Yaxşı yadımdadır, ötən əsrin 90-cı ilində Şuşada keçirilən sonuncu “Xarıbülbül” festivalına 20 ölkədən qonaq gəlmişdi. Çox möhtəşəm və çox gözəl bu festival hamını, o cümlədən əcnəbi qonaqları da heyran etdi. Təəssüf ki, məlum səbəblər üzündən sonrakı illərdə festivalı keçirmək mümkün olmadı. O zaman söz vermişdim ki, Şuşa düşmən tapdağından azad olmayana qədər bu festival bir daha keçirilməyəcək.
Bunu jurnalistlərə açıqlamasında Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu söyləyib.
Səfir festival barədə fikrinə davam etdirərək deyib: “Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyev müharibə bitən kimi elan etdi ki, Şuşa mədəniyyət paytaxtıdır və şəhərdə “Xarıbülbül” festivalının keçirılməsi ənənəsi davam etdiriləcək. Bu xəbər bir qarabağlı, bir şuşalı kimi məni hədsiz sevindirdi. Budəfəki festival sayca artıq 5-cidır. Festival çox uğurla keçir və dünyaşöhrətli sənətkarların burada iştirakı hamımızı sevindirir. Doğma şəhərdə, ata yurdumda belə bir festivalı görmək, onun iştirakçıları arasında olmaq çox gözəl bir hissdir. Şuşa yenə öz beynəlxalq statusunu bərpa edib. Heç şübhəsiz ki, bundan sonra da festival davamlı olaraq keçiriləcək və ildən-ilə digər ölkələrdən gələn qonaqların sayı daha da artacaq. Şuşa yaşayacaq, yaşadacaq və festival ənənəsi davamlı olacaq, çünki xarıbülbülün özü kimi bu qeyri-adi və bənzərsiz çiçəyin adını daşıyan beynəlxalq folklor festivalı da Şuşanın simvollarından birinə çevrilib. Bu ənənəni qorumağa və yaşatmağa dəyər!”

Полад Бюльбюльоглу: Фестиваль «Харыбюльбюль» стал одним из символов Шуши
Хорошо помню, что на последний фестиваль «Харыбюльбюль», проходивший в Шуше в 90-х годах прошлого века, приехали гости из 20 стран. Этот грандиозный и очень красивый фестиваль поразил всех, в том числе и зарубежных гостей. К сожалению, по известным причинам в последующие годы фестиваль провести не удалось. Тогда я дал слово, что этот праздник не будет проводиться до тех пор, пока Шуша не будет освобождена от вражьей пяты.
Об этом в интервью журналистам сказал посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглу.
Продолжая разговор о фестивале, посол отметил: «Президент, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев сразу после окончания войны объявил, что Шуша является культурной столицей Азербайджана и традиция проведения фестиваля «Харыбюльбюль» в городе будет продолжена. Это известие очень обрадовало меня как карабахца и шушинца. Нынешний фестиваль уже пятый по счету. Он проходит очень успешно, и участие здесь артистов с мировым именем всех радует. Прекрасное чувство видеть такой фестиваль в своем родном городе, в отчем крае, быть среди его участников. Шуша восстановила свой международный статус. Несомненно, фестиваль и впредь будет проводиться, а число гостей будет расти из года в год. Шуша будет жить, даровать жизнь и фестивальная традиция будет продолжаться, поскольку международный фольклорный фестиваль, названный в честь этого необычного и неповторимого цветка, как и сам харыбюльбюль, стал одним из символов Шуши. Эту традицию стоит защитить и сохранить!».