“Şuşa mədəniyyətinin inciləri” layihəsinin ilk təqdimatı Xurşidbanu Natəvana həsr olunub
Xəbər verdiyimiz kimi, Mədəniyyət Nazirliyi “Şuşa mədəniyyətinin inciləri” layihəsini həyata keçirir. Layihə Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə 2022-ci ilin ölkəmizdə “Şuşa İli” elan edilməsi münasibətilə reallaşdırılır.
Layihənin “Şuşanın simaları” bölməsi üzrə ilk təqdimatı bu il 190 illiyi qeyd edilən tanınmış şairə, ictimai xadim, xeyriyyəçi Xurşidbanu Natəvana həsr olunub.
Xurşidbanu Natəvan 1832-ci ildə Azərbaycanın dilbər guşəsi, qədim mədəniyyət mərkəzi Şuşada dünyaya göz açıb.
Xuşidbanu ilk təhsilini dövrünün alim və sənətkarlarından alıb. Doğma dili ilə yanaşı, ərəb və fars dillərini də mükəmməl öyrənib, klassik poeziyanın incəliklərinə dərindən yiyələnib.
Bədii yaradıcılığı XIX əsrin təxminən 50-ci illərindən başlayan Xan qızı əvvəl “Xurşid”, sonra isə “Natəvan” təxəllüsü ilə aşiqanə şeirlər qələmə alıb. Müəllifin Şuşanın əsrarəngiz təbiətindən ilhamlanaraq yazdığı bədii nümunələr hələ sağlığında dillər əzbəri olub. Klassik ədəbi ənənələrimizi yaşadan, yüksək humanizm ideyaları, dərin lirizm ifadə edən yaradıcılığı və unikal şəxsiyyəti sayəsində Natəvan dövrün ədəbi mühitinin formalaşmasına mühüm təsir göstərib.
Yaradıcılıqla yanaşı, xeyriyyəçiliyi ilə də seçilən Natəvan bütün xərclərini öz üzərinə götürərək 1864-cü ildən Şuşanın bir qrup şairindən ibarət “Məclisi-üns” ədəbi məclisə rəhbərlik edib. O, həmçinin 1873-cü ildə Şuşaya içməli su kəməri çəkdirib. Şuşadakı Xan qızı bulağı tanınmış şairənin xeyir əməllərinin sübutlarından biridir.
Xurşidbanu Natəvan 1897-ci il oktyabrın 1-də vəfat edib və Ağdamın “İmarət” qəbiristanlığında dəfn olunub.
44 günlük Vətən müharibəsində ərazi bütövlüyümüz bərpa ediləndən sonra ermənilər tərəfindən xaricə satılarkən Azərbaycan dövlətinin ölkəmizə qaytardığı Üzeyir Hacıbəyli, Bülbül və Natəvanın güllələnənmiş büstləri Şuşada yenidən əvvəlki yerlərinə qoyulub.
Bu gün Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı 270 yaşlı Şuşa şəhəri dirçəlir. 28 illik işğal zamanı erməni vandalizminə məruz qalmış qədim şəhərimizdəki tarixi abidələrimiz bərpa olunur, Şuşada aparılan bərpa və quruculuq prosesi Şuşanın orijinal memarlıq üslubuna uyğun olaraq gerçəkləşdirilir. Həyata keçirilən işlər çərçivəsində ötən il “Xan qızı” bulağı bərpa edilib.

The 1st presentation of the project in the section "Faces of Shusha" is dedicated to the famous poet,public figure, philanthropist Khurshidbanu Natavan
As reported, the Ministry for Culture is implementing the project "Cultural Pearls of Shusha."
The project is being implemented on the occasion of 2022 being declared the "Year of Shusha" by the decree of President Ilham Aliyev.
The first presentation of the project in the "Faces of Shusha" section is dedicated to the famous poetess, public figure, philanthropist Khurshidbanu Natavan, whose 190th anniversary is celebrated this year.
Khurshidbanu Natavan was born in 1832 in Shusha, a charming corner and an ancient cultural center of Azerbaijan.
Starting her career in the 1950s, Khan gizi wrote love poems first with the name of "Khurshid" then "Natavan".
Distinguished not only by her poetry but also by her philanthropy, in 1864 Natavan led the "Majlisi-Uns" literary assembly consisting of a group of Shusha poets and she covered all its expenses. She also built a water pipeline to Shusha in 1873. The Khan gizi spring in Shusha is one of the proofs of the well-known poetess' good deeds.
Khurshidbanu Natavan passed away on October 1, 1897.
The shot busts of Uzeyir Hajibeyli, Bulbul and Natavan have been restored in Shusha after the restoration of our territorial integrity in the 44-day Patriotic War. They were returned to our country by Azerbaijan when they were sold abroad by Armenians.
Our historical monuments in our ancient city, which were subjected to Armenian vandalism during the 28-year occupation, are being restored, and the process of restoration and construction in Shusha is being carried out in accordance with the original architectural style of Shusha. The "Khan gizi" spring was restored as a part of the work carried out last year.