V "Xarıbülbül" Beynəlxalq Folklor Festivalı maraqlı konsert proqramları ilə davam edir
Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşada keçirilən V “Xarıbülbül” Beynəlxalq Folklor Festivalı davam edir.
Bu dəfə də Qarabağın incisi olan Şuşa özünə qayıdan müasir siması, Cıdır düzünü bəzəyən ecazkar muğamı ilə birgə müxtəlif xalqların musiqisinə, mədəniyyətinə və onun görüşünə gələn qonaqlara qucaq açıb.
Festivalın ikinci günündə səhnədə ilk olaraq Bolqarıstandan olan “Trigaida” qrupu yer alıb.
Tamaşaçılar qarşısında geniş və maraqlı repertuarla çıxış edən qrup dinləyicilərinə özünün məşhur musiqilərini təqdim edib.
Qeyd edək ki, qrupun rəhbəri rəssam, musiqiçi, prodüser və bəstəkar İvan Şopovdur. O, 250-dən çox musiqi layihələrində iştirak edib, həm solo, həm də qrup albomları buraxıb. Bu, onu Avropa elektron andeqraundun aparıcı simalarından biri kimi təsdiq edib. Onun müxtəlif layihələri nağara və bas, IDM, caz, ambient, texno, rok və klassik musiqi kimi janrları əhatə edir. İvan Şopovu öz sahəsindəki digər sənətçilərdən həqiqətən də fərqləndirən cəhət onun ənənəvi bolqar folklorunu elektron musiqi və cazla qarışdırmasıdır.
O, ABŞ, Cənubi Amerika, Rusiya, Asiya, Avstraliya və Yeni Zelandiyada turlarda çıxış edib.
“Trigaida” Şərqi Avropada Bolqarıstanın kiçik və rəngarəng elektron musiqi istiqamətindən qaynaqlanan müasir musiqi layihəsidir. Sözügedən folktronika triosuna multi-alət ifaçısı Georgi Marinov, folklor müğənnisi Asya Pinçeva və İvan Şopov daxildir. Georgi Marinov və Asya Pinçeva Bolqar musiqisini dünyaya tanıdan, müasir klub musiqi üslubunu folk musiqisinə sintez edən “ORATNITZA” musiqi qrupunun üzvləri olmuşdurlar. Həmçinin trio dünya musiqi istiqamətinda geniş bir musiqi platforması nümayiş etdirir.
Xatırladaq ki, V "Xarıbülbül" Beynəlxalq Folklor Festivalında 10 xarici ölkədən müxtəlif folklor üslublarında çıxış edən musiqiçilər, rəqs kollektivləri, həmçinin, Azərbaycanın müxtəlif regionlarından olan folklor qrupları doğma Şuşanı öz musiqi töhfələri ilə salamlayacaqlar.

Продолжается V Международный фольклорный фестиваль «Харыбюльбюль»
Продолжается V Международный фольклорный фестиваль «Харыбюльбюль», проходящий в культурной столице Азербайджана – Шуше.
Шуша и в этом году приняла музыкантов, танцевальные коллективы из зарубежных стран, выступающие в различных фольклорных стилях.
Во второй день фестиваля на сцену вышла группа Trigaida из Болгарии. Группа представила зрителям яркие и интересные номера из своего репертуара.
Отметим, что руководителем группы является художник, музыкант, продюсер и композитор Иван Шопов. Он участвовал в более чем 250 музыкальных проектах, выпустил как сольные, так и групповые альбомы. Его различные проекты охватывают такие жанры, как драм-н-бэйс, IDM, джаз, эмбиент, техно, рок и классическая музыка. Синтез болгарского фольклора с электронной музыкой и джазом отличает его от других артистов этой области. Композитор выступал с концертами в США, Южной Америке, России, Азии, Австралии и Новой Зеландии.
Проект Trigaida переплетает болгарский фольклор с современной эстетикой электронной музыки. В группу входят Ася Пинчева (вокал), Иван Шопов (электроника и продюсирование) и Георгий Маринов-Хорхе (волынка, диджериду). Музыканты используют фольклорные мотивы и песни в качестве основы своих композиций.