другим религиям, их подлинное лицо.
В то же время, этот факт вандализма, являющийся примером варварского отношения к мировому культурному наследию в целом, должен быть резко осужден международными организациями, прогрессивным мировым сообществом, получить правовую оценку.
Призываем государства и народы цивилизационного мира осудить подобные гнусные деяния Республики Армения против общечеловеческих ценностей.
Доводим до особого внимания, что согласно принятой в 1954 году в Гааге «Конвенции о защите культурных ценностей во время вооруженных конфликтов», государство-оккупант не должно допускать разрушения, разграбления, незаконного присвоения культурных богатств, а также воздержаться от вражеских действий, направленных против этих ценностей".